Ako na čistenie práčky? Pomôže ocot, sóda aj tablety do umývačky

Pravidelne praná bielizeň už nie je tak čistá a voňavá ako bývala? Na vine môže byť špinavá práčka - bubon plný vodného kameňa, zanesené filtre a zásobník plný zvyškov pracích prostriedkov. Práčka volá po údržbe! Ako ale vyčistiť práčku s predným alebo horným plnením od zápachu a nečistôt tak, aby bola zase ako nová? Okrem špeciálnych prostriedkov na čistenie práčky môžete použiť aj ocot, jedlú sódu alebo tablety do umývačky. A prečo neodporúčame mnohými obľúbenú kyselinu citrónovú?

Pravidelne praná bielizeň už nie je tak čistá a voňavá ako bývala? Na vine môže byť špinavá práčka - bubon plný vodného kameňa, zanesené filtre a zásobník plný zvyškov pracích prostriedkov. Práčka volá po údržbe! Ako ale vyčistiť práčku s predným alebo horným plnením od zápachu a nečistôt tak, aby bola zase ako nová? Okrem špeciálnych prostriedkov na čistenie práčky môžete použiť aj ocot, jedlú sódu alebo tablety do umývačky. A prečo neodporúčame mnohými obľúbenú kyselinu citrónovú?

Doba čítania 6 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Čistenie bubna práčky octom, sódou aj tabletami do umývačky, nie kyselinou citrónovou

Ako vyčistiť práčku octom

Do bubna alebo dávkovača pracích prostriedkov vlejte maximálne 2 hrnčeky bieleho octu a práčku bez bielizne spustite na celý prací cyklus či zvoľte program na čistenie bubna. Po jeho skončení nastavte ďalší cyklus na najvyššiu teplotu, kedy sa práčka finálne prečistí a zvyšky octu sa vyplavia. Po dokončení utrite vnútro bubna práčky, tesnenia a dvierka vlhkou handričkou z mikrovlákna, aby ste odstránili všetky usadeniny.

Ďalšou možnosťou je spustiť prázdnu práčku, v priebehu prania ju zastaviť a vliať 2 hrnčeky octu. Práčku na chvíľu spustite, aby sa roztok rozmiešal a potom opäť zastavte. Ocot nechajte v bubne aspoň hodinu pôsobiť. Následne práčku znovu pustite a pranie nechajte dokončiť. Po ukončení práčku dočistite druhým pracím cyklom s najvyššou teplotou.

Tip: Octa nikdy nepoužívajte viac, inak by mohlo dôjsť k poškodeniu tesnenia a ďalších gumových častí. S ohľadom na túto skutočnosť použitie tejto metódy vždy starostlivo zvážte.

Čistenie práčky sódou

Do bubna prázdnej práčky pridajte 1/2 šálky jedlej sódy a pustite ju na cyklus s najvyššou teplotou. To pomôže rozložiť všetky zvyšky alebo usadeniny. Po skončení prania vezmite mokrú handričku a utrite celé vnútro práčky, vrátane bubna, tesnenia dvierok, zásuvky na prací prostriedok a prípadných ďalších zákutí. Nakoniec ju pustite ešte raz, opäť na program s vysokou teplotou vody, aby ste spláchli zvyšky jedlej sódy.

Čistenie práčky octom a sódou

Prvým krokom je pridať 2 šálky bieleho octu do dávkovača pracieho prostriedku alebo do bubna práčky. Prázdny spotrebič zapnite na najdlhší cyklus. Po dokončení prania s octom do bubna vsypte 1/2 hrnčeka jedlej sódy a práčku pustite na rovnaký program - aj ten nechajte dokončiť. Jedlá sóda pomôže neutralizovať zvyšky octu a tiež odstráni všetky minerálne usadeniny v práčke.

Ako vyčistiť práčku tabletou do umývačky

Tabletu do umývačky vložte do bubna a práčku zapnite na program s najvyššou teplotou. Prípravok pomôže rozložiť všetky zvyšky prášku alebo usadeniny v práčke a zanechá ju čistú a sviežu. Po dokončení cyklu utrite vnútro práčky vlhkou handričkou, aby ste odstránili všetky zvyšky a povrchové nečistoty.

Rovnako ako pri iných spôsoboch čistenia práčky sa odporúča nechať následne prebehnúť ešte jeden prací cyklus s čistou vodou, aby sa zo spotrebiča vypláchli zvyšky čističa.

Čistenie práčky kyselinou citrónovou ju môže trvalo poškodiť

Tento spôsob väčšina výrobcov neodporúča, pretože kyselina citrónová môže znehodnotiť gumené časti práčky (napríklad jej tesnenie), čo môže spôsobiť trvalé poškodenie. Okrem toho by mohla kyselina citrónová spôsobiť koróziu ďalších častí práčky, ako sú hadice a tesnenia. Preto sa radšej držte iných vyššie uvedených a šetrnejších metód.

Zbavte práčku zvyškov prášku a plesní čistením zásobníka

Špinavý zásobník sa rovná plesniam a zapáchajúcej bielizni. Preto ho treba raz za čas vybrať a vyčistiť. Stačí ho vysunúť a stlačiť na to určené tlačidlo, čím sa uvoľní, alebo ho opatrne nadvihnúť a vytiahnuť.

Potom vezmite do ruky starú zubnú kefku a pomocou teplej vody všetky jej časti vydrhnite dočista. Ďalšou možnosťou je namočiť ho na 30 minút do roztoku vody, octu a jedlej sódy. Po každom čistení zásobník opláchnite a vysušte.

Čistenie filtra a čerpadla je nevyhnutným krokom

Filter čerpadla nájdete pod dvierkami dole na prednej časti práčky. Pripravte si nádobu a na zem položte handru, aby vám voda zo spotrebiča netiekla na podlahu. Opatrne otvorte dvierka filtra, vytiahnite hadičku, ktorá sa pod dvierkami nachádza, vyberte z nej štupeľ a do nádoby vypustite zostávajúcu vodu.
Potom vyskrutkujte vnútorný filter, vyčistite ho, prepláchnite a vysušte. Pozrite sa dovnútra do otvoru v práčke a vyberte všetky drobnosti, vreckovky a mince, ktoré sa tam schovávajú. Nakoniec filter naskrutkujte späť, zaštupľujte odtokovú hadičku a zatvorte dvierka.

Na vašej práčke sa spomínaný filter nenachádza? Je možné, že je od výrobcu úmyselne skrytý z dôvodu samočistiacich funkcií práčky.

Ak máte odtokovú hadicu napojenú na odpad v stene, môže sa tu schovávať filter zachytávajúci ďalšie nečistoty. Máva podobu pružiny s balónikom a nájdete ho po odskrutkovaní viečka odpadu. Aj tento filter vyčistite, prepláchnite a potom umiestnite späť.

Tip: Filtre a čerpadlo čistite každé 3 mesiace. Ak máte zvieratá alebo periete deky a svetre, kontrolujte filtre častejšie.

Viete, ako vyčistiť hadicu od práčky?

Odtoková aj prítoková hadica práčky sú často prehliadané, ale ide o jedny z najdôležitejších častí práčky. Ak sa upchajú, môže to spôsobiť poruchu práčky a dokonca viesť k domácej potope. Na vyčistenie oboch typov najskôr spotrebič vypojte z elektriny a potom hadice odpojte od práčky aj od prítoku či odtoku vody. Zostávajúcu vodu zachyťte do nádoby.

Na konci prítokovej hadice by ste mali nájsť filter, ktorý stačí vybrať a prepláchnuť. To je celé – hadicu môžete naskrutkovať späť k prívodu vody a do práčky.

Čistenie odtokovej alebo odpadovej hadice je komplikovanejšie, väčšie nečistoty by sa v nej však vďaka filtrom v práčke nachádzať nemali. S pomocou záhradnej hadice alebo prúdu vody z vodovodnej batérie vypláchnite všetky voľné vnútorné nečistoty. Na dočistenie použite kefu na čistenie odtokových hadíc práčok a tým ju zvnútra prejdite. Potom hadicu prepláchnite a zapojte späť do práčky aj odpadu.

Pri práčkach s vrchným plnením metódy čistenia uvedených vyššie prispôsobte svojej práčke - aj tieto modely je možné čistiť octom, sódou, tabletou do umývačky alebo špeciálnym prípravkom.

Jedným z odporúčaných spôsobov je zmiešať 1/4 šálky bieleho octu a 1/4 šálky jedlej sódy a tak vytvoriť čistiacu pastu. Tú naneste na vnútro bubna a nechajte ju pôsobiť asi 15 minút. Nakoniec bubon vydrhnite mäkkou kefou a utrite vlhkou handričkou. Alebo rovno spustite najdlhší program s najvyššou teplotou, aby sa zmesou prečistili aj ďalšie časti práčky.
Ďalšou možnosťou je rozpustiť prípravok na čistenie práčky v troche teplej vody, roztok vliať do bubna a spustiť program na čistenie bubna alebo cyklus s najteplejšou vodou.

Ak máte v bubne práčky agitátor čiže súčiastku na miešanie vody, skúste ho opatrne vybrať. Aj tu sa môže skrývať veľké množstvo nečistôt. Agitátor namočte do roztoku vody s octom a jedlou sódou alebo do vody s dezinfekciou. Nechajte ho niekoľko minút odmočiť a potom dočistite kefkou a handričkou. Starostlivosti venujte aj časti, kde je agitátor pripojený k práčke. Potom spustite horúci alebo samočistiaci program.

Nezabudnite ani na filtre pri čerpadle a na konci odtokovej hadice, kde môžete postupovať podľa bodu o čistení filtrov. Nakoniec práčku očistite aj z vonkajšej strany, utrite vlhkou handričkou a vydrhnite tiež zásobníky na prací prostriedok a aviváž.

7 tipov, ktoré vám uľahčia pravidelnú starostlivosť

  • Po každom praní nechajte dvierka práčky a prípadne aj zásobník na prášok pootvorené, aby vyschli.

  • Ako vyčistiť tesnenie práčky? Najlepšie po každom praní z neho vyberajte chlpy a vlasy, prilepené nečistoty odstraňujte kefkou či hubkou s jemným čistiacim prostriedkom. Potom tesnenie utrite do sucha.

  • Starostlivosť venujte aj exteriéru práčky a občas ju od prachu a iných nečistôt utrite vlhkou handričkou.

  • Ak máte miláčikov alebo vlasatú rodinu, bielizeň pred praním „odchlpujte“ a perte s hubkou bez hrubej strany – zachytá chlpy.

  • Aspoň 2× za mesiac pustite prázdnu práčku s programom na najvyššiu teplotu.

  • Minimálne 4x za rok práčku vyčistite praním s octom, jedlou sódou alebo špeciálnym čistiacim prípravkom.

  • Používajte kvalitné pracie prostriedky, ktoré práčku nebudú zanášať, a pri praní ju neprepĺňajte.

Info: Plánujete spotrebič udržiavať špeciálnym čističom na práčky? Potom vždy dodržujte odporúčania výrobcu uvedené na obale.

Ako vybrať práčku?

Podobné články: