Video nákupný rádca
Typ obrazovky
Technológia displeja je kľúčová pre kvalitu obrazu a závisí od nej aj spotreba elektrickej energie. Jednotlivé typy obrazoviek majú svoje výhody aj nevýhody, aký televízor kúpiť, aby potešil vaše oko aj vašu peňaženku?
LCD a LED
Skratka LCD znamená displej využívajúci technológiu tekutých kryštálov. Neoddeliteľnou súčasťou takéhoto displeja je aj celoplošné podsvietenie, ktoré osvetľuje kryštálovú vrstvu a vytvára tak viditeľný obraz. V súčasnosti sa ako podsvietenie využívajú LED diódy, preto sa LCD televízory v súčasnosti označujú aj ako LED televízory.
LED televízor patrí medzi roky preverenú a odladenú technológiu. Vďaka tomu je ich ponuka veľmi široká a základný model si môžete zaobstarať aj veľmi lacno. Majú tiež dlhú životnosť. Sú vhodné na sledovanie v osvetlených miestnostiach alebo za denného svetla, pretože dokážu vyvinúť veľmi vysoký jas. Nevedia však zobraziť 100 % čiernu, preto majú nižší kontrast v porovnaní s OLED.
Pre a proti výberu LCD/LED:
Široká ponuka
Cenovo priaznivé
Vysoký jas
Dlhá životnosť
Nedokonalá čierna
Nižší kontrast
Prečo majú LCD/LED nižší kontrast?
Dôvodom je podsvietenie, ktoré cez displej vždy čiastočne presvitá, a to aj pri tmavých scénach. Ovplyvňuje to zobrazenie čiernej farby, ktorá tak nebude nikdy 100 % čierna. Z toho vyplýva znížený kontrast. Výrobcovia sa snažia toto obmedzenie kompenzovať napríklad pomocou technológie lokálneho stmievania, kedy sa podsvietenie v tmavých častiach obrazu vypína, výsledok ale závisí od pokročilosti takéhoto riešenia – a teda aj ceny televízora. Pri drahších modeloch bude obraz bezchybný, zatiaľ čo pri lacnejších kusoch môže byť presvitanie viditeľné.
Existuje nespočetné množstvo nástupníckych technológií, ktoré ďalej vylepšujú LCD displeje, ako napríklad televízory QLED alebo MiniLED. Ak sa o nich chcete dozvedieť viac, navštívte náš článok OLED vs. QLED vs. LED.
OLED
Displej OLED televízora sa skladá z obrazových bodov, ktoré všetky produkujú vlastné svetlo. Na rozdiel od LCD displeja tak OLED nepotrebuje podsvietenie. Vďaka tomu ponúka 100 % čiernu a skvele vykresľuje kontrasty.
Na druhú stranu OLED nedosahuje tak vysokého maximálneho jasu ako LCD/LED, preto sa nemusí hodiť na sledovanie vo veľmi osvetlených miestnostiach. OLED displejom tiež hrozí takzvané vypaľovanie, kedy sa nehybné prvky zobrazovaného obsahu môžu do displeja natrvalo odtlačiť. Ak však budete televízor používať bežným spôsobom, pri aktuálnych modeloch sa vypaľovanie báť nemusíte.
Pre a proti výberu OLED:
Najčiernejšia čierna
Vysoký kontrast
Hrozba vypaľovania obrazu
Nižší jas
Nie ste si istí, ktorý je ten pravý? V našom článku Najlepšie televízory na trhu nájdete ťahúne všetkých typov televízorov.
Akú uhlopriečku televízora zvoliť?
V prvom rade si treba určiť, aký veľký priestor na televízor máte. Okrem veľkosti výrezu v obývačkovej stene zoberte do úvahy aj nábytok, na ktorom bude televízor stáť. Veľké uhlopriečky majú často veľký rozstup nožičiek alebo rozmerný stojan, a nemusí sa tak na váš TV stolík zmestiť.
Zamerajte sa tiež na to, aby bola veľkosť televízora úmerná vzdialenosti, z akej ju budete sledovať. Pozerať sa na obrovskú uhlopriečku z jedného metra nebude vôbec pohodlné. Podrobne sa tejto téme venujeme v článkoch Akú zvoliť veľkosť televízora a Ideálna sledovacia vzdialenosť podľa veľkosti TV.
Pri väčších televízoroch je dôležité rozlíšenie, aby sa zabezpečila dostatočná kvalita obrazu. Minimálne si vyberte televízor 4K s rozlíšením 3840 × 2160 px.
Prevodná tabuľka |
Uhlopriečka v cm |
---|---|
75 a viac palcov | nad 190 cm |
65–70 palcov | 165–177 cm |
55–60 palcov | 139–152 cm |
43–50 palcov | 109–127 cm |
menej ako 43 palcov | 109 cm a menšie |
Pokiaľ zháňate niečo menšie, prenosný televízor nájde miesto v kuchyni alebo na chate. Rovnako ako drvivá väčšina všetkých televízorov sú aj prenosné televízory s DVB-T2.
Výber televízora podľa parametrov
Výber televízora podľa parametrov môže byť na prvý pohľad desivý vzhľadom na ich počet, tie najdôležitejšie sú ale tieto:
Rozlíšenie
Tento parameter udáva počet obrazových bodov (pixelov), ktoré televízor dokáže zobraziť, ide teda o jeden z hlavných ukazovateľov kvality obrazu. Všeobecne platí, že televízory s väčšou uhlopriečkou vyžadujú väčšie rozlíšenie, aby zachovali jemnosť zobrazenia a pri obvyklej sledovacej vzdialenosti nezačali byť viditeľné jednotlivé obrazové body displeja.
HD ready (1366 × 768 px) - využíva sa len pre malé obrazovky do 32", ide už o pomerne zastaraný variant.
Full HD televízor s rozlíšením 1920 × 1080 px – v dnešnej dobe minimum pre TV bežnej veľkosti, takmer ho nahradilo vyššie 4K/Ultra HD.
Ultra HD (3840 × 2160 px) ponúka štyrikrát viac obrazových informácií ako Full HD, bežne sa také modely označujú ako 4K televízory (4K je označenie rozlíšenia okolo 4000 px na šírku) Dnes už ide o štandard.
8K televízor – vykresľuje dvakrát jemnejší obraz ako Ultra HD s precíznym zobrazením tých najjemnejších detailov, a to aj pri pohľade zblízka.
Nie je 4K ako 4K alebo rozdiel medzi RGB a RGBW
Obraz LCD televízora je tvorený pixelmi a tie sa skladajú z ešte menších jednotiek, tzv. subpixelov. Jeden pixel je tvorený tromi subpixelmi, ktoré reprezentujú tri základné farby – červenú, zelenú a modrú (RGB). Z týchto základných farieb je možné zmiešať všetky ostatné farby. Obraz 4K televízora je tvorený 3840×2160 pixelmi. To dohromady robí 8 294 400 pixelov, teda 24 883 200 subpixelov. RGBW 4K panely majú rovnaký celkový počet subpixelov, avšak každý pixel je tvorený 4 subpixelmi a pribudla tu biela farba k trom vyššie spomínaným. Z toho vyplýva, že RGBW panel má o 25 % menší počet pixelov. Výsledné rozlíšenie by teda malo byť 2880×2160. Napriek tomu sú RGBW panely oficiálne prezentované a uznávané ako 4K.
Obnovovacia frekvencia obrazu
Kvalitu obrazu ovplyvňuje obnovovacia frekvencia. Ide o počet snímok za sekundu, ktoré televízor vykreslí. Udáva sa v hertzoch (Hz).
Dnes sa na trhu s televízormi môžete bežne stretnúť s hodnotami 50/60 Hz a 100/120 Hz. Nižšie čísla z dvojice sa uvádzajú pre Európu, vyššie pre USA, čo vychádza z pôvodných televíznych noriem, ale reálne medzi displejmi nie je rozdiel, ide len o záležitosť označenia. 50 Hz televízor sa tak dokáže obnoviť 60× za sekundu, to isté platí v prípade 100 Hz variantu, ktorý tiež dokáže zobraziť 120 Hz. Dôležitá informácia to je pre majiteľov herných konzol, ktoré podpora 60 a 120 Hz zaujíma s ohľadom na herné funkcie.
Pri obnovovacej frekvencii platí jednoduché pravidlo. Čím vyššie číslo, tým je obraz plynulejší. Pokiaľ ste teda vášnivými hráčmi videohier alebo radi sledujete akčné filmy či športové stretnutia, voľte televízor s hodnotami 100/120 Hz.
Reálna hodnota obnovovacej frekvencie
Niektorí výrobcovia umelo zvyšujú čísla frekvencie pomocou rôznych skratiek svojich technológií, nejde však o skutočnú hodnotu a nemožno ich medzi sebou porovnávať - napríklad váhate medzi televízorom so 100 Hz a PQI 1300 Hz. Druhé číslo znie nepochybne lákavejšie, ale je vyhnané softvérovými vychytávkami. nemožno porovnávať s reálnou hodnotou v prvom prípade. Vždy sa tak snažte dopátrať po skutočných hodnotách obnovovacej frekvencie.
Jas a kontrast
Jas televízora udáva, ako veľmi svieti biela farba na obrazovke. Čím vyššiu hodnotu jasu televízor udáva, tým lepší je výsledný obraz a celkový divácky zážitok. Meria sa v jednotkách ako kandela (cd) alebo nit. Býva zásadným parametrom za svetelných podmienok, ako je ostré denné svetlo, ale v tmavých nočných podmienkach môže byť vysoká svietivosť aj na škodu. Maximálny a minimálny jas potom ovplyvňuje kontrast televízora.
Kontrast určuje, aký veľký je rozdiel medzi najsvetlejším a najtmavším bodom, ktorý televízor dokáže zobraziť. Aby bol kontrast vysoký, musí byť obraz nielen veľmi jasný, ale aj hlboko čierny - niektoré televízory to totiž nedokážu a pracujú skôr s tmavo sivou. OLED a niektoré LED televízory s lokálným stmievaním vynikajú v zobrazovaní dokonalej čiernej, pretože dokážu vypnúť jednotlivé zóny podsvietenia.
HDR, teda High Dynamic Range signál obsahuje väčšie množstvo informácií, ktoré TV bez tejto funkcie nezobrazí. HDR nielenže zlepšuje detaily v tieňoch a svetlách, ale taktiež podporuje širší farebný gamut a kontrast, čo prináša vernejšiu reprodukciu farieb a jemnejšie prechody medzi odtieňmi. Vysoký dynamický rozsah tak reprodukuje scénu veľmi verne tak, ako by ste ju videli na vlastné oči.
HDR štandardy
HDR10 - bežný štandard v televíznom priemysle a je široko podporovaný rôznymi výrobcami televízorov, streamovacích zariadení a Blu-ray prehrávačov.
HDR10+ - prináša dynamický rozsah na ďalšiu úroveň tým, že umožňuje dynamické metadáta. To znamená, že informácie o maximálnej a minimálnej svietivosti možno upravovať scénu po scéne, čo vedie k zlepšenému zobrazeniu detailov v tieňoch a svetlách. HDR10+ používajú niektorí výrobcovia televízorov a podporujú ho aj niektorí poskytovatelia obsahu ako alternatívu k HDR10.
HLG (Hybrid Log-Gamma) - navrhnutý pre televízne vysielanie a kombinuje SDR (Standard Dynamic Range) a HDR v jednom signále. Môže byť prehrávaný na zariadeniach s HDR aj na zariadeniach bez HDR, čo ho robí vhodným pre televízne vysielanie. Štandard DVB-T2 vysielanie v HLG technicky umožňuje, zatiaľ k nám však ešte nedorazil.
Dolby Vision - jeden z najvyspelejších formátov HDR s dynamickými metadátami. To znamená, že sa informácie o maximálnom a minimálnom svetelnom jase môžu meniť nielen na začiatku obsahu, ale aj počas neho. Dolby Vision podporuje vyššiu bitovú hĺbku (12 alebo 10 bitov) a širší farebný gamut v porovnaní s HDR10. Často sa s ním stretnete v obsahu poskytovanom streamovacími službami a niektorými Ultra HD Blu-ray diskami. Zariadenia s podporou Dolby Vision sú obvykle vyššej triedy, ako sú niektoré high-end televízory a prehrávače.
Herný režim
Okrem vyššej obnovovacej frekvencie (100/120 Hz) je pre herný televízor dôležité aj nízke vstupné oneskorenie a rýchla odozva obrazovky. Čo tieto pojmy znamenajú?
Parameter input lag udáva dobu oneskorenia ovládania (v milisekundách), teda ako rýchlo televízor reaguje napríklad na povely herného ovládača. Pokiaľ je input lag vysoký, hra sa bude ovládať ťažko. Hodnotu input lagu pravdepodobne nenájdete v popise výrobcu, namiesto toho sa zaujímajte o funkciu herného režimu, ktorý zvládne znížiť input lag obmedzením obrazových vylepšení, ktorých spracovanie obraz „zdržuje“.
Odozva obrazovky vyjadruje, ako rýchlo sú jednotlivé obrazové body schopné zmeniť svoju farbu. Ak je odozva vyššia, v obraze sa môžu objaviť duchovia alebo rozmazanie. Bohužiaľ, nie je to ani údaj, ktorým sa výrobcovia radi chvália, takže konkrétnu hodnotu zvyčajne nenájdete. Televízory OLED však majú vo všeobecnosti rýchlu odozvu.
Konektory a pripojenia
V prípade, že televízor bude slúžiť aj na hranie hier na konzole, alebo premietanie filmov z notebooku, uistite sa, že disponuje minimálne jedným konektorom HDMI, ktorý tieto zariadenia väčšinou podporujú. Aktuálna generácia herných konzol využíva HDMI verzia 2.1, ak sa nechcete ochudobniť o niektoré obrazové funkcie konzoly, vyberte televízor s konektorom HDMI 2.1.
Port USB umožňuje prehrávať filmy a seriály z pamäťového zariadenia, a ak chcete nahrávať programy a filmy, hľadajte televízor s funkciou záznamu na USB.
Slúchadlový výstup 3,5 mm jack príde vhod nielen hráčom videohier, ale aj vašim spolubývajúcim, ktorých tak nebudete rušiť sledovaním televízora. V takom prípade odporúčame dokúpiť domáce slúchadlá s dostatočne dlhým prívodným káblom, prípadne bezdrôtové slúchadlá, pokiaľ televízor disponuje funkciou Bluetooth.
Funkcie bezdrôtového prenosu Bluetooth využijete pre slúchadlá, predovšetkým potom pre pripojenie soundbaru.
Televízor s rozhraním WiFi umožňuje televízoru prístup k internetu a streamovacím službám.
Klávesnica s touchpadom uľahčuje prehliadanie internetu na televízore alebo môžete ovládať funkcie spárovaným smartfónom a klasickým diaľkovým ovládačom.
Kvalitu zvuku svojho televízora môžete zlepšiť zaobstaraním soundbaru, ktorý môžete používať nielen na sledovanie filmov, ale aj na prehrávanie hudby. S výberom vám pomôžeme v našom radcovi Ako vybrať soundbar.
Inteligentné funkcie
Ako vybrať Smart TV
Pri výbere Smart TV je dôležité ujasniť si, čo od neho chcete. Inteligentný televízor vám umožní pripojiť sa k internetu, aby ste mohli sledovať programy online, sledovať videá na YouTube alebo využívať streamovacie služby, ako sú Netflix, HBO MAX, Amazon Prime, Disney+ alebo Apple TV.
Pripojiť môžete aj svoje mobilné zariadenia a streamovať hudbu alebo videá zo svojho telefónu priamo do obrazovky.
Operačné systémy smart TV
Android TV ponúka možnosť sťahovať aplikácie zo služby Google Play, webový prehliadač Chrome a známe používateľské prostredie. Ak ho však chcete používať, musíte byť prihlásení pomocou účtu Google. Nájdete ho na veľkom počte televízorov naprieč celou ponukou.
Tizen je operačný systém Samsungu, ktorý neponúka také množstvo aplikácií ako Android, vynahradzuje to však užšou previazanosťou s prístrojom a častejšími aktualizáciami na mieru zariadenia, ktoré môžu obsahovať aj dodatočné funkcie. Podobne je na tom aj systém WebOS, ktorý nájdete na televízoroch LG.
Pre všetky systémy inteligentných televízorov platí, že v nich nájdete tie najdôležitejšie aplikácie typu YouTube alebo streamovacích služieb, ako sú Netflix, HBO či Disney a ďalších poskytovateľov zábavného obsahu. Pri výbere teda budú hrať úlohu vaše osobné preferencie.
Ambilight
Technológia Ambilight vytvára farebné podsvietenie televízora podľa vášho výberu či diania na obrazovke. Doladenie atmosféry filmu pomocou smartfónu, spárovaného so zariadením, tak bude čisto vo vašich rukách.
Picture in picture (PIP)
PIP - obraz v obraze je špeciálna funkcia, ktorá umožňuje sledovať obraz z dvoch zdrojov na jednej obrazovke. V praxi to znamená, že si môžete druhý kanál, ktorý vás zaujíma, pustiť v zmenšenom okne. Túto funkciu aktivujete jednoduchým stlačením jediného tlačidla.
HbbTV
HbbTV je hybridná televízia, ktorá dopĺňa vysielanie o ďalšie informácie vďaka internetovému pripojeniu. Televízory s červeným tlačidlom sú takmer všetky Smart TV vyrobené po roku 2012 a aktivujú sa stlačením červeného tlačidla. Získate tak podrobnejší program, prístup k internetovému archívu alebo môžete program pretáčať až o niekoľko hodín. Nevyžadujú žiadnu inštaláciu, všetok obsah riadi prevádzkovateľ danej stanice (zatiaľ ich používa napríklad Česká televízia, Nova, Prima alebo Óčko). Výhodu poskytujú napríklad pri vysielaní športových zápasov, kde počas sledovania nájdete podrobné informácie o tíme alebo hráčoch. Na používanie červeného tlačidla je nutné internetové pripojenie.
3D obraz
Čo to je 3D televízor? Je to typ televízora, ktorý umožňuje prehrávať obraz zvlášť pre každé oko, a tým docieliť pocit priestorového obrazu. K 3D TV sa dodávajú okuliare, ktoré sú buď aktívne pripojené (aj bezdrôtovo) k televíznemu vysielaču a každé oko striedavo zakrývajú v kombinácii s časovaním premietaného obrazu, alebo pasívne (polarizačné) okuliare, ktoré nevyžadujú zdroj energie.
3D televízory sa u zákazníkov bohužiaľ netešili dlhodobej obľube, a tak z ponuky prakticky vymizli. Na vylepšenie technológie a obnovený záujem tak stále čakajú.
TV tuner
Televízor prijíma televízny signál pomocou zariadenia nazývaného TV tuner. Spôsob prijímania signálu závisí od typu televízneho tunera a od toho, či má interný alebo externý tuner. Existujú tri základné typy tunerov:
DVB-T/T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial): digitálne vysielanie cez pozemný vysielač. Ide o štandard pozemného vysielania.
DVB-C/C2 (Digital Video Broadcasting - Cable): signál je prenášaný káblovou sieťou a okrem televíznych programov môže DVB-C/C2 poskytovať aj ďalšie služby, ako sú interaktívne hry, internetový prístup a ďalší digitálny multimediálny obsah.
DVB-S/S2 (Digital Video Broadcasting - Satellite): signál je prenášaný prostredníctvom satelitu a prijímač ho dekóduje na televízore. Je vhodný najmä pre domácnosti, kde nie je káblové pripojenie a pozemný signál je príliš slabý. Pre plnú ponuku programov je potrebné dokúpiť CA modul a satelitnú kartu od niektorého z poskytovateľov satelitnej TV.
Príslušenstvo
Najčastejšie otázky
Je možné pripojiť slúchadlá k televízoru pomocou Bluetooth?
Ak televízor podporuje funkciu Bluetooth, nie je s pripojením slúchadiel problém.
Môžem nahrávať záznam na USB?
Vytvárať nahrávky je možné iba pomocou naformátovania v TV ponuke. Záznam sa potom uloží aj na bežný flash disk, nebude ho však možné prehrávať v PC. Preto je dobré mať jeden flash disk naformátovaný pre PC (z ktorého môžete prehrávať na TV) a jeden pre TV (na ktorý môžete nahrávať z TV).
Aký je ideálny počet USB portov?
Ak neplánujete pripájať externé HDD disky, stačí vám jeden USB port na prehrávanie z flash disku.
Ďalšie užitočné články
Najlepšie televízory na trhu Ako vyčistiť televíznu obrazovku Ako zvoliť ideálnu veľkosť televízora Ideálna pozorovacia vzdialenosť podľa veľkosti televízora Zľavy Black Friday OLED vs. QLED vs. LED Ako spárovať univerzálny diaľkový ovládač s televízorom Ako prepojiť mobilný telefón s televízorom Ako prepojiť počítač s televízorom Aké bezdrôtové slúchadlá k televízoru Povianočný výpredaj