Video nákupný rádca
Ako vybrať mikrovlnku podľa umiestnenia
Vstavaná
Vstavaná mikrovlnná rúra je vhodná do kuchyne so vstavanými spotrebičmi. Konkrétny model je dobré vybrať ešte pred realizáciou kuchyne, aj keď rozmery mikrovlnnej rúry bývajú štandardizované.
Splynie s kuchynskou linkou a nenaruší čisté línie vašej kuchyne, nezaberie miesto na kuchynskej linke a čo sa týka funkcií, jedná sa o rovnaký model ako samostatne stojaci. Spotrebič však logicky nemožno premiestňovať.
Vstavaná mikrovlnná rúra čierna Biela vstavaná mikrovlnná rúra Vstavaná mikrovlnná rúra nerez
Voľne stojaca
Mikrovlnná rúra voľne stojaca je vhodná do kuchyne, kde prevládajú samostatne stojace spotrebiče alebo kde nie je priestor na zabudovanie. Medzi veľmi obľúbené patrí retro mikrovlnka, predovšetkým v kuchynskom kúte spojenom s obývacou izbou bude pôsobiť ako zaujímavý dizajnový doplnok.
Opticky zaberá viac miesta, ale je možné ju umiestniť kamkoľvek do blízkosti elektrickej zásuvky, nemusí byť teda nutne v kuchyni.
Ďalšie delenie
Počet funkcií
Monofunkčné modely využívajú iba mikrovlny a slúžia čisto na ohrev či rozmrazovanie. Bifunkčné oproti predchádzajúcim disponujú aj grilom.
Multifunkčná mikrovlnná rúra všetko doplní ešte systémom ohrevu horúcim vzduchom, a preto sa hodí aj na zapekanie. Jedná sa o niekoľko prístrojov v jednom, multifunkčná mikrovlnka tak často nahradí aj rúru na pečenie.
Okrem klasického ohrievania a rozmrazovania väčšina modelov disponuje aj ďalšími funkciami, ako je varenie v pare, gril, konvektomat a automatické či programy na pečenie. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.
Gril a horúci vzduch
Mikrovlnka bez grilu vám bohato vystačí, ak chcete iba ohrievať alebo rozmrazovať potraviny. Vybrané modely ponúkajú aj prídavné funkcie. Ide o veľmi jednoduché mikrovlnky s intuitívnym ovládaním. Prevládajú tu voľne stojace modely.
Mikrovlnná rúra s grilom predstavuje veľmi obľúbený a vyhľadávaný typ. Dokáže potraviny ohrievať, opekať aj grilovať pomocou vykurovacieho telesa. Väčšinou je taká rúra obohatená o ďalšie prídavné funkcie, ako je napr. varenie v pare. Samostatný gril však plnohodnotne nenahradí.
Mikrovlnná rúra s horúcim vzduchom pripravuje jedlo podobným spôsobom ako teplovzdušná rúra. Jedlo sa uvarí rovnomerne a za kratší čas. Väčšina modelov má aj ďalšie funkcie, napríklad gril. Je vhodná do menších bytov a garsónok, kam sa nezmestí samostatná rúra alebo sporák.
Multifunkčné modely Mikrovlnka s grilom Teplovzdušná mikrovlnná rúra Mikrovlnná rúra s grilom a horúcim vzduchom
Rady na údržbu vašich spotrebičov hľadajte v našich článkoch Ako vyčistiť mikrovlnku citrónom a ďalšími spôsobmi a Ako na čistenie umývačky riadu.
Ako vybrať mikrovlnú rúru podľa parametrov
Rozmery a objem
Mikrovlnky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, aj tie najmenšie s objemom menším ako 20 l však postačia na bežný ohrev jedla. Objem mikrovlniek však dosahuje až 40 l, čo vystačí aj na väčšiu hostinu.
Svoje opodstatnenie má takáto rúra vtedy, keď ohrievate jedlo pre viacero osôb alebo keď ju používate aj na iné úkony ako len na ohrievanie. V tomto prípade je dôležité aj jej umiestnenie, aby ste mali všetko "po ruke".
Veľkosť otočného taniera
Pri najmenších modeloch je priemer taniera 24 cm, najväčšie majú 32 cm a viac. Pred výberom mikrovlnky odporúčame zmerať taniere, misky či iný riad, ktorý budete na ohrev či zapekanie používať.
Výkon
Rýchlosť ohrevu závisí od výkonu mikrovlnky, ktorý pri najlacnejších kusoch je menej ako 750 W. Optimálnou hodnotou je však aspoň 800 W, v prípade rúry s grilom 1 000 W.
Nepleťte si tento údaj s príkonom, ktorý udáva spotrebu elektrickej energie. Číslo je tak vždy logicky o niečo vyššie. Pomer výkonu k príkonu sa nazýva účinnosť a udáva sa v percentách. Ideálna je mikrovlnka s čo najväčšou účinnosťou, teda s čo najvyšším výkonom a čo najnižším príkonom.
Dizajn a materiál
Mikrovlnky zoženiete v bielej, čiernej a ďalších základných farbách, natrafiť ale môžete aj na odvážnejšie prevedenie, ako je mikrovlnná rúra červená alebo modrá mikrovlnná rúra. Lacnejšie modely majú telo kovové, drahšie bývajú nerezové. Medzi veľmi obľúbené patria mikrovlnky v retro designe.
Mikrovlnná rúra nerez Mikrovlnná rúra čierna Mikrovlnná rúra biela Mikrovlnná rúra ružová Mikrovlnná rúra hnedá
Otváranie
Pri výbere sa nezabudnite zamerať na stranu, na ktorú sa otvárajú dvierka. Okrem výberu strany sa predovšetkým u vstavaných rúr stretnete aj s výklopnými dvierkami. Taká rúra by ale pochopiteľne nemala byť umiestnená príliš vysoko, inak budú dvierka prekážať.
Mikrovlnná rúra pravé otváranie Mikrovlnná rúra ľavé otváranie
Displej a ovládanie
Najlacnej šie mikrovlnné rúry sa zaobídu bez displeja a väčšinou sú vybavené len jedným otočným kolieskom na manuálnu voľbu programu a druhým na nastavenie času, takémuto ovládaniu sa hovorí mechanické ovládanie.
Pri drahších modeloch je už štandardom mikrovlnná rúra s displejom. Okrem času vám zobrazí aj zvolený program alebo zostávajúci čas ohrevu. Posledný údaj je užitočný najmä pri automatických programoch, pri ktorých mikrovlnná rúra určuje čas podľa rôznych kritérií. Ovládanie displeja je známe ako elektronické.
Akú mikrovlnku podľa funkcií
Mikrovlnná rúra 6 zmysel – rúra je vybavená senzormi tepla a vlhkosti. Zaznamenaným údajom prispôsobuje rýchlosť a dobu ohrevu.
Gril – umožní vám piecť či zapekať prostredníctvom výhrevnej špirály umiestnenej v hornej časti rúry. Stretnúť sa môžete aj s označením Quartz grill, ktorý sa odlišuje vyšším výkonom.
Crisp – pripravuje pokrmy tak, aby boli zo všetkých strán chrumkavé, a to za výrazne kratší čas ako klasická rúra. Podmienkou je použitie špeciálneho taniera.
Rozmrazovanie – slúži na rozmrazovanie potravín. Je rýchlejšie ako to bežné a väčšinou je možné zvoliť podľa hmotnosti či priamo nastaviť čas.
Varenie v pare – funkcia, ktorá je vhodná napr. na tepelnú úpravu zeleniny či mäsa. Zachováva v potravinách viac vitamínov a živín.
Jet start – dokáže rýchlo ohriať potraviny s vysokým obsahom vody (napr. polievky).
Quick Heat – predhriatie na požadovanú teplotu podobne ako pri klasickej rúre.
Auto Reheat – automatický ohrev mlieka či predpripravených jedál.
Horúci vzduch – funkcia ohrevu horúcim vzduchom.
Niektoré drahšie modely ponúkajú aj funkciu fritézy alebo fungujú ako mikrovlnná rúra s funkciou pečenia chleba či jogurtovač. Samozrejmosťou by potom mal byť detský zámok.
Rady na záver
Ako vyčistiť mikrovlnku
Čím čistejšia bude vaša rúra, tým dlhšia bude aj jej životnosť. V špinavej rúre navyše môže dochádzať ku kontaminácii ohrievaného jedla. Na ohrev jedla na tanieri je preto vhodné používať plastový poklop, ktorý zamedzí prskaniu po stenách. Pokiaľ sa vám „podarí“ rúru zašpiniť, odstráňte nečistoty čo najskôr, aby nezaschli.
Na drobné zvyšky jedla vám postačí vlhká handrička, do vody môžete pridať trochu jari či octu, ten druhý má zároveň dezinfekčné účinky. Nikdy nepoužívajte na čistenie drôtenku alebo čistiace piesky - mohli by ste poškodiť kovovú konštrukciu, čo pre mikrovlnku znamená nenávratný koniec.
Na väčšie, zaschnuté alebo pripečené nečistoty sa odporúča kúpiť špeciálne čistiace prostriedky na mikrovlnné rúry, ktoré často vyrábajú samotní výrobcovia kuchynských spotrebičov. Ak sa chcete zbaviť nepríjemných pachov, vytlačte do vody citrón a nechajte ju zohrievať na plný výkon približne päť minút. Tým sa „uvoľnia“ aj zaschnuté nečistoty, ktoré potom môžete jednoducho zotrieť handričkou. Nezabudnite vyčistiť aj vonkajšiu časť rúry, najmä okolie ventilačných otvorov.
Čo do mikrovlnky nepatrí
V mikrovlnke môžete bez obáv používať porcelánový aj kameninový riad, pozor však na kovové zdobenie. Bežné je tiež ohrievanie v plastových nádobách, tie ale musia byť odolné proti deformácii teplom. Pokiaľ si nie ste istí vhodnosťou daného kusu, radšej zvoľte iný. Uvoľnené látky totiž môžu byť zdraviu škodlivé.
Môžete použiť aj varné sklo, silikónové nádoby a mikroténové vrecká, obrúsky alebo špeciálne fólie. Existujú aj špeciálne nádoby, napríklad tlakový hrniec do mikrovlnnej rúry alebo nádoba na ohrievanie vajec. Do rúry však nevkladajte žiadne hliníkové predmety, ako sú príbory alebo alobal. Keramický riad môžete používať len vtedy, ak je glazovaný. To, či je riad vhodný, zistíte podľa špeciálneho označenia, ktoré na ňom býva uvedené.
Mikrovlnky a zdravie
Dlhodobo sa o mikrovlnkách traduje, že sú zdraviu škodlivé a eliminujú v jedle všetky vitamíny a živiny. Nikto však nepreukázal ani škodlivosť jedla ohriateho mikrovlnami ako takého, ani väčší úbytok prospešných látok oproti iným spôsobom ohrevu.
Ovocie a zeleninu totiž užitočných látok zbavuje samotná tepelná úprava, kedy je možné tento jav obmedziť napr. pri ohreve parou. Mikrovlnky nijako neškodia ani svojmu okoliu. Perfektná izolácia mikrovĺn vo vnútri kovovej konštrukcie je totiž predpokladom pre ich správnu funkčnosť.