Hľadáte nadupaný herný stroj, pracovného "ťahúňa" alebo všestranný multimediálny počítač a neorientujete sa v parametroch počítačových komponentov? Stolný počítač už dávno nemusí byť iba neforemná krabica umiestnená pod stolom, vojsť sa môže aj rovno do monitora. Každé riešenie však má svoje úskalia, poradíme vám, aká konštrukcia je pre vás vhodná a na aké parametre sa zamerať.
Hľadáte nadupaný herný stroj, pracovného "ťahúňa" alebo všestranný multimediálny počítač a neorientujete sa v parametroch počítačových komponentov? Stolný počítač už dávno nemusí byť iba neforemná krabica umiestnená pod stolom, vojsť sa môže aj rovno do monitora. Každé riešenie však má svoje úskalia, poradíme vám, aká konštrukcia je pre vás vhodná a na aké parametre sa zamerať.
Tým najpodstatnejším rozdielom medzi týmito dvoma kategóriami je samozrejme mobilita. Zatiaľ čo notebook nie je problém bežne prenášať, stolný počítač obvykle za celú svoju životnosť vystrieda svoje miesto maximálne niekoľkokrát. Výhodou notebooku tiež je, že získate všetko v jednom, nemusíte teda dokupovať klávesnicu, monitor, reproduktory a ďalšie príslušenstvo. Notebook taktiež obsahuje úspornejšie komponenty, preto spotrebuje menej energie. Vďaka vstavanej batérii navyše nemusí byť na rozdiel od stolného počítača neustále pripojený k sieti.
Pri stolnom počítači sa síce nákupu aspoň niektorých periférií nevyhnete, na druhú stranu si ale môžete vybrať také, ktoré vám vyhovujú, a v prípade poruchy niektorej z nich ju jednoducho vymeníte. Stolný počítač zaberie o poznanie viac miesta, ale práca s ním je pohodlnejšia.
Stolný počítač za rovnaké peniaze ponúkne lepší procesor, grafickú kartu aj väčšiu a rýchlejšiu pamäť. Pokiaľ vám výkon prestane postačovať, môžete u niektorých stolných počítačov jednotlivé komponenty vymeniť za lepšie. Životnosť stolných počítačov je tiež dlhšia, pretože majú lepšie podmienky na chladenie a jednotlivé súčasti nie sú natoľko tepelne namáhané. Nenáročnému užívateľovi môže stolný počítač slúžiť pokojne aj desať rokov.
Desktop
Desktop je klasická konštrukcia, kde je celý počítač ukrytý do veľkej skrine, najčastejšie uloženej pod stolom, prípadne stojí na pracovnej doske.
Pojme väčšie komponenty
Najlepší pomer cena/výkon
Jednoduchá údržba aj výmena komponentov
Zaberie veľa miesta na pracovnej doske
Nie je možné ho prenášať
All-in-one
Všetky počítačové komponenty sú integrované v obrazovke, ktorá môže byť aj dotyková.
Pri výbere počítača zohľadnite predovšetkým účel, za akým prístroj kupujete. Bežný domáci počítač nepotrebuje vysoký výkon a hlavným kritériom bude plynulý a tichý chod. Kancelársky počítač tiež nevyžaduje výkonné komponenty, zásadná bude predovšetkým úsporná prevádzka, ak má fungovať osem a viac hodín denne. Drahšie modely bývajú vybavené vyššími verziami operačných systémov, ktoré umožnia napríklad pokročilé nastavenie sietí. Profesionálny počítač potom býva najčastejšie využívaný pre prácu s videom a grafikou a iné činnosti náročné na výpočtový aj grafický výkon. Je stavaný na dlhodobú záťaž (napríklad niekoľkohodinové renderovanie videa) a obsahuje vysoko výkonné komponenty, vďaka čomu môže byť aj niekoľkokrát drahší ako bežný kancelársky počítač. Herný počítač potom obsahuje výkonný procesor a grafickú kartu, ktorá zvládne náročné hry bez kosenia a vo vysokej kvalite. Veľmi dôležité je tu chladenie, pretože komponenty často pracujú aj niekoľko hodín na maximálny výkon, kvôli čomu produkujú veľké množstvo tepla. Často je hráčom na mieru prispôsobený aj design, napríklad priehľadnou skriňou či osvetlením. Sú drahšie ako bežné počítače pre domácnosť, konkrétna cena sa odvíja od požadovaného výkonu.
Procesor
Procesor je v podstate mozog notebooku, ktorý sa stará o chod všetkých procesov. Z veľkej časti na ňom tak závisí výpočtový výkon zariadenia. Ten sa udáva v GHz, v dnešnej dobe ale nepredstavuje príliš dôležitý údaj, pretože rýchlosť procesora záleží aj na dôležitejších faktoroch, napríklad počet jadier, možnosti pretaktovania a použité technológie. Procesory pre stolné počítače a notebooky vyrábajú prakticky len dve spoločnosti na svete - Intel a AMD. Nedá sa povedať, ktorá značka je lepšia, je dôležité zamerať sa skôr na konkrétny model.
Procesory Intel v skratke
Celeron a Pentium - základné rady procesorov, zamerané na nízku cenu, postačujúce na bežnú prácu, prehliadanie webu, sledovanie filmov alebo jednoduché hry.
Core i3 a i5 - moderné rýchle procesory, s ktorými bude bežná práca svižná a zvládnu aj náročné multimédiá, filmy vo vysokom rozlíšení, pokročilú úpravu fotiek, videí, hudby, prácu v mnohých programoch naraz a hranie náročnejších hier.
Core i7 a i9 - najvýkonnejšie procesory pre hráčov, profesionálov a technologických nadšencov. Procesory z týchto radov vedia výrazne zrýchliť jedno alebo niekoľko jadier (Technológia TurboBoost), čo je vo výkonovo náročných aplikáciách zásadná výhoda.
Xenon - špecifická kategória procesorov bez integrovaného grafického jadra, prispôsobená predovšetkým pre serverovú prevádzku.
Procesory AMD v skratke
E1 a E2 - základný rad procesorov vhodný pre základné operácie (písanie textov, mailov, práca s tabuľkami, prezeranie obrázkov, nevhodné na hry)
Athlon, A4, A6 - procesory ideálne na bežnú prácu, prehliadanie webu, sledovanie filmov alebo jednoduché hry.
A8, A10 a FX - rýchle procesory zvládajúce prácu na viacerých úlohách naraz, editáciu veľkých fotiek, videí, hudby, filmy vo vysokom rozlíšení a hranie náročnejších hier.
Ryzen 3, 5, 7 - aktuálne vlajkové rady, zamerané na rýchlosť a multimédiá. Často v sebe obsahujú veľmi výkonné grafické čipy.
Dôležitým údajom je tiež počet jadier procesora. Jednotlivé jadrá viacjadrových procesorov môžu spracovávať nezávisle na sebe rôzne výpočty a aplikácie, potom môžu pracovať výrazne rýchlejšie. Jadrá sa teda výkon nenásobia, ale záleží na konkrétnom type úkonu - napríklad práca s videom, hranie niektorých náročnejších hier, úprava veľkých fotografií, renderovanie 3D modelov alebo práca s hudbou dokážu využiť plne potenciál viacjadrových procesorov.
Niektoré procesory majú tiež schopnosť tzv. hyper-threadingu (virtuálneho vytvorenia ďalších jadier), o plnohodnotnú náhradu viacjadrového čipu sa však nejdná. Existujú tiež procesory s odomknutým násobičom, ktoré môžete pretaktovať (zvýšiť frekvenciu), pochopiteľne ale iba do tej miery, aby sa neprehrievali. Obvykle je to možné rádovo niekoľko desiatok percent, avšak procesor pri vyššom takte spotrebuje viac energie a vyprodukuje viac tepla. Niektoré procesory sa pretaktujú pri zvýšenej záťaži na krátku dobu automaticky.
Cache je rýchla vyrovnávacia pamäť, ktorú procesor využíva pri práci s dátami. Všeobecne platí, že viac cache je lepšie. Na bežné využitie mávajú dnešné procesory dostatok cache, preto je možné tento parameter považovať skôr za okrajový.
Operačná pamäť (RAM)
Operačná pamäť slúži na ukladanie procesov a dočasných súborov aplikácií, vrátane operačného systému. Čím je väčšia, tým viac toho počítač zároveň dokáže vykonávať.
Nenáročným užívateľom stačí menej ako 8 GB, limitovať môže napríklad pri väčšom množstve otvorených záložiek v prehliadači v kombinácii s ďalšími programami.
Zlatým stredom je 8GB RAM, ktorá zvládne väčšinu úkonov vrátane hier. Profesionáli zaoberajúci sa úpravou videí a grafiky by potom mali siahnuť po 16 GB RAM a väčších. Pokiaľ sú na základnej doske ďalšie voľné sloty, dá sa RAM jednoducho a pomerne lacno rozšíriť.
Označenie DDR
Operačné pamäte majú niekoľko kategórií označenými DDR + číslo. Vyššie číslo znamená rýchlejšiu pamäť. V súčasnej dobe sa na trhu stretnete so staršími DDR3, ktoré postačia skôr menej náročným užívateľom. Ak máte možnosť, investujte do DDR4 pamätí, ktoré sú výrazne rýchlejšie a budú stačiť aj za niekoľko rokov.
Pevný disk
Pevný disk ukladá všetky užívateľské dáta.
Klasický HDD, tiež známy ako platňový, je výrazne pomalší a kvôli pohyblivým častiam náchylnejší na poškodenie. Jeho výhodou je veľmi nízka cena za jednotku pamäte, ani drahšie modely ale neoslnia rýchlosťou.
Nízka cena za jednotku pamäte
Náchylnejšie na poškodenie vďaka pohyblivým častiam
Pomalší oproti SSD
SSD disky vynikajú vysokou rýchlosťou, oproti HDD až desaťkrát vyššia. Navyše sú menšie a vďaka absencii pohyblivých častí aj absolútne tiché. Ich cena je však znateľne vyššia. Výhodnou kombináciou je inštalácia operačného systému a najčastejšie používaných aplikácií na menší SSD a ukladanie ostatných dát na väčší HDD.
Tichá prevádzka
Väčšia odolnosť
Cena oproti HDD výrazne vyššia
Pri stolných počítačoch je pomerne bežné aj využitie viacerých diskov zároveň. K dostaniu sú tiež hybridné SSHD disky, ktoré kombinujú HDD s miniatúrnym SSD, na ktorý podľa potreby presúvajú určité dáta na zrýchlenie chodu počítača. Ide o cenovo dostupnejšie riešenie ako dva disky zvlášť, rýchlosťou ale bežným SSD konkurovať nemôže. Ďalšou možnosťou je tiež neskladovať všetky dáta v samotnom počítači, ale na externých diskoch či v cloudových službách. Takéto riešenie je vhodné predovšetkým pre dáta, ku ktorým nepotrebujete pristupovať často, napríklad kolekcie dokumentov alebo fotografií.
Grafická karta
Grafická karta vytvára grafický výstup na displeji, jej hlavnou súčasťou je grafický procesor GPU, ktorý slúži pre rýchle a efektívne zmeny obsahu grafickej pamäte a tým obrazu na displeji. Dnes sú veľmi častým riešením tzv. integrované grafické karty, ktoré sú súčasťou procesora alebo menej často základnej dosky. Tie lepšie pritom postačia nielen na základnú kancelársku prácu, ale aj multimédiá a jednoduchšie hry. Výhodou je tiež tichá prevádzka a nižšia spotreba energie vďaka absencii vlastného chladenia.
Pokiaľ potrebujete vyšší grafický výkon, potom siahnite po dedikovanej karte. Tá je úplne nezávislou jednotkou, ktorá síce pridá na spotrebe energie aj hlučnosti, umožní však používanie náročných grafických programov či najnovších hier. Je potrebné rozlišovať profesionálne a herné grafické karty, líšia sa predovšetkým v ovládačoch a distribúcii výkonu. Profesionálne karty na dlhodobú rovnomernú záťaž, zatiaľ čo herné na poskytovanie čo najvyššieho výkonu v danej chvíli.
Grafické karty AMD a NVidia
AMD – grafické karty ATI Radeon majú dva rady – FirePro sú profesionálne modely, Radeon Rx potom multimediálne a herné. Namiesto x býva prítomné číslo od 5 do 9, respektíve písmeno X značiace desiatku, čím vyššie pritom číslo je, tým sa jedná o výkonnejší rad grafických kariet.
NVidia – profesionálne karty sa vyskytujú pod označením Quadro, herné potom ako GeForce GTX. Tu platí, že prvé číslo udáva generáciu (aktuálne je v súčasnosti 10), druhé výkonnostný rad.
Určiť typ a výkon karty z parametrov je zložité, najpresnejšie ich totiž definujú interné označenia výrobcov. Pokiaľ je pre vás grafický výkon dôležitý a chcete o grafických kartách získať viac informácií, môžete nahliadnuť do sprievodcu Ako vybrať grafickú kartu.
Zdroj
Stará sa o dodávanie energie jednotlivým komponentom, jeho výkon preto vždy musí byť vyšší ako súhrn príkonu jednotlivých komponentov. Pokiaľ si kupujete hotovú zostavu, výrobca na to už myslel za vás, pri stavbe PC alebo výmene komponentov sa však na tento parameter nezabudnite zamerať.
Operačný systém
Operačný systém je rozhranie, cez ktoré sa spúšťa aplikácia a cez ktoré ovládate funkcie počítača. Najbežnejším pri stolných počítačoch je Microsoft Windows 10, najnovšie počítače potom prichádzajú s novými Windows 11. Jeho prítomnosť síce zvyšuje základnú cenu počítača, avšak ihneď po vybalení z krabice je pripravený na plnohodnotné použitie a funguje s najviacerými aplikáciami. Od začiatku plnohodnotným je tiež Mac OS, ktorý nájdete predinštalovaný v počítačoch od Apple. V porovnaní s Windows má síce menšiu ponuku kompatibilných aplikácií (predovšetkým sa to týka hier), ale niektoré kvalitné programy sú naopak nedostupné pre Windows.
Dalšie varianty OS
Počítače sa tiež môžu predávať úplne bez operačného systému alebo iba so základnými systémami, ako sú FreeDOS, ktoré sú iba jednoduchým príkazovým riadkom bez grafického rozhrania. V takom prípade je nutné systém nainštalovať. Windows umožňuje zakúpiť špeciálnu OEM edíciu určenú k novým zariadeniam za zvýhodnenú cenu, oproti počítaču s predinštalovaným systémom však vždy bude potrebné doinštalovať ovládače na komponenty a ďalší softvér.
K dispozícii sú aj bezplatné operačné systémy. Linux sa vyskytuje v rôznych tzv. distribúciách, ktoré sa líšia usporiadaním rozhrania a kompatibilitou s aplikáciami, všeobecne je však ponuka programov veľmi slabá a samotný Linux vyžaduje pre prevádzku aspoň základné znalosti programovania. Na stolnom počítači môžete sprevádzkovať aj Chrome OS, ktorý vyniká jednoduchým a dobre odladeným prostredím, pre základnú kancelársku prácu či multimédiá nenáročnému užívateľovi postačuje.
Konektivita
Každý počítač disponuje určitou ponukou konektorov, ktoré rozhodujú o množstve príslušenstva, ktoré je možné pripojiť.
Počet USB konektorov je dôležitým faktorom, pričom rozlišujte základné USB 2.0, rýchlejšie USB 3.0 (obvykle bývajú modré) a moderné obojstranné USB-C. Okrem samotného počtu USB konektorov berte do úvahy aj ich umiestnenie, najmä pri desktopoch oceníte, keď vďaka konektorom na prednej strane nebudete zakaždým nútení sa pri pripájaní flash-disku dostávať ku konektorom na zadnej strane.
Obrazové výstupy - starší VGA konektor už dávno nie je samozrejmosťou, využíva sa skôr univerzálny HDMI alebo profesionálny DisplayPort. Zistite teda, aký vstup využíva váš monitor či televízor, nezabudnite tiež, že pri využívaní viacerých monitorov vyžaduje každý svoj vlastný výstup.
Bezdrôtové pripojenie nie je na rozdiel od notebookov pravidelnou výbavou. Pokiaľ hodláte využívať bezdrôtové zariadenia alebo sa bezdrôtovo pripájate k internetu, uistite sa, že bude počítač vybavený WiFi a Bluetooth. Tieto funkcie je síce možné doplniť pomocou špeciálnych USB adaptérov či kariet do vnútra počítača, znamená to však investíciu navyše a permanentne obsadený USB port.
LAN konektor zaisťuje najstabilnejšie pripojenie k internetu prostredníctvom ethernet kábla. Najmä pri mini PC a all-in-one počítačoch však nebýva vždy.
Zvuk síce dokáže prenášať aj HDMI a DisplayPort, avšak pre pripojenie externej repro sústavy budete potrebovať aj klasický 3,5 mm jack. Niektoré počítače majú druhý výstup určený pre mikrofón, pri iných budete v prípade používania headsetu potrebovať USB.
Ďalšia výbava
All-in-one počítače často bývajú vybavené webkamerou, jej kvalita však býva rôzna. Pokiaľ teda využívate videohovory často, zvážte zakúpenie externej webkamery.
Najmä pri mini PC či all-in-one nebýva samozrejmosťou prítomnosť CD/DVD mechaniky, bez ktorej sa dnes už veľa užívateľov úplne zaobíde. Pokiaľ tento typ nosičov používate, uistite sa, že ním počítač disponuje. Núdzovým riešením sú externé mechaniky, ide však o ďalší výdaj navyše a obsadí vám jeden slot USB.
Výmena komponentov a individuálna PC zostava
Výhodou desktopovej konštrukcie je pomerne ľahký prístup ku komponentom a teda možnosť ich výmeny. U hotových PC sústav to však niekedy býva znemožnené alebo bývajú zapečatené a zásahom do vnútrajška počítača prídete o záruku. Čas na výmenu komponentov však väčšinou prichádza až po záruke, kedy ich výkon začne pokrivkávať. Nemusíte meniť celý počítač, ale napríklad iba grafickú kartu alebo pridať ďalší pevný disk. Niektoré obchody ponúkajú aj možnosť zostavenia PC z vami definovaných komponentov, a to vrátane prípadnej inštalácie operačného systému a sprevádzkovania.
Na čo si dať pozor pri výbere komponentov?
Pri takom zásahu majte na pamäti predovšetkým to, aby súčasný zdroj dokázal napájať aj pridané či vymenené komponenty, prípadne spolu s nimi zakúpte výkonnejšie. Banálny, avšak pomerne častý problém sa týka rozmerov komponentov, na ktoré súčasná skriňa nemusí byť prispôsobená. Zohľadnite tiež kompatibilitu, napríklad na základnú dosku pre AMD procesory nezapojíte Intel procesor.
Údržba a servis
Počítač je potrebné pravidelne čistiť tak, aby usadený prach nebránil prúdeniu vzduchu a nespôsobil prehrievanie. Najjednoduchším riešením je otvorenie skrine a odstránenie prachu mechanicky, tým ale pri hotových zostavách porušíte záruku. Využiť teda môžete stlačený vzduch, ktorým odstránite prach z vetracích otvorov. V závislosti od vyťaženia počítača je vhodné nechať raz za čas počítač profesionálne vyčistiť a vymeniť teplovodivú pastu na procesore, ktorá sa stará o odvod tepla.
Zaujímajte sa tiež o to, či má predajca hotové zostavy či výrobca komponentov dostatočné servisné zastúpenie. Vďaka tomu vám bude môcť poskytnúť aj pozáručný servis, navyše v prípade riešenia problémov bude čakacia doba kratšia. Niektorí výrobcovia ponúkajú nadštandardné záruky, kedy vám opravu garantujú napríklad do nasledujúceho pracovného dňa.
Cenu stolného počítača určujú predovšetkým zvolené komponenty a konštrukcia. Základné kancelárske modely zaobstaráte aj za cenu pod štyristo eur, menej výkonné herné či profesionálne sústavy potom začínajú na osemsto eurách, pri vyšších nárokoch však môžu vyjsť na dvojnásobok aj viac. Cena sa o niečo zvyšuje pri all-in-one PC, kde musia byť využité menšie komponenty a navyše už obsahujú monitor.
Nezabudnite ku koncovej cene pripočítať tiež potrebné príslušenstvo, ktorým môže byť klávesnica, myš, monitor, reproduktory, slúchadlá s mikrofónom a prípadne tiež operačný systém. Pri počítačoch nie je od veci priplatiť si za predĺženú záruku, predsa len sa obvykle kupuje na výrazne dlhšiu dobu ako dva roky.
Počítač je zrazu pomalý a hlasný, čo s tým?
Najčastejším problémom bývajú zaprášené vetracie otvory. Vysajte počítač od prachu alebo ho vyčistite pomocou stlačeného vzduchu. Pokiaľ bude váš PC aj naďalej štrajkovať, využite služby odborného servisu.
Ako poznám, že počítač zvládne hry, ktoré na ňom chcem hrať?
Všetky hry majú na obale, prípadne v popise produktu, uvedené systémové požiadavky. Pokiaľ ich váš vybraný PC spĺňa, hru si na ňom zahráte. Herný PC by mal disponovať výkonnou grafickou kartou a rýchlym procesorom, ktorý si poradí aj napríklad s úpravou videa.