Ako zabaliť (nielen vianočný) darček ako je kniha, fľaša, peniaze alebo niečo pre deti?

Darčeky kupujete na poslednú chvíľu a na balenie vám stačí darčeková taška alebo igelitka. A keď už sa pustíte do skutočného balenia, skončíte so zlepenými prstami a kopou pokrčeného papiera. Chystáte sa to zabaliť? S nami to pôjde štýlovo! Mrknite na naše tipy, ako pekne zabaliť knihy, fľaše, mäkké darčeky a iné, alebo ako zabaliť darček bez baliaceho papiera pomocou techniky furoshiki.

Darčeky kupujete na poslednú chvíľu a na balenie vám stačí darčeková taška alebo igelitka. A keď už sa pustíte do skutočného balenia, skončíte so zlepenými prstami a kopou pokrčeného papiera. Chystáte sa to zabaliť? S nami to pôjde štýlovo! Mrknite na naše tipy, ako pekne zabaliť knihy, fľaše, mäkké darčeky a iné, alebo ako zabaliť darček bez baliaceho papiera pomocou techniky furoshiki.

Doba čítania 10 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

8 tipov na balenie darčekov

Vymyslenie a nákup vianočných darčekov je len polovicou úspechu. Teraz je potrebné všetky tie drobnosti, obrovské krabice, knihy, fľaše a oblečenie pekne zabaliť. Najjednoduchším riešením je napchať všetko do darčekových tašiek alebo kúpiť dostatočne veľké mašle a jednoducho ich na prezenty prilepiť. Ako však na to, keď chcete darčeky zabaliť naozaj pekne?

  1. Vyberte si kvalitný materiál na balenie: Pevný baliaci papier, kvalitné stuhy a štítky by mali byť vašou prvou voľbou. Vopred si premyslite motív a farby, aby ste dosiahli súdržného vzhľadu.

  2. Používajte škatule: Máte darčeky komplikovaného tvaru? Vložte ich pred zabalením do krabíc. Balenie si výrazne zjednodušíte a výsledná prezentácia bude príťažlivejšia.

  3. Recyklácia a opätovné použitie: Zvážte ekologické možnosti, ako sú opakovane použiteľné látkové obaly či recyklovaný papier. Vyskúšajte balenie do šatky tzv. furoshiki technikou.

  4. Zmerajte a režte presne: Pred rezaním a strihaním všetko starostlivo zmerajte, aby ste sa uistili, že napr. papier úplne zakrýva, ale zároveň príliš neprekrýva darček. Vďaka tomu bude obal úhľadnejší.

  5. Používajte obojstrannú pásku: Obojstranná lepiaca páska je menej viditeľná ako tá bežná a poskytuje čistejší a profesionálnejší výsledok.

  6. Prehnite okraje a pozor na pekné rohy: Úhľadne založené okraje papiera dodajú darčeku čistý vzhľad. Toto je dôležité najmä pri hranatých darčekoch.

  7. Zdobte kreatívne: Pridajte stuhy, mašle alebo inú dekoráciu, ako sú sušené kvety, vlastné štítky a malé ozdoby. Darček bude o niečo osobnejší, keď k nemu pridáte ručne písanú poznámku alebo špeciálnu ozdobu, ktorá odráža záujmy obdarovaného.

  8. Cvičte a nestrácajte nádej: Ako pri každej zručnosti, aj tu robí cvičenie majstra. Nenechajte sa odradiť, ak sa vaše prvé pokusy úplne nepodaria.

Tip: Všetky tieto kroky uplatníte aj pri balení darčekov k narodeninám, výročiu a ďalším príležitostiam.

Kúpiť deťom nové bicykle, drahej polovičke batoh a svokrovi kušu sa zdalo ako parádny nápad. A teraz sedíte v obývačke, obalení ako múmia a chce sa vám to rozdupať. U neštandardných darčekov podivných tvarov máte niekoľko možností:

  • Zaobstarať obriu mašľu a nalepiť ju kamkoľvek na darček.

  • Kúpiť dostatočne veľkú tašku alebo krabicu, do nej darček uložiť a tú následne ozdobiť. Alebo si darčekovú tašku vyrobte sami.

  • Vyhrať sa s balením a pokúsiť sa celý darček kúsok po kúsku zabaliť. To vám vezme množstvo času aj nervov, ale výsledok stojí za to. A áno, aj bicykel sa dá zabaliť.

Ako zabaliť knihu? Knihy a krabice pre baliacich začiatočníkov

Začínate s balením darčekov alebo máte obe ruky ľavé? Knihy a čokoľvek v krabici je pre vás darom z nebies, pretože sa balia najjednoduchšie.

  1. Odstrihnite si dostatočne veľký kus baliaceho papiera. Veľkosť odhadnete tak, že na rozrolovanom papieri darček niekoľkokrát po obvode pretočíte, ako by ste ho chceli skúšobne zabaliť.

  2. Darček obaľte dookola a konce papiera k sebe prichyťte izolepou alebo obojstrannou páskou.

  3. Na otvorených stranách papier prehnite smerom k darčeku. Najprv jednu dlhšiu stranu, potom obe kratšie a nakoniec druhú dlhšiu stranu. Opäť konce zlepte.

  4. Dolaďte stuhou alebo hotovou mašľou. Pre efektnejšie zabalenie dozdobte korením (kus škorice, hviezdička badiánu), sušenými bobuľami a vetvičkami.

Darček, ktorý ste kúpili, nie je v krabici? Nevadí. Kúpte ju (alebo sa doma poobzerajte po krabici od topánok) a prezent do nej schovajte. Pre uľahčenie práce sa rovno poobzerajte po nejakej ozdobnej, ktorú už nebude potrebné baliť. Okopaný box od kuriéra nechajte košu.

Zaujímavou alternatívou je spôsob balenia, kedy každý diel krabice zabalíte zvlášť – teda veko krabice aj samotný box jednotlivo. Tak sa obdarovaný ľahšie dostane dovnútra a vyzerá to pekne. Rovnako tak možno baliť aj knihy - obaľte len jej vonkajší obal, ale listy nechajte pozerať.
Pri balení technikou furoshiki vám bude stačiť šatka. Nožnice, lepidlo či opasok vôbec nepotrebujete.

Originálne vianočné balenie mäkkých darčekov

Či už ich máte radi, alebo nie, určite mäkké darčeky dostávate aj kupujete. Môžete ich hodiť do darčekovej tašky a je hotovo. Aké sú ale ďalšie možnosti?

  • Pevnejšie kúsky s trochou trpezlivosti zabalíte do papiera a previažete stuhou. Len pozor, aby ste si pri balení papier prstami nepretrhli.

  • Zjednodušíte si to darčekovou krabicou, ktorú prípadne ešte prebaľte papierom. Skvele vyzerajú aj drevené či plechové boxy, ktoré sa dajú pred Vianocami dobre zohnať a napr. niektorá spodná bielizeň sa v nich rovno už predáva.

  • Alternatívou krabíc a boxov sú vrecká z priehľadného celofánu, zdobené vrecúškami alebo textilné taštičky napríklad z organzy.

  • Urobte z nich cukríky. Darček omotajte dookola a na oboch koncoch nechajte dosť papiera, aby sa dali previazať do podoby cukríkových mašličiek.

  • Vyrobte si darčekovú tašku alebo vrecko na mieru.

Tip: Ak sa napriek tomu uchýlite k hotovej darčekovej taške, kúpte novú. Tá, v ktorej ste vlani dostali uteráky a ešte je na nej vaša menovka, nie je ideálna.

Ako zabaliť fľašu a ďalšie jedlé darčeky?

Zohnať darčekové balenie vína alebo darčekové balenie piva nie je pred Vianocami žiadny problém. Nie je to ono? Kúpte fľašu podľa svojich predstáv a darčekové balenie si vyrobte sami.

  1. Kúpte peknú darčekovú tašku na fľašu a šupnite to do nej. Ďalšou možnosťou je krabica, ktorá sa hodí zvlášť na drahší alkohol alebo pokiaľ dávate celú súpravu.

  2. Fľašu zabaľte do baliaceho papiera a nad štupľom nechajte cca 20 cm papiera navyše. Spodný koniec preložte, pritlačte ku dnu fľaše a poriadne zlepte. Vrchnú dlhšiu časť papiera poskladajte do harmoniky, v strede ju prichyťte izolepou do podoby pávieho chvosta či vejára, ozdobte mašľou.

  3. Fľašu zabaľte do papiera ako v predchádzajúcom kroku, ale vrchný koniec papiera neskladajte do harmoniky. Len ho jemne pritlačte k hrdlu fľaše, zviažte ozdobnou stuhou a dozdobte visačkou, srienistými plodmi, šiškami či sušeným ovocím.

  4. Z rolky baliaceho papiera si odmerajte dve a kúsok výšky fľaše. Odstrihnite ho a začnite ho z lícovej strany skladať do harmoniky tak, aby bol preložený kus vždy o cca 0,5 cm pozadu za predošlým preložením – vytvoríte tak postupnú harmoniku. Papier otočte a prehyby z rubovej strany zaistite prúžkami izolepy, aby sa nerozkladali. Do jedného rohu rubu papiera položte fľašu a začnite ju diagonálne baliť tak, aby sa harmonika papiera nerozmotávala. Zaistite izolepou a dozdobte. Mal by vám vzniknúť darček so špirálovitým efektom zabalenia.

Jedlé darčeky a dobroty na pitie máte na zozname celoročne a pravidelne nimi zásobujete svokru a kolegov z práce. Ako s nimi naložiť:

  • Do darčekových tašiek a boxov na fľaše sa krásne zmestí aj balenie kvalitného oleja, súprava omáčok, výberové paštéty, ale aj štangľa salámy ak chcete.

  • Darčekové koše si sami zostavíte z obľúbených pochutín a omotáte dostatočne veľkým kusom celofánu.

  • Neviete si s darčekom rady, nepoznáte dobre chute obdarovaného alebo ide o dar do práce? Kúpte už naplnený darčekový kôš, ktorými sa to v obchodoch pred sviatkami len tak hemží.

  • Pekným a jednoduchým darčekom, ktorý málokoho prejde, je darčekové balenie čajov. Stačí vybrať medzi bylinnými či ovocnými a niekoľko týždňov lahodných horúcich nápojov je zaručených.

  • Hitom posledných rokov sú darčekové debny, ktoré si obdarovaný musí sám otvoriť. K niektorým sa dáva páčidlo, k iným šifra (a pre prípad núdze aj pílka) a až po vypáčení či rozlúštení príde zaslúžená odmena. Bonusom je možnosť škodoradostného sledovania dobývania sa dovnútra, čo býva skvelá zábava.

Tip: Jedlé darčeky nie sú pre každého. Môže to pôsobiť, že ste si s tým nedali prácu a taktiež často zaväzujú k rýchlej konzumácii. Dobre si vopred rozmyslite, či ich ten, či onen ocení.

Ako zabaliť peniaze?

Dávanie darčekov vás míňa, nikdy neviete, čo komu kúpiť a na prehľadávanie obchodov nemáte čas ani nervy. Rovnako každému urobí najväčšiu radosť nabúchaná obálka, hovoríte si? Aj s darčekovou obálkou sa ale môžete vyhrať tak, aby to nevyzeralo, že ste to riešili na poslednú chvíľu. Stačí kúpiť nejaký fešácky kúsok, vymyslieť vtipnú alebo dojemnú básničku a priložiť peniaze.

Bankovky je možné tiež zamotať do rolky, akú vídate vo filmoch u boháčov. Túto ruličku zaistite gumičkou, stuhou alebo menším kúskom menej lepivej pásky. Všetko zabaľte do darčekového papiera a z prebytočných koncov po stranách vyrobte mašličky ako u cukríkov.

Obnos rozmeňte a nastrkajte do kúpenej pokladničky. Tak dáte dva darčeky v jednom. Z bankoviek je možné tiež urobiť kyticu tak, že ich zamotáte do tvaru ružových kvetov. To je ale iba na vlastné nebezpečenstvo, pri pokrčení či silnom natrhnutí by peniaze boli iba na okrasu.

Balenie vianočných darčekov pre deti

Tu sa môžete vyšantiť. Nielen darček môže byť darčekom, ale už samotný obal dieťatko poteší, pobaví a zabaví. Pripravte sa radšej na to, že si deti neberú servítku pred ústa a jasne vám povedia svoj názor na zvolené balenie aj na samotný darček. A tiež je veľká šanca, že sa dieťa na balení, s ktorým ste trávili celú nedeľu, ani nepozrie a celé to nekompromisne roztrhá. Prečo to ale neskúsiť?

Pri kúpe baliaceho papiera voľte roztomilé, dobrodružné alebo zvieracie motívy. Papiere môžete kúpiť hotové, alebo si ich vyrobiť doma sami. Stačí vybraný motív vystrihnúť alebo namaľovať. Napríklad pomocou guľatej hubky a farieb natlačíte na papier planéty, ktorým stačí primaľovať pásy, hviezdy a mliečnu dráhu.

Ďalšou možnosťou je kúpiť jednofarebný papier a darček zabaliť tak, aby vytvoril zvieratko. Napríklad na darčeku nechajte špičky tvoriace uši na domaľovanie líšky, veveričky alebo sovy. Vystrihnite parohy a domaľujte soba. Kúpte veľké pohyblivé oči a nalepte ich žabe.

Tip: U malých detí dávajte pozor, aby súčasťou obalu neboli malé kúsky hroziace prehltnutím či vdýchnutím. Aj samotné rozbaľovanie darčekov by malo prebehnúť pod dohľadom dospelých.

Kreatívne balenie darčekov do šatiek technikou furoshiki

Furoshiki je japonská technika balenia. Darčeky sa touto metódou balia do šatky - môže byť ľubovoľná aj špeciálna furoshiki látka. K baleniu ale nemusíte voliť len šatku, vhodný je akýkoľvek textil pekný na pohľad a do ktorého sa vám bude dobre baliť. Vyhnite sa starému prestieraniu alebo opranej látkovej vreckovke.

Medzi najväčšiu výhodu patrí to, že nepotrebujete papier. Ste ekologickí, vyhnete sa obiehaniu papiernictva a tiež vám netrhá srdce, keď vidíte cucky zo starostlivo zabalených darčekov. Napadá vás, že predsa potrebujete šatku? To áno, ale samotný obal bude darčekom! S radosťou môžete zahodiť aj nožnice, lepiacu pásku, stužky a pokročilé znalosti balenia darčekov. Do šatky zabalíte mäkký aj tvrdý darček, šperky, kozmetiku alebo darčekové „oriešky“, s ktorými si papier neporadí. Limitovať vás môže iba veľkosť darčeka s ohľadom na dostupné veľkosti látok či šatiek.

Ako na to: Vezmite šatku veľkosti vhodnej na zabalenie daného darčeka. Darček obaľte látkou a tú na vrchnej strane pekne zauzľujte. Neuťahujte všetkou silou, nech sa dá uzol ešte zarobiť. To je všetko.

Tip: Stretnúť sa môžete aj so zavinovacou barefoot obuvou furoshiki.

Tipy na výrobu darčekovej tašky či vrecka

  1. Odstrihnite toľko papiera, aby sa doň darček odhadom zmestil a jeho dlhé konce zlepte k sebe.

  2. Na spodnom otvorenom konci preložte cca 8 cm papiera.

  3. Toto preloženie otvorte a dve vonkajšie špičky preložte k stredu otvorenej časti tak, aby vám na konci darčekového „rukávu“ vznikol na špici postavený štvorec.

  4. Hornú a spodnú špičku tohto štvorca prehnite k jeho stredu a poriadne zlepte – tak si vyrobíte dno tašky.

  5. Teraz už stačí len výšku tašky upraviť podľa potrieb, vložiť darček a konce vrecka zviazať alebo preložiť.

Výroba vlastného baliaceho papiera

V prvom rade sa vám bude hodiť jednofarebný papier alebo taký s jednoduchším vzorom. Tiež sa zamerajte na typy bez výraznej povrchovej úpravy, aby sa vám na neho ľahko písalo, tlačilo a imaľovalo. Ďalej sa vám budú hodiť: akrylové farby, ceruzky, tempery, vodovky, štetce, pečiatky, zemiaky, jablká, akrylové fixky a popisovače, listy a ďalšie prírodniny.

Pomocou jablka a zemiaka si vytvoríte pečiatky. Jablko stačí rozkrojiť napoly, namáčať ho do vybranej farby a ľahko odtlačovať na papier. Zemiak môžete rozpoliť a potom do jeho dužiny nožom alebo vykrajovačom vyrezať ľubovoľné tvary či písmená. Vyrezanú časť potom máčajte vo farbe a tlačte na baliaci papier. Rovnakým spôsobom je možné pracovať aj s kusmi trávy, plodmi či listami - stačí ich namočiť vo farbe či natrieť štetcom a položiť na papier. Po uschnutí môžete tvary domaľovať, urobiť im obrysy, pridať linky či písmená.

Vlastný baliaci papier je možné vyrobiť aj za pomoci štetcov a farieb, fixiek či ceruziek. Stačí nájsť trochu kreatívneho čreva, premyslieť svoj motív a tvoriť. Alebo na papier napíšte, aké vlastnosti na tom konkrétnom obdarovanom máte najradšej. Alebo mu pripomeňte vtipnú príhodu z minulého leta. Na popisovanie nie sú príliš vhodné kriedy, pretože sa ľahko stierajú.

Stále to nie je to, čo hľadáte? Skúste 3D baliaci papier. Vezmite kúsky vaty, látok, brmbolce z priadze, kúsky prírodnín a ďalších podobných materiálov a na papier ich prilepte napríklad tavnou pištoľou. Potom stačí výtvor domaľovať popisovačom (alebo nechať len tak) a neopozeraný kúsok je na svete. Vyrobte napríklad bambuľkový papier, zasnežený darček, obláčiky či ovečky alebo darček posiaty motýľmi, srdcami a vtáčikmi vystrihnutými z kontrastného papiera.

Zasekli ste sa na výbere darčekov, dochádzajú vám nápady a od zúfalstva si trháte vlasy? Inšpirujte sa naším darčekovačom, kde objavíte nápady pre malých, veľkých, starších aj chlpatých.

Darčeky pre ženy   Darčeky pre mužov   Darčeky pre deti   Darčeky pre miláčikov

Podobné články: