Video nákupný rádca
Ako vybrať ventilátor podľa typu
Axiálny
Domáce ventilátory tohto typu hľadajte v okamihu, keď neviete, aký ventilátor do kúpeľne. Ide totiž o úplne klasický ventilátor do kúpeľne a iných menších miestností s nutnosťou odvetrávania vlhkosti a zápachu. Obľúbenou funkciou je oneskorenie vypnutia, ktorého dĺžku sa dá u moderných ventilátorov nastaviť. Tieto modely hľadajte v kategórii ventilátor do kúpeľne s časovačom.
Okrem kúpeľne ho klasicky nájdete na WC alebo v potrubiach. Prevádzka tohto odťahového ventilátora je tichšia, ale je tiež menej výkonná. Do rozmernejších kúpeľní slúži podobnému účelu radiálny ventilátor.
Stropný
Stropný ventilátor je jedným z najvýkonnejších typov vôbec. Upevňuje sa na strop a môže fungovať po celý rok. Z pochopiteľných dôvodov sú obľúbené modely stropných ventilátorov so svetlom a stropných ventilátorov s diaľkovým ovládaním.
Ako vybrať stropný ventilátor podľa ročného obdobia? Nijako, jedná sa o univerzálny model, ktorý v lete chladí a v zime po miestnosti víri teplý vzduch. Môže tak prispieť k zníženiu energetických nákladov.
Stojanový
Stojanový ventilátor je výkonnejší model, ktorý je vhodnejší do otvorených miestností. Stojí voľne a svojou konštrukciou nepatrí medzi najstabilnejšie ventilátory, takže v rušnejších priestoroch môže prekážať.
Obvykle disponuje niekoľkými rýchlosťami a polohami stojana. Na výber máte opäť pohodlné riešenie, ktoré predstavuje stojanový ventilátor s diaľkovým ovládaním.
Stĺpový
Stĺpový ventilátor je v podstate stabilnejšia verzia stojanového modelu s o niečo nižšou účinnosťou cirkulácie. Je však dizajnovo prepracovanejší a oveľa lepšie sa hodí do väčšiny moderných interiérov.
Ak vám teda záleží aj na vizuálnej stránke ventilátora, je to skvelá voľba. Ani v tomto prípade nie je núdza o možnosti stĺpového ventilátora s diaľkovým ovládaním.
Stolný
Stolný ventilátor patrí medzi najlacnejšie varianty s najmenším výkonom. Je vhodný najmä na osobné použitie do malých miestností, na celú domácnosť rozhodne nevystačí.
Je dobrým riešením napr. na kancelársky stôl. Veľa modelov ponúka dokonca pohodlné napájanie cez USB.
Ďalšie typy
Nástenný ventilátor je určený najmä na priemyselné využitie. Niektoré modely je možné využiť aj ako alternatívu na odvetrávanie kúpeľní alebo menších miestností s vysokou vlhkosťou.
Podlahové ventilátory sú veľmi účinným riešením do väčších miestností alebo celých domácností. Vysoký výkon ale prichádza aj za cenu vysokej hlučnosti.
Diagonálny ventilátor je pripravený na montáž do kruhového potrubia. Je ideálny pre dlhšie vzduchové rozvody.
Viac o kvalite vzduchu vo vašom byte sa dozviete na našich stránkach Aká je správna vlhkosť vzduchu v byte a dome a Najlepšia klimatizácia na kúrenie.
Parametre
Prietok vzduchu
Účinnosť daného ventilátora sa z väčšej časti určuje prietokom vzduchu. Ide o hodnotu uvádzanú v metroch kubických za hodinu (m³/h). Pokiaľ poznáte objem miestnosti, kam ventilátor mienite umiestniť, môžete si ľahko spočítať, či je pre vás daný model vyhovujúci. Poprípade či nebude treba siahnuť po silnejšom kalibre.
Ako vypočítať účinnosť ventilátora?
Najprv zistite objem miestnosti, v ktorej bude ventilátor fungovať. Na to vám stačí vynásobiť približnú dĺžku, šírku a výšku miestnosti. Berte do úvahy, že každá miestnosť si vyžaduje inú výmenu vzduchu. Potom vynásobte objem vašej miestnosti počtom potrebných výmen.
Všeobecne platí, že:
Obytné priestory vyžadujú 1 - 2 výmeny vzduchu / hodinu
Kúpeľne a kancelárske priestory vyžadujú 5 - 8 výmen vzduchu / hodinu
Kuchyne vyžadujú 6 - 9 výmen vzduchu / hodinu
Napr. pokiaľ inštalujete ventilátor do obývacej izby s objemom 60 m³, potrebujete, aby mal prietok medzi 60 - 120 m³/h.
Príkon
Udáva, koľko energie zariadenie odoberie zo siete za 1 hodinu. Medzi najúspornejšie modely zvyčajne patria axiálne a stolové modely s príkonom nižším ako 22 W. Hodnoty príkonu sa však zvyčajne pohybujú v rozmedzí 23 až 44 W. Niektoré moderné stropné, podlahové a axiálne ventilátory vyžadujú viac ako 66 W. Ide však skôr o výnimočné kúsky určené pre väčšie plochy a priestory.
Hlučnosť
Hlučnosť pri nákupe rozhodne nepodceňujte. Čo sa v prvých minútach môže zdať ako znesiteľný ruch spôsobený hlavne otáčkami lopatiek, sa po čase môže stať otravným. Vôbec najtichšími ventilátormi sú tie axiálne, ktoré často dosahujú hlučnosť menšiu ako 37 dB.
Pri štandardných izbových ventilátoroch narazíte na hlučnosť okolo 40-50 dB. Vyššie hodnoty 59 dB a viac sú už pre značnú časť ľudí nepríjemné, vyskytujú sa najmä u náročnejších prístrojov.
Počet rýchlostí
Aj tie najzákladnejšie modely obvykle umožňujú aspoň 2–3 rýchlosti. Štandardom je však už o niečo vyšší počet, obvykle 3–6. Od drahších prístrojov, najmä stojanových a stĺpových prevedení, potom môžete očakávať aj pokročilejšie nastavenia s viac ako 8 rýchlosťami.
Prídavné funkcie
Ventilátor s reguláciou otáčok - prakticky nevyhnutná funkcia pri každom modeli. Pokiaľ nechcete, aby prístroj vždy fungoval na 100 %, môžete jeho výkon obmedziť a tým aj stíšiť.
Ventilátor so svetlom - veľký rad stropných ventilátorov je doplnený o možnosť osvetlenia miestnosti.
Ventilátor na diaľkové ovládanie - v súčasnosti bežný u väčšieho počtu modelov, výrazne spríjemňuje jeho používanie.
Otočný ventilátor - pokiaľ umiestnite ventilátor napr. do rohu, vďaka otáčaniu bude rozháňať vzduch po celej miestnosti. Natáčanie je v niektorých prípadoch možné len zapnúť, pri pokročilejších prístrojoch je možné nastaviť aj rozmedzie.
Nočný režim – jedná sa o pozvoľné ochladzovanie miestnosti v noci. To znamená predovšetkým tiché a nerušivé otáčanie lopatiek.
Zimný režim – najmä stropné ventilátory sú schopné víriť studený vzduch od zeme, čím čiastočne nahrádzajú funkciu teplovzdušného zariadenia.
Pripojenie k telefónu - inteligentné ventilátory ponúkajú možnosť ovládania a nastavenia prostredníctvom telefónu.
ECO režim - ventilátor sám nastaví rýchlosť podľa aktuálnej teploty v izbe.
Integrovaný zvlhčovač vzduchu - vzduch bude nielen čerstvý, ale aj primerane vlhký.
Rady na záver
Je možné, že ventilátor vzduch rozvírením skôr znečistí než očistí?
Áno. Pokiaľ sa pohybujete v zaprášenom a suchom prostredí, je možné, že ventilátor bude skôr rozháňať prach všade okolo. Preto je vhodné dbať na čistotu plôch a pravidelné vysávanie prachu.
Bezpečnosť
Niektoré prízemnejšie alebo podlahové modely môžu byť nebezpečné, najmä pre deti, kvôli rýchlej oscilácii lopatiek. Pri výbere preto skontrolujte, či sú mriežky dostatočne pevné a hrubé, aby sa cez ne nedal prestrčiť prst. Môžete si zaobstarať aj bezlopatkový model. Bezpečnosť zvyšujú aj špeciálne protišmykové nožičky.
Údržba
Ventilátory často operujú na rovnakom mieste, a tak veľmi rýchlo lapajú prach. Preto je vhodné ho raz za čas odpojiť z elektriny a utrieť mriežku aj samotné lopatky vlhkým obrúskom či utierkou. Buďte pri tom opatrní, nech nepoškodíte niektorú krehkú časť.