Ako vybrať vstavanú rúru?

Základom každej kuchyne je dobrá rúra na pečenie – klasická, teplovzdušná alebo plynová. Moderná vstavaná rúra navyše ponúka paletu skvelých funkcií, s ktorými bude vaše varenie rýchlejšie, komfortnejšie a bezpečnejšie. Nevyznáte sa v tom? S výberom vstavanej rúry vám poradíme, či už hľadáte obyčajný elektrický variant alebo sa zaujímate, ako vybrať vstavanú rúru pre kulinárov.

Základom každej kuchyne je dobrá rúra na pečenie – klasická, teplovzdušná alebo plynová. Moderná vstavaná rúra navyše ponúka paletu skvelých funkcií, s ktorými bude vaše varenie rýchlejšie, komfortnejšie a bezpečnejšie. Nevyznáte sa v tom? S výberom vstavanej rúry vám poradíme, či už hľadáte obyčajný elektrický variant alebo sa zaujímate, ako vybrať vstavanú rúru pre kulinárov.

Doba čítania 5 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať vstavanú rúru

Vstavaná rúra je najčastejším riešením moderných kuchýň. Rúra je síce zabudovaná napevno, ale disponuje veľkým priestorom a paletou funkcií pečenia a ohrevu. Deliť pritom môžeme klasickú vstavanú rúru a rúru kombinovanú s ovládaním pre varnú dosku.

Klasické (samostatné) rúry fungujú ako samostatný prvok a je možné ich umiestniť kamkoľvek, pokojne aj do požadovanej výšky. Kombinované sú síce samostatným produktom, ale naviac sú vybavené ovládaním pre varnú dosku. Je teda možné ich situovať iba pod vybranú varnú dosku podobného prevedenia. Ovládanie je jednotné, a to na rúre.

Stolové (mini) rúry sú alternatívou, pokiaľ nemáte ucelenú kuchynskú linku alebo chcete rúru presúvať, kam sa vám zapáči . Sú tak vhodnejšie do menších kuchýň, kde bojujete s každým centimetrom.

  • Skvelá mobilita a možnosť prevozu

  • Nižšia obstarávacia cena

  • Obvykle menší priestor na pečenie

  • Zaberá priestor na linke

  • Skvele zapadne do kuchynskej linky

  • Väčší priestor na pečenie

  • Častejšie viac funkcií

  • Elegantný design

Akú vstavanú rúru podľa zdroja energie

Elektrina

Elektrická rúra je vo svojej klasickej podobe vybavená horným aj spodným ohrevom. Väčšinou to bude zároveň aj teplovzdušná rúra. Bude tak vybavená ventilátorom na teplovzdušné pečenie, ktorý rozháňa teplo do celého priestoru, čím dosahuje rovnomernejšie pečenie.

  • Široká paleta funkcií od teplovzdušného pečenia po sous vide

  • Horný a spodný ohrev zaisťuje lepšiu distribúciu tepla

  • Hotové jedlo býva šťavnatejšie ako z plynového variantu

  • Často drahšie ako plynové

Elektrické rúry

Plyn

Plynová rúra je lacnejším riešením, ktoré na trhu nájdete najmä v kombinácii s plynovými horákmi. Pečenie v nej nie je úplne rovnomerné, pretože ohrieva iba zospodu. Pri nepozornom používaní sa tak môže stať, že bude jedlo pripálené. Výhodou ale môže byť nižšia cena aj spotreba.

  • Lacnejšie ako elektrická rúra

  • Prepojenie s plynovým sporákom

  • Nižšia energetická náročnosť

  • Jedlo môže byť suchšie ako z elektrickej rúry

  • Horšie ovládanie teploty

  • Iba spodný ohrev

Plynové rúry

Ako vybrať parnú rúru

Obľúbenou alternatívou je parná rúra, ktorá na pečenie využíva horúcu paru. Tým si potraviny zachovávajú všetky dôležité živiny vrátane vitamínov. Para navyše neprenáša pachy, preto je možné robiť naraz viacero komponentov.

Pri výbere je nutné sa zamerať na to, či parná rúra umožňuje pečenie výlučne pomocou pary, teda či parný ohrev nie je len doplnkovou funkciou. U plne parných rúr sa ale naopak hodí funkcia pečenia iba horúcim vzduchom, v takom prípade dokáže parná rúra fungovať aj ako obyčajná rúra na pečenie.

Vhodná je tiež funkcia mikrovlnného ohrevu, ktorý plne zastúpi mikrovlnku. Hoci sú parné rúry všeobecne drahšie, dokážu svojimi schopnosťami často nahradiť niekoľko spotrebičov v kuchyni.

Parné rúry

Vstavaná rúra - dôležité faktory

Energetická trieda

Energetická trieda je hlavným indikátorom spotreby a energetickej šetrnosti. Zoradené sú abecedne od A+++, ktorá je najúspornejšia. Väčšina výrobcov dnes kladie dôraz na čo najekologickejšiu prevádzku, avšak niektoré modely môžu spotrebou nepríjemne zaskočiť.

Na štítku nájdete informácie o spotrebe rúry, ktorá sa určuje na jeden cyklus. Nechýbajú ani informácie o maximálnom príkone, teda maximálnom množstve elektriny či plynu, ktoré rúra môže v danom okamihu odoberať zo siete. To je dôležité najmä na určenie sily ističa, na ktorý je rúra v elektrickej sieti pripojená.

Ďalej potom môžete skontrolovať aj celkový objem rúry v litroch a porovnať spotrebné rozdiely medzi pečením klasickým a teplovzdušným, pokiaľ ho vaša rúra umožňuje.

Maximálny príkon

Príkon ukáže, koľko energie si prístroj vezme za hodinu používania z elektrickej siete. Vyšší príkon však znamená aj rýchlejší ohrev a pečenie. Hľadajte preto ideálnu rovnováhu medzi výkonnosťou a spotrebou.

Rozmery

Sú kľúčové pre správnu inštaláciu vstavanej rúry do kuchynskej linky. Každá totiž povolí inú šírku, výšku a hĺbku. Ako pri všetkých vstavaných spotrebičoch venujte rozmerom zvýšenú pozornosť.

Túžite po vstavanej rúre, ale ste limitovaní rozmermi? Riešením je kompaktná rúra, ktorá ponúka štandardnú šírku, ale menšiu výšku a objem. Nie je však ochudobnená o žiadne dôležité funkcie.

Spôsob čistenia

V súčasnej dobe sú v tomto ohľade najobľúbenejším variantom vstavané rúry s pyrolýzou. Pyrolytické čistenie je považované za jeden z najefektívnejších spôsobov čistenia rúry. Znamená priebežné znižovanie a opätovné zvyšovanie teploty, pričom krátkodobo vystúpi teplota až na 500 °C. Mastnota a zvyšky jedla sa tak spália na popolček, ktorý stačí po vychladnutí spotrebiča zotrieť mokrou handričkou.

Takmer každá moderná rúra má však nejakú funkciu na zjednodušenie údržby spotrebiča. Napr. vstavaná rúra samočistiaca zjednoduší proces čistenia vlastným programom na odstránenie špiny.

Vstavané rúry a ich funkcie

Rady na záver

Parná rúra sa v princípe fungovania zhoduje s profesionálnym spotrebičom, konvektomatom, ktorý sa používa v reštauráciách a s ktorým je možné dosiahnuť vynikajúce kulinárske výsledky. Je to tým, že parná rúra dokáže pri pečení korigovať nielen teplotu, ale aj vlhkosť pokrmu. Okrem elektrického výhrevu totiž obsahuje aj zásobník na vodu, ktorý tvorí paru.

Pripečené zvyšky jedla môžu spotrebič poškodiť, navyše sa pri ďalšom pečení pália, a môžu tak ovplyvniť aj chuť a vôňu pripravovaných pokrmov. Preto povrch prístroja pravidelne utierajte vlhkou handričkou s použitím malého množstva čistiaceho prostriedku. Pri čistení dávajte pozor, aby ste nepoškodili povrch, pretože by mohol začať korodovať. Vonkajší povrch zariadenia stačí pravidelne utierať navlhčenou handričkou.

Kvalitná rúra by mala vydržať 10–15 rokov pravidelnej prevádzky. Je však možné, že postupom času jej výkonnosť bude klesať, hoci bude stále funkčná.

Štandardnou súčasťou sú rošty a pekáče. Väčšine užívateľov budú stačiť, ale ak ich budete potrebovať viac, bude jednoduchšie prikúpiť ich spolu s rúrou a rovno vyskúšať, že do nej pasujú. V prípade, že kúpu odložíte, kupujte neskôr nové pekáče či rošty podľa rozmerov tých originálnych. Prikúpiť je možné aj ďalšie doplnky, ako sú napríklad kameň na pečenie pizze.