Ochladzovač s prietokom vzduchu do 500 m3/h
Ochladzovač vzduchu s menším prietokom vzduchu, teda do 500 m3/h, je vhodný do menších miestností, nie väčších ako 50 m2.
Vhodný do menších miestností
Tichý chod
Malý a skladný
Ochladzovač vzduchu je v letných mesiacoch takmer nevyhnutným doplnkom každej domácnosti. Krásne vám vychladí menšiu aj väčšiu miestnosť a niektoré z nich dokonca vedia aj zvlhčovať vzduch.
Ochladzovač vzduchu je v letných mesiacoch takmer nevyhnutným doplnkom každej domácnosti. Krásne vám vychladí menšiu aj väčšiu miestnosť a niektoré z nich dokonca vedia aj zvlhčovať vzduch.
Ochladzovač vzduchu s menším prietokom vzduchu, teda do 500 m3/h, je vhodný do menších miestností, nie väčších ako 50 m2.
Vhodný do menších miestností
Tichý chod
Malý a skladný
Takéto ochladzovače sú vhodné do miestností väčších ako 50 m2, pretože sú veľmi výkonné.
Vhodné do väčších priestorov
Veľmi výkonný
Býva väčší a o niečo hlučnejší
Najdôležitejšou súčasťou prístroja je ventilátor, ktorý nasáva vzduch z miestnosti jednou stranou a druhou stranou ho ženie von. Vnútro ochladzovača sa plní buď chladiacimi kazetami, alebo ľadovou vodou.
Zvyčajná spotreba ochladzovačov vzduchu je takmer zanedbateľná. Pokiaľ však skutočne chcete ušetriť, vyberajte samozrejme aj podľa spotreby, ktorá je udávaná v kilowattoch (kW). Tie najmenej výkonné prístroje mávajú výkon okolo 0,05 až 0,09 kW. Tie výkonnejšie potom od 0,1 do 0,14 kW.
Menej ako 0,06 kW
0,06–0,065 kW
0,09–0,1 kW
0,11–0,12 kW
0,12 kW a viac
Práve hlučnosť by mala hrať pri výbere ochladzovača vzduchu jednu z najdôležitejších rolí. Niektoré výkonnejšie prístroje vás môžu svojou hlučnosťou rušiť. Zároveň však mnoho z nich disponuje funkciou spánok, ktorý zaisťuje tichší chod.
Veľmi dôležitou súčasťou každého ochladzovača je aj nádoba, do ktorej sa vleje ľadová voda alebo nasype ľad. Jedno alebo druhé sa postupne uvoľňuje do vzduchu a preto je potrebné vodu alebo ľad tiež pravidelne dopĺňať. Čím väčší objem prístroj má, tým lepšie, pretože ho nebudete musieť plniť tak často. Obvykle výrobcovia uvádzajú, že nádoba s objemom 0,5 l vám vydrží ochladzovať či zvlhčovať vzduch po dobu 12 hodín.
Ovládať ochladzovač vzduchu môžete buď pomocou tlačidiel alebo dotykového panelu, umiestneného na samotnom prístroji. Prípadne je vám k dispozícii aj diaľkový ovládač.
Prístroje sú na slovenskom trhu k dostaniu najčastejšie v neutrálnych farbách, ako je sivá, čierna alebo biela, tak skvele zapadnú do každej miestnosti.
Chladiace kazety, neoddeliteľná súčasť ochladzovačov, sú chladiace bloky, ktoré je potrebné zmraziť v mrazničke a následne ich vložiť do ochladzovača, presnejšie do nádržky so studenou vodou. Takto dokážu ochladiť miestnosť o 3 až 5 °C.
Malé ochladzovače vzduchu mávajú hmotnosť do 10 kg a tiež obvykle disponujú šikovnými transportnými kolieskami, vďaka ktorým ich ľahko premiestnite. Pojazdové kolieska by mali byť vyrobené z kvalitného plastu, aby vám pri prvej príležitosti nepraskli. V prípade prenosných modelov vám poslúži aj madlo, za ktoré prístroj uchopíte. Rozmernejšie prístroje mávajú váhu okolo 20 kg. A tie najmenšie, ktoré sa hodia do tých najmenších priestorov, vážia okolo 1,5 kg.
Ochladzovače vzduchu mávajú buď oválny alebo hranatý tvar smerujúci do výšky. To je veľmi praktické najmä preto, že tým ušetríte miesto. Šírka a hĺbka ventilátora sa obvykle pohybuje medzi 20 až 30 cm, pri rozmernejších ochladzovačoch zhruba 70 až 100 cm.
Používanie prístroja určeného na ochladzovanie vzduchu je samozrejme oveľa komfortnejšie, keď disponuje celým radom funkcií. Ochladzovač vzduchu môže nielen zvlhčovať vzduch, čistiť vzduch od prachu a zlepšovať jeho kvalitu, ale tiež môže disponovať nočným režimom, vďaka ktorému bude mať tichší chod. Medzi ďalšie obľúbené funkcie patria:
Automatické vypnutie - nastavíte si, po akej dlhej dobe sa má prístroj sám vypnúť
Diaľkové ovládanie - ochladzovač vzduchu môžete vypnúť, zapnúť alebo inak ovládať aj na diaľku
LED displej - zobrazuje aktuálne informácie o chode prístroja a jeho nastavení
Relaxačné osvetlenie - to môžete meniť podľa nálady
Ukazovateľ vodnej hladiny - informuje o tom, koľko vody v zásobníku je
Ohrievanie vzduchu - táto funkcia sa vám bude hodiť najmä v zime
Intenzita prúdenia vzduchu - niektoré ochladzovače ponúkajú až tri rýchlosti prúdenia
Oscilácia - ochladzovač rotuje v určitých intervaloch a uhloch, tak sa prúdenie vzduchu lepšie rozprestrie
Ako sa inštaluje ochladzovač vzduchu?
Žiadna inštalácia vo väčšine prípadov nie je potrebná. Ochladzovač len zapojíte do elektrickej zásuvky a naplníte nádržku vodou alebo ľadom.
Môžu ochladzovače používať aj alergici?
Samozrejme, ochladzovače majú filtračný systém, vďaka ktorému je vzduch neustále čistý, zbavený všetkého prachu a ďalších drobných nečistôt.
Kedy má ochladzovač vzduchu zmysel používať?
Využijete ho vtedy, keď vzdušná vlhkosť klesne pod 45 %. Potom je vzduch príliš suchý a horšie sa v ňom dýcha. Naopak, ak je vlhkosť vzduchu vyššia ako 60 %, potom ochladzovač nie je potrebné zapínať.
Ako sa o ochladzovač vzduchu starať?
Čím lepšie sa o neho budete starať, tým dlhšie vám vydrží. Venujte prístroju aspoň pravidelnú základnú starostlivosť:
Do prístroja, respektíve do zásobníka (nádržky) pravidelne dolievajte studenú vodu.
Raz týždenne musíte nádobu vyčistiť, tak zabránite vzniku plesní a baktérií.
Raz týždenne je taktiež potrebné vyčistiť filter, v ktorom sa zachytáva prach a ďalšie nečistoty.
Raz za tri roky by ste mali vymeniť celý panel s filtrami.
Po určitej dobe je nutné vymeniť aj chladiace dosky. V tomto prípade sa riaďte pokynmi výrobcu.
Lopatky ventilátora pravidelne utierajte.