Druhy sporákov
Zistite, aký typ energie bude váš nový sporák vyžadovať. Zvoliť môžete elektrický či plynový sporák a zoženiete aj kombinácie plynovej varnej dosky a elektrickej rúry. Zohľadnite aj počet členov vašej domácnosti. Pre veľkú rodinu sa oplatí väčší sporák s 5 platničkami a objemnou rúrou.
Ovládanie
Najklasickejší je mechanický spôsob, napr. s otočnými ovládačmi. Pri niektorých plynových varných doskách bývajú gombíky vybavené aj integrovaným zapaľovaním. O krok ďalej je elektronické ovládanie prostredníctvom tlačidiel. Tie sú najčastejšie umiestnené priamo na varnej doske.
Modely s elektronickým ovládaním majú aj pokročilejšie funkcie, ako napr. vyslanie zvukového signálu pri dosiahnutí žiaducej teploty na pečenie. Niektoré varné dosky disponujú aj detskou poistkou a ukazovateľom zvyškového tepla. Súčasťou môže byť aj displej pre ľahkú orientáciu v teplote, zvolenom programe alebo na odpočet času.
Design a materiál
V obľúbenosti vedie klasický biely a nerezový sporák. Tieto dva varianty sa hodia do väčšiny kuchýň. Medzi odvážnejšie, ale stále viac obľúbené modely patria čierny sporák a červený sporák.
Zamerajte sa tiež na kvalitu materiálov použitých pri jednotlivých ovládacích prvkoch. Tie by mali byť kvalitne uchytené a s istým chodom. Držadlá alebo tlačidlá z plastu musia byť odolné voči vysokým teplotám a mechanickému poškodeniu.
Možnosti rúry
Sporák s teplovzdušnou rúrou ponúka niekoľko variantov ohrevu (spodný, dolný a kombinovaný) a mal by mať kruhové výhrevné teleso. K nadštandardným funkciám patrí napr. gril či spojená funkcia sporák s parnou rúrou. Teplotu je možné jednoducho regulovať otočným gombíkom, alebo tlačidlami na displeji. Ventilátor vnútro rúry rýchlejšie ohreje. V porovnaní s plynovým variantom ponúka lepšie vlastnosti na pečenie, napr. rovnomernejšie prepečenie pri nižšej teplote a pečenie na viacerých úrovniach naraz.
Plynová rúra disponuje iba ohrevom zospodu. S tým sú spojené aj niektoré obmedzenia. Nemôžete využívať inteligentné funkcie a navyše plyn jedlo vysušuje. Veľmi zložitá je regulácia teploty, ktorú nemožno s presnosťou nastaviť tak ako pri elektrických rúrach. Vo výnimočných situáciách tiež môže dôjsť k úniku plynu.
Elektrická rúra je klasickým variantom, najčastejšie s horným a dolným ohrevom. Za relatívne nízku cenu ponúka plynulú zmenu teploty a taktiež rôzne doplnkové funkcie. V ponuke nájdete voľne stojace aj vstavané modely. Vstavaný sporák tvoria dva rôzne spotrebiče – samostatná rúra na pečenie a samostatná vstavaná varná doska.
Funkcie a programy
WOK sporák – iste poznáte špecifické panvice WOK v tvare kotlíka. Špeciálny WOK horák ponúka predovšetkým vysoký výkon aj viac okruhov plameňa so samostatným ovládaním.
Minútka – jednoducho si nastavíte dobu varenia alebo pečenia a o viac sa nemusíte starať. Po vypršaní času vás sporák informuje zvukovým signálom alebo sa sám vypne.
Integrované zapaľovanie - zabudnite na zápalky. Pri plynovej rúre je zapaľovač súčasťou mechanizmu horáka a zapáli sa automaticky po otočení alebo stlačení gombíka.
Booster horák – funkcia, s ktorou sa môžete stretnúť aj pod inými názvami (napr. SprintStart, JetStart), ale vždy znamená zrýchlený nábeh na max. teplotu a je ideálny napríklad na opekanie mäsa.
Rozmrazovanie - môže suplovať tú istú funkciu v mikrovlnnej rúre. Táto funkcia je určená napr. na práve vytiahnuté mäso z mrazničky. Proces je pozvoľný a šetrný k potravinám.
Udržiavanie teploty – oceníte vo chvíli, keď máte tesne pred servírovaním a niekto sa oneskorí. Jedlo sa potom udrží dlhšiu dobu teplé, môžete tiež ohriať taniere alebo sušiť ovocie.
Gril – ide o špirálu v hornej časti, ktorá dokáže vytvoriť chrumkavú hornú vrstvu napr. u mäsa. Je užitočný v kombinácii s otočným ražňom, ktorý rovnomerne pokrm opeká.
Horný a spodný ohrev – spodné výhrevné teleso sa stará o samotný ohrev, horný dodáva chrumkavú kôrku.
Teplovzdušná rúra má integrovaný ventilátor, ktorý v celom vnútornom priestore ohrieva jedlo rovnomerne.
Kruhové teleso – pracuje na podobnom princípe ako teplovzdušná rúra. V zadnej časti rúry je plocha, ktorá v kombinácii s ventilátorom rozvádza vzduch po celom priestore rúry. Ventilátor môže mať rôzne účely: horúci vzduch zaistí rovnomerné prepekanie, studený zase rýchlejšie ochladí rúru.
Pečenie v pare je optimálny spôsob, ako zabrániť vysušeniu potraviny; horúci vzduch je zvlhčovaný práve parou.
3D pečenie - proces, kedy sú aktivované všetky vykurovacie telesá aj ventilátor, takže nedochádza k miešaniu chutí alebo vôní pri pečení. Môžete tak pripravovať viac pokrmov naraz.
Teplotná sonda – proces funguje tak, že teplotnú sondu zapichnete napr. do mäsa a nastavíte stupeň pečenia. Akonáhle je požadovaná úroveň dosiahnutá, sonda vyšle signál a rúra sa automaticky vypne.
Teleskopické výsuvy – výrazne zvyšujú bezpečnosť a komfort celého sporáka. Môžu totiž samy vyjsť pri otvorení dvierok a vy nemusíte rošt s pekáčom vyťahovať ručne. V niektorých prípadoch je však nevyhnutné aspoň zatlačenie na rošt, po ktorom sám vyjde.
Ochladzovanie dvierok – rúra by bezpodmienečne mala disponovať systémom termoizolácie dvierok. Väčšinou je riešením niekoľko vrstiev skiel a iných priehľadných materiálov. Teplota na povrchu by nemala nikdy presiahnuť 70 °C. Ochladzovanie skla po pečení potom môže zrýchliť napr. integrovaný ventilátor.
Osvetlenie rúry – osvetlené vnútro rúry vidíte po celú dobu pečenia so zatvorenými aj otvorenými dvierkami. Žiarovka alebo dióda sa často zapne automaticky so spustením ohrevu.
Samočistenie rúry – udržuje rúru v čistote. Pyrolýza doslova vypečie vnútro rúry vysokou teplotou a vám stačí zachytené zvyšky v podobe popola jednoducho zotrieť. Katalýza vďaka reakcii smaltu s tukmi dokáže nečistoty ničiť „chemicky“. Aj v tomto prípade po 20 minútach nečistoty zotrite.
Poistka plynu – vhodné do domácnosti s malými deťmi. Zablokuje dotykový displej ovládania alebo otočné tlačidlá. Vždy ide o spôsob, ako zabrániť nechcenému spusteniu sporáka.