Ako vybrať sušičku potravín?

Sušenie potravín je veľmi šetrný spôsob, ako spracovať veľkú ovocnú či zeleninovú úrodu a zároveň v nich uchovať čo najviac vitamínov. S pomocou správne zvolenej sušičky potravín nasušíme huby, domáce krížalky, zdravé zeleninové chipsy aj domáce jerky.

Sušenie potravín je veľmi šetrný spôsob, ako spracovať veľkú ovocnú či zeleninovú úrodu a zároveň v nich uchovať čo najviac vitamínov. S pomocou správne zvolenej sušičky potravín nasušíme huby, domáce krížalky, zdravé zeleninové chipsy aj domáce jerky.

Doba čítania 8 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Typy sušičiek potravín

Sušičky sa vyrábajú v hranatom alebo guľatom prevedení a líšia sa medzi sebou výkonom, konštrukciou, cenou aj komfortom pri použití.

Hranaté sušičky potravín

  • Sú všeobecne drahším, komfortnejším a výkonnejším variantom.

  • Mávajú motor umiestnený na boku, vďaka tomu sa potraviny sušia na všetkých plátoch rovnomerne. Takže ich nie je potrebné počas sušenia prehadzovať a nemusíte sa báť, že by odkvapkávajúca šťava motor poškodila.

  • Policová konštrukcia je tiež užívateľsky prívetivejšia.

  • Na druhú stranu nemôžete potraviny počas sušenia tak ľahko kontrolovať ako u okrúhlych sušičiek.

Okrúhle sušičky potravín

  • Cenovo dostupnejšie modely, ktoré sú väčšinou z plastu a majú motor umiestnený v dolnej časti, pod plátmi, čo spôsobuje, že sa v jednotlivých poschodiach sušičky teplota líši.

  • Na požadované hodnoty sa sušia len potraviny na najnižšie položených plátoch.

  • Pre dosiahnutie rovnomerného výsledku musíte pláty počas sušenia niekoľkokrát prehodiť.

  • Sitá sú navyše naskladané nad sebou, takže ich pri prehadzovaní musíte všetky vytiahnuť.

  • Výhodou ale je možnosť dokupovania nových sít a tým sušičku neustále rozširovať.

Podľa čoho vyberať

Prenášateľnosť

Prenášateľnosť a hmotnosť riešte v prípade, že budete so sušičkou často manipulovať a prevážať ju. Najmenšie plastové modely vážia menej ako 2 kg, ale pevnejšie hranaté sušičky môžu vážiť aj viac ako 10 kg. Prenášateľnosť ovplyvňujú tiež rozmery prístroja. Vopred si zistite, či sa vám vojde všade tam, kam potrebujete.

Typ ovládania

Teplotu a dobu sušenia možno u väčšiny sušičiek nastaviť pomocou koliesok či tlačidiel. Najvyspelejšie modely sa ovládajú pomocou dotykových displejov, na ktorých vidíte zostávajúcu dobu sušenia, nastavenú teplotu, ale aj teplotu, ktorá je práve v sušičke.

Materiál a kvalita spracovania

Sušičky sa vyrábajú z plastu alebo z nerezu. Nerezové sušičky sú odolnejšie voči poškodeniu a majú dlhšiu životnosť. Medzi plastovými sušičkami sú však rozdiely. Niektoré modely sú z pevného plastu a vydržia aj drsnejšie zaobchádzanie, ale môžete sa stretnúť aj s prístrojmi z mäkkého plastu, ktorý sa ľahko poškodí. Sledujte tiež materiál a pevnosť sušiacich plátov, s ktorými budete najčastejšie manipulovať.

Výbava a príslušenstvo

Pred výberom si dobre prezrite základnú výbavu prístroja a tiež príslušenstvo, ktoré si môžete v prípade potreby dokúpiť.

  • Nie je na škodu mať v základnej výbave niekoľko plátov navyše, niektoré sušičky umožňujú vloženie viac plátov, ale vždy sa hodí aj niekoľko kusov do rezervy pre prípad, že by sa vám nejaké rozbilo.

  • Užitočným príslušenstvom je tiež teflónová vložka, na ktorej sa dajú ľahko sušiť potraviny, ktoré by sa ku klasickému plátu prilepili.

  • Niektoré kruhové sušičky sú vybavené otočným kruhom, ktorý slúži k lepšiemu presušeniu potravín. Pláty sa vďaka tejto nadstavbe pomaly otáčajú, čo umožňuje lepšiu cirkuláciu vzduchu.

  • Bylinkové pláty majú oveľa jemnejšie sieťovanie a menšie otvory. Bráni prepadávaniu drobných kúskov vysušených bylín. Pri lacných modeloch často nie sú súčasťou základnej výbavy.

  • Odkvapkávacie pláty slúžia na zachytenie šťavy, ktorá môže počas sušenia kvapkať zo šťavnatejších plodov. Dajú sa ľahko vytiahnuť a vyčistiť. U kruhových sušičiek navyše chráni motor pred poškodením. Jednorazovou alternatívou odkvapkávacích plátov sú sušiace vložky.

Profi sušička ovocia hravo usuší aj hovädzie mäso

Dôležité parametre

Príkon a výkon

Príkon sa uvádza vo wattoch a u drvivej väčšiny sušičiek sa pohybuje v rozmedzí 200 až 800 W. Hodnota napovedá, koľko elektrickej energie potrebuje spotrebič na prevádzku. S príkonom sa spája výkon, ktorý udáva, aké množstvo spotrebovanej energie dokáže sušička efektívne využiť a premeniť na teplo. Čím vyšších hodnôt prístroj dosahuje, tým bude sušenie rýchlejšie. Sušička s príkonom 200 W zvládne nasušiť všetko rovnako dobre, ako prístroj s príkonom 600 W, ale bude jej to trvať dlhšie.

Rozmery a hmotnosť

Hmotnosť sušičky je z veľkej časti ovplyvnená rozmermi prístroja, počtom plátov a tiež materiálom. Plastové modelyľahšie než tie nerezové, ale zase sú menej pevné a odolné voči poškodeniu. Pri výbere sa skôr ako na hmotnosť zamerajte na veľkosť, aby ste mali sušičku kde uskladniť. Rozmery spotrebiča tiež predurčujú veľkosť a počet plátov. Ak plánujete sušenie veľkých várok, zamerajte sa na väčšie modely.

Dĺžka prívodného kábla

Pokiaľ budete mať sušičku potravín umiestnenú stabilne na kuchynskej linke, nemusíte tento parameter príliš riešiť. V prípade, že budete prístroj častejšie premiestňovať, uistite sa, že je prívodný kábel dostatočne dlhý. K niektorým modelom navyše nemožno pripojiť predlžovačku.

Doba sušenia

V manuáli prístroja aj v možnostiach nastavenia nájdete dobu sušenia, ktorú prístroj potrebuje k dokonalému usušeniu jednotlivých druhov potravín. Čas sa líši podľa výkonu sušičky až o niekoľko hodín. Výkonnejšie prístroje si poradia s nasušením mäsa už za 8 hodín, slabším sušičkám môže dosiahnutie rovnakého výsledku trvať aj 12 hodín. U niektorých modelov nájdete upozornenie na maximálnu dobu, po ktorú môže byť sušička zapnutá bez prestávky. Po jej uplynutí je prístroj potrebné vypnúť a nechať vychladnúť, aby sa nepoškodil.

Kapacita

Kapacitu sušičky ovplyvňuje počet sušiacich plátov čiže tácok. Niektoré sušičky majú množstvo plátov pevne dané, u iných je možné počet podľa potreby znižovať alebo zvyšovať. Na sezónne sušenie húb či ovocia bude stačiť sušička s 5-6 plátmi. Pokiaľ chcete sušiť potraviny takmer na dennej báze, kúpte si väčší model s 9 až 14 plátmi, ušetríte tak za energiu.

Hlučnosť

Sušičky často pracujú viac ako 10 hodín v kuse, takže ich občas musíte nechať bežať celý deň alebo aj cez noc. Ak máte dosť veľký byt, umiestnite sušičku do inej miestnosti, než je tá, v ktorej práve ste. Ak nemáte možnosť sušičku počas prevádzky niekam zavrieť, zamerajte sa aj na hlučnosť prístroja, ktorá sa uvádza v decibeloch. Čím nižšie hodnoty, tým lepšie. Väčšina sušičiek sa pohybuje v rozmedzí 40 až 70 dB.

Ovocie je potrebné rozložiť tak, aby sa prekrývalo čo najmenej, jedine tak dôjde k dokonalému usušeniu

Užitočné funkcie

  • Časovač - umožní vám navoliť dobu sušenia, po uplynutí ktorej sa sušička sama vypne. Napríklad 4-hodinové sušenie byliniek si nastavíte ráno pred odchodom do práce a až sa vrátite, budete mať hotovo.

  • Regulácia teploty - nie všetky potraviny je vhodné sušiť na rovnakej teplote. Bylinky si žiadajú nízke teploty okolo 30 až 40 °C, ale mäso potrebuje k dobrému vysušeniu teploty okolo 70 °C. Väčšina sušičiek je preto vybavená možnosťou regulácie teploty po 5 či 10 °C, v rozsahu 30 až 70 °C. Ale môžete sa stretnúť aj s lacnými modelmi sušičiek, ktoré zmenu teploty neponúkajú.

  • Programy na sušenie - pokiaľ sa nechcete zaoberať tým, aká je správna teplota pre sušenie jabĺk, mäsa či bylín, vyberte sušičku s prednastavenými programami pre jednotlivé druhy potravín.

  • Nastaviteľnosť výšky plátov - hodí sa na sušenie rôzne veľkých kusov potravín. Niekedy potrebujete vysušiť väčšie množstvo plátov a hodia sa vám nízke pláty, aby ste ich mohli do sušičky naskladať čo možno najviac. Inokedy chcete sušiť napríklad rozpolené paradajky, ktoré majú vyšší profil ako pláty a tak potrebujete, aby pláty boli ďalej od seba.

  • Zvuková signalizácia - jednoduchá zvuková funkcia vás upozorní, že uplynul čas, ktorý ste si nastavili na časovači. U niektorých prístrojov je možné túto funkciu vypnúť, aby vás sušička nebudila uprostred noci.

  • Poistka proti prehriatiu - základné bezpečnostné funkcie, ktoré po dosiahnutí určitej teploty prístroj vypne, aby sa zabránilo prehriatiu a poškodeniu sušičky.

Najčastejšie otázky

Sušička nasáva okolitý vzduch, ohrieva ho a následne ním suší potraviny a preto by mala byť na dobre vetranom, suchom a neprašnom mieste. Sušenie v nevhodnom prostredí ohrozuje nielen motor sušičky, ktorý by sa mohol časom zaniesť, ale aj výslednú kvalitu a chuť sušených surovín.

Dôležité je nechať práve usušené potraviny poriadne vychladnúť. Potom je dobré uskladniť ich do tmavej uzatvárateľnej nádoby s tesnením. Nádobu umiestnite do tmavého a suchého prostredia, napr. do špajzovej skrine či do pivnice (ak nie je vlhká). Správne usušené a uskladnené potraviny vám vydržia až do ďalšej úrody.

Áno. Správnou a pravidelnou starostlivosťou predĺžite sušičke život až o niekoľko rokov, ale čistite ju len vtedy, keď je odpojená od napájania a nie je nahriata. Pláty a komponenty niektorých sušičiek môžete umývať dokonca aj v umývačke, ale túto možnosť si vopred zistite v návode na použitie.

  • Pred začatím sušenia si prečítajte odporúčania výrobcu a teplotu nastavte podľa typu potravín.

  • Dôležitým krokom je tiež príprava surovín na sušenie. Snažte sa, aby jednotlivé kúsky boli približne rovnako veľké. U ovocia, zeleniny a byliniek si dajte pozor na pleseň a hnilobu. Jeden plesnivý kúsok by mohol kontaminovať celú várku.

  • Dĺžku a kvalitu sušenia ovplyvňuje rozloženie potravín na plátoch. Keď sú kúsky vedľa seba naskladané moc blízko, nebude vzduch v sušičke správne prúdiť. Celý proces bude trvať dlhšie a všetky kusy nebudú rovnako vysušené a preto sa snažte okolo jednotlivých kúskov nechávať vždy aspoň 0,5 cm.

  • Konkrétne časy na sušenie jednotlivých potravín závisia od teploty, cirkulácie vzduchu, ale aj od obsahu vody a na veľkosti jednotlivých kúskov. Rozpolené paradajky sa budú sušiť dlhšie ako paradajky nakrájané na tenké plátky.

  • Sušičku v priebehu sušenia pravidelne kontrolujte. Ak je to potrebné, pláty medzi sebou prehadzujte a upravujte dobu sušenia.

  • Veďte si záznamy o sušení. Aspoň na začiatku. Odporúčania výrobcu sú jedna vec, ale vlastné skúsenosti sú vec druhá. Vďaka týmto informáciám budete vedieť, ako presne sušičku nastaviť a či ju môžete nechať bežať bez starostí celú noc, alebo je nutné pláty uprostred procesu prehodiť.

  • Mäso sa väčšinou suší na najvyššej teplote, ktorú je schopná sušička vyvinúť.

  • Program na sušenie ovocia a zeleniny s vysokým obsahom vody v pravidelných intervaloch strieda vyššiu a nižšiu teplotu.

  • Bylinky sú citlivé na vysokú teplotu a preto im vyhovuje sušenie za nižších teplôt, ktoré nedosahujú viac ako 40 °C.

  • RAW program suší potraviny maximálne na 42 °C, pri ktorých sa neničia vitamíny ani živiny obsiahnuté v ovocí a v zelenine. Sušičky určené pre spracovanie takzvanej surovej stravy patrí k drahším modelom.