Hlavou sa vám preháňa plno nápadov, ale napriek tomu sa nedokážete rozhodnúť? Najlepšie je začať pekne od podlahy. A to doslova. Aké podlahové krytiny ste pre detskú izbičku vybrali alebo naplánovali? Či už ste dali prednosť svetlému drevu alebo pestrému kobercu, vyskúšajte, ako sa k sebe budú s maľovkou hodi ť.
Zabehnuté stereotypy, alebo dômyselná psychológia farieb?
Farby bezpochyby ovplyvňujú naše rozpoloženie aj náladu. Je však otázkou, ako veľmi je možné pravidlá farebných typológií zovšeobecňovať, veď každé dieťa je iné s úplne odlišnými požiadavkami. Pokiaľ zariaďujete izbu pre dievčatko, nemusí byť nutne ružová a pre chlapčeka modrá. Ak máte dostatočne staré deti, spýtajte sa v prvom rade ich, akú farbu by zvolili a spoločne hľadajte ideálne a čo možno najtrvalejšie riešenie.
Zariaďujete ešte len prvú izbičku a ani možno nepoznáte pohlavie vášho bábätka? Riaďte sa jednoduchou poučkou: izbička musí byť predovšetkým útulná, teda v pokojných neutrálnych tónoch. Biela farba je stávkou na isto, nič však nepokazíte ani svetlo sivou alebo béžovou. Nemusíte mať strach, že by ste dieťa ochudobnili o dôležitú vizuálnu stimuláciu. Tú skvele zastúpia pestré interaktívne hračky alebo napríklad knižky s kontrastnými obrázkami.
Detská izba vo farbách
Biela: neutrálna farba, ktorá sa skvele kombinuje, krásne presvetlí priestor bez vhodných doplnkov ale môže pôsobiť chladne.
Sivá: podobne ako biela vyžaduje ďalšie kombinovanie farieb a doplnkov, vynikne v spojení s ružovou alebo modrou.
Čierna: slúži ako doplnková farba, samostatne by pohlcovala svetlo a pôsobila skôr depresívne.
Hnedá: teplá farba navodzuje pocit pokoja, do detských izieb sa hodí vo svojom béžovejšom variante, kde sa dobre kombinuje s ďalšími doplnkami. Pozor na to, že s dreveným nábytkom môže pôsobiť ľahko fádne.
Žltá: ďalšia teplá farba, ktorá izbu pocitovo zahrieva a jej obyvateľov povzbudzuje. Aj keď býva častou izbičkovou farbou, zosvetlite ju pridaním trochu bieleho odtieňa. Vo svojej výraznejšej podobe môže naopak pôsobiť až agresívne a niektoré deti znepokojovať. V niektorých prípadoch môže žltá dokonca zapríčiňovať zlé zaspávanie bábätiek.
Oranžová: detská izbička v oranžovom prevedení pôsobí vrelo a upokojujúcim dojmom. Na maľovku odporúčame svetlejší odtieň, ktorý môžete ďalej kombinovať s bielym stropom.
Červená: červená je údajne prvou farbou, ktorú začne novorodenec zhruba po mesiaci rozlišovať. Ide o veľmi intenzívne prevedenie, s ktorým zaobchádzajte opatrne. Vizuálne priťahuje pozornosť a vzbudzuje emócie, a to ako pozitívne, ako je posilňovanie sebavedomia a energie, tak tie negatívne ako agresia a úzkosť. Voľte preto svetlejšie odtiene, napríklad v kombinácii so sivou.
Ružová: nežná svetloružová nemusí byť použitá výhradne na detskú izbu pre dievčatko. Ružová sa krásne kombinuje s bielou a sivou. Na maľovku sa preto mnohokrát lepšie hodí biela alebo sivá, ku ktorej pridáte ružový pruh, závesy alebo napríklad ružový nábytok.
Fialová: táto studená farba väčšinou navodí pocit pokoja, možno aj chladu. Opäť je kľúčový vhodný odtieň a doplnky. Na maľovku sa obvykle používa skôr levanduľový tón. Ak chcete vytvoriť naozaj čarovnú izbičku, fialová je tou správnou farbou. Podporuje kreativitu a detskú fantáziu. S intenzitou to ale nepreháňajte, vo výraznom prevedení sa môže deťom horšie zaspávať.
Modrá: ďalšia studená farba vám môže pomôcť pri výchove hyperaktívneho dieťaťa. Údajne týmto povahám prinesie ukľudnenie mysle a upokojí ich. Chladný tón dorovnajte teplejšími dekoráciami alebo napríklad mäkkými koberčekmi.
Zelená: upokojujúca zelená je vo svojom svetlejšom variante príjemná na pohľad a tak akurát svieža. Krásne sa kombinuje s prírodnými tónmi alebo teplejšími odtieňmi. Na malé deti pôsobí hravo a školákom zas pomáha so sústredením.
Výber odtieňa ešte zamieša kartami
Výber farby máte možno za sebou, teraz vás ale čaká náročnejšia úloha, a tým je voľba odtieňa. Ničoho sa ale desiť nemusíte, pri maľovke detskej izby v zásade platí jednoduché pravidlo. Tlmené a pastelové odtiene nepôsobia rušivo a iba dokresľujú celkovú atmosféru priestoru. Tieto zamatové farby sú zjemnené bielou, a preto sa ďalej dobre kombinujú.
Nikde nie je napísané, že musíte nutne vybrať iba jednu farbu. Pokiaľ sa nedokážete rozhodnúť pre jedného favorita, vyberte hravé spojenie 2–3 farieb. Pri realizácii myslite na to, že by mali mať vybraní víťazi rovnaký jas. Vyskúšať však môžete aj rozdielne odtiene v rámci jednej farby. Taká izbička bude podnecovať fantáziu nielen vášho dieťaťa, ale aj prichádzajúcich dospelých.
Do hry ďalej vstupujú doplnky
Či už ste sa rozhodli pre jednu alebo viac farieb, o výslednom dojme nakoniec aj tak rozhodujú doplnky. Aj čisto bielu, na prvý pohľad fádnu izbu, premenia originálne dekorácie v rozprávkovú krajinu škriatkov, dobrodružné safari alebo princeznovskú komnatu.
Okrem samotného nábytku a nespočetných hračiek, izbu spestríte originálnymi nástenkami, ktoré si môže dieťa ľubovoľne meniť podľa nálady. Najmenšie deti budú na stene kolembať svietiace neónové samolepky alebo iné nalepovacie rozprávkové postavičky. Takmer všetkým vekovým skupinám skvele poslúži tabuľový náter alebo priamo samolepiaca tabuľová tapeta, prostredníctvom ktorej môže malý rozprávač svojimi maľovkami tvoriť fascinujúce príbehy.
Cieľová rovinka: aká farba vyhráva?
Na záver venujte pozornosť ešte vlastnostiam vybranej farby, hlavne jej umývateľnosti a zloženiu. Pokiaľ farba nebude umývateľná, musíte sa obrniť trpezlivosťou a počítať s tým, že na ňu skôr či neskôr pristane nejaká tá abstraktná kresbička. Pozor pritom na lacnejšie nátery, ktoré hlásajú umývateľnosť, ale po prvom reálnom umytí svoju schopnosť vodeodolnosti strácajú.
Nátery do detských izieb by nemali byť samozrejme zdraviu škodlivé či inak toxické. Špeciálne pre alergikov alebo osoby trpiace autoimunitným ochorením odporúčame siahnuť po prírodných farbách, ktoré neobsahujú biocídne konzervanty. Medzi také patria napríklad vápenné a ílové farby alebo glejové nátery bez konzervačných prostriedkov.