Ako vybrať powerbank?

Rozlúčte sa s vybitou batériou. Powerbanka je najjednoduchšou cestou, ako zvýšiť výdrž svojho smartfónu či iného zariadenia na cestách. V závislosti na zvolenej kapacite poslúži powerbanka ako záložný zdroj na dobitie o niekoľko desiatok percent, alebo ako zdroj energie na niekoľko dní. S výberom powerbanky vám pomôžeme v nasledujúcom sprievodcovi.

Rozlúčte sa s vybitou batériou. Powerbanka je najjednoduchšou cestou, ako zvýšiť výdrž svojho smartfónu či iného zariadenia na cestách. V závislosti na zvolenej kapacite poslúži powerbanka ako záložný zdroj na dobitie o niekoľko desiatok percent, alebo ako zdroj energie na niekoľko dní. S výberom powerbanky vám pomôžeme v nasledujúcom sprievodcovi.

Doba čítania 5 min.
Regina, redakcia Heureka.sk
Akú powerbanku vybrať

Ako vybrať powerbanku podľa využitia

Okrem smartfónov môžu powerbanky dobíjať aj ďalšie zariadenia s príslušným konektorom – slúchadlá, tablety, elektronické cigarety a vysokokapacitné powerbanky poslúžia aj pre notebook. Účel využitia bude určovať, akú powerbanku vybrať - chcete malú powerbanku do kabelky, alebo vyrážate do prírody a potrebujete odolnú powerbanku?

Kapacita

Kapacita powerbanky je najdôležitejší parameter a udáva sa v miliampérhodinách (mAh), rovnako ako kapacita batérií v mobilných zariadeniach. Všeobecne platí, že čím vyššia je kapacita externej batérie, tým vyššia je jej hmotnosť. Ak zháňate malú powerbanku na každodenné nosenie, vyberajte kapacitu do 10 000 mAh.

Optimálna a najbežnejšia je kapacita powerbanky 10 000 mAh. Poskytujú zhruba 2× plné nabitie smartfónu a rozmerovo sa približujú bežnému telefónu. Powerbanky okolo 20 0000 mAh sú vhodné na cestovanie - zaistia energiu pre váš telefón aj slúchadlá na celý víkend pri bežnom použití, alebo s nimi dobijete aj notebook. Kapacita powerbanky 50 000 mAh a viac znamená veľké a ťažké rozmery. Sú vhodné na dlhé cesty, na ktorých nebudete mať istotu prístupu k elektrickej sieti.

Powerbanky 13000 mAh

Typ nabíjania

To, ako rýchlo powerbanka vaše zariadenie dobije sa odvíja od výstupného prúdu. Ten sa udáva v ampéroch (A) a platí, že čím vyššia hodnota, tým rýchlejšie nabíjanie. Lacné powerbanky majú len 1 A, pričom nabíjanie priemerného smartfónu z nuly do plna môže trvať viac ako štyri hodiny. Radšej preto siahnite po powerbanke s aspoň jedným 2A výstupom, kde je čas porovnateľný s dobíjaním zo zásuvky.

  • Solárne powerbanky je možné nabíjať slnečným svitom. S ohľadom na malú plochu fotovoltaických článkov trvá nabitie na celkovú kapacitu batérie pomerne dlho. Pokiaľ potrebujete záložný zdroj iba na núdzové dobitie o niekoľko percent a často sa pohybujete vonku mimo dosahu elektrickej siete, bude pre vás táto funkcia veľmi praktickým pomocníkom.

  • Bezdrôtové powerbanky Qi umožnia nabíjať smartphone alebo inteligentné hodinky bez káblov aj keď pomalšie ako to zvládne kábel. Ich výhodou je univerzálne použitie so všetkými zariadeniami, ktoré túto funkciu podporujú. Je možné tiež dokúpiť špeciálne puzdro na telefón, alebo adaptér (doštičku), ktorý pripojíte cez USB-C do zariadenia.

  • Powerbanky QuickCharge 3.0 - podporujú rýchle nabíjanie, takže vaše zariadenie je pripravené v priebehu niekoľkých desiatok minút.

Powerbanka so solárnym panelom

Powerbanka do lietadla

Powerbanky do lietadla musia spĺňať limit maximálnej povolenej kapacity 27 027 mAh a jej výkon nesmie presiahnuť 100 Wh. Tieto údaje musia byť viditeľne uvedené na obale, inak počítajte s tým, že vám ju zabavia. Je tiež potrebné ju mať pri sebe v príručnej batožine, aby ste ju mali pod dohľadom. Je možné prevážať viac kusov na osobu, ale každé letisko má nastavené svoje vlastné pravidlá a je teda dobré si tieto informácie zistiť pred konkrétnym letom.

Konektory

Viac konektorov znamená možnosť dobíjania väčšieho počtu zariadení. Väčšina powerbánk má aspoň dva konektory, ale nájdete aj modely s piatimi výstupmi. Základným typom je klasické USB, ale obľúbené sú aj powerbanky s USB-C, ktoré slúžia na nabíjanie powerbanky aj na nabíjanie vašich zariadení. Oproti microUSB majú výhodu v podpore rýchleho nabíjania a samozrejme v tom, že ide o najpoužívanejší konektor naprieč všetkými zariadeniami. Ak sa pýtate, akú powerbanku si kúpiť pre svoj iPhone, odpoveď je v kábloch. Stačí si zaobstarať taký, ktorý na jednom konci zodpovedá konektoru na vašom iPhone (Lightning) a na druhom konci konektoru powerbanky (USB, USB-C). Ďalšou možnosťou je bezdrôtová nabíjačka, prípadne originálne príslušenstvo od Applu.

Powerbank USB-C

Užitočné funkcie

Okrem dôležitých parametrov kľúčových pre ich samotnú prevádzku, ponúkajú niektoré powerbanky ďalšie funkcie a vychytávky, ktoré vám uľahčia manipuláciu, alebo ponúknu niečo navyše.

  • Powerbanka so svietidlom - zjednodušene povedané ide o náhradu vreckového svietidla. Užitočná môže byť pri kempovaní, kedy vám ušetrí jeden predmet v batohu a nahradí aj lampášik v stane bez toho, aby ste museli obetovať telefón na tento účel.

  • Odolná powerbanka - jej konštrukcia je stavaná na sťažené outdorové podmienky a je vybavená ochranou proti vode a prachu.

  • Indikácia stavu batérie - väčšina powerbánk si pre indikáciu stavu nabitia vystačí so štyrmi diódami, ktoré pri dobíjaní blikajú. Základné powerbanky môžu disponovať iba jednou diódou, naopak pokročilejšie modely môžu mať aj malý displej ukazujúci presný údaj alebo stav batérie v percentách.

  • Ochrana proti prepätiu, prebitiu, prehriatiu a skratu - kvalitné powerbanky disponujú ochranou proti všetkým týmto javom, čím zabraňujú vyskratovaniu batérie či prílišnému prehrievaniu s rizikom vzniku požiaru. Naopak u lacných powerbánk vzniká vplyvom nedotiahnutej konštrukcie k vysokému zahrievaniu a zlému riadeniu energie, čo môže vyústiť až do vyskratovania batérie v mobile.

Najčastejšie otázky

Ďalšie užitočné články