Ako vybrať krovinorez?

Kde kosačka nestačí, prichádza k slovu krovinorez. Ten zarovná horšie dostupné miesta pri plote, terénne nerovnosti aj hustejší porast. Výkonnejší model sa nezľakne ani ľahkých drevín. Krovinorez aj strunová kosačka a vyžínač však môže pri výbere miasť rozdielnosťami v jednotlivých parametroch. Urobte si vo všetkom jasno v našom radcovi Ako vybrať krovinorez.

Kde kosačka nestačí, prichádza k slovu krovinorez. Ten zarovná horšie dostupné miesta pri plote, terénne nerovnosti aj hustejší porast. Výkonnejší model sa nezľakne ani ľahkých drevín. Krovinorez aj strunová kosačka a vyžínač však môže pri výbere miasť rozdielnosťami v jednotlivých parametroch. Urobte si vo všetkom jasno v našom radcovi Ako vybrať krovinorez.

Doba čítania 4 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať krovinorez podľa pohonu

Akumulátorový

  • Nutnosť dobíjania batérie

  • Nižší výkon

  • Vyššia cena

Vyžínače akumulátorové

Elektrický

  • Nutnosť pripojenia do siete

  • Vhodný na malé plochy

  • Nižší výkon

Vyžínače elektrické

Benzínový

  • Vyššie prevádzkové náklady

  • Hlučnosť a splodiny

  • Náročnejšia údržba

Štvortakty sú konštrukčne veľmi zložité. Disponujú okrem iného ventilmi a rozvodmi, sú náročnejšie na opravu, a teda drahšie na údržbu. V porovnaní s dvojtaktmi má krovinorez štvortakt aj nižší výkon. Tieto nedostatky kompenzuje výrazne tichším a hladším chodom, vhod teda príde v obývaných oblastiach. Ďalšiu výhodu predstavuje nižšie množstvo splodín, pretože motor spaľuje iba benzín.

Dvojtakty sa predávajú častejšie, vďaka svojej jednoduchej konštrukcii sa totiž ľahko udržujú a skúsenejší užívatelia zvládnu opravy aj doma. Princíp fungovania prináša vyšší výkon, navyše ide dvojtakt lepšie do otáčok. Nevýhodou je vyššia hlučnosť a vibrácie, väčšie množstvo splodín a nutnosť vždy dodržať správny pomer benzínu a oleja do krovinorezu.

Krovinorezy benzínové

Aký krovinorez podľa kľúčových faktorov

Krovinorezy a strunové kosačky podľa využitia

Kľúčovým faktorom pri výbere krovinorezu je frekvencia a miesto jeho využitia. Najmä veľkosť záhrady, jej prístupnosť, rovina terénu a interval údržby. Podľa toho je nutné vybrať veľkosť, výkon, pohon aj funkčnú výbavu. Od toho sa bude odvíjať samozrejme aj cena.

Obsluha a ergonómia

Hmotnosť stroja výrazne ovplyvňuje pohodlie jeho používania. Existujú krovinorezy s hmotnosťou menej ako 3,5 kg, ktoré nebudú ťažké na prenášanie ani na naozaj veľkej záhrade. Opakom sú profesionálne stroje, ktoré môžu vážiť aj viac ako 8 kg. Takéto krovinorezy sú robustné, výkonné a často sa označujú ako „čistiace“.

Dôležitý je systém uchytenia na tele. Niektoré krovinorezy majú popruh iba cez jedno rameno. Iné potom zapínací mechanizmus (vestu) rozkladajúci hmotnosť na obe ramená.

Posledným aspektom je typ rukoväte. Jednoduchá rukoväť je ľahšia a kompaktnejšia. Modely s riadiacou rukoväťou sú však pohodlnejšie na ovládanie.

Vyžínač a jeho parametre

Výkon

Vyšší výkon znamená menej námahy a možnosť kosiť husté porasty. Do 1 kW sa pohybujú krovinorezy určené na základné použitie. Medzi 1 - 3 kW už nájdete krovinorezy vhodné na husté porasty. Nad 3 kW ide o profesionálne stroje, ktoré sa nezľaknú ani drevnatých krovín. Elektrické modely majú oproti benzínovým výkon nižší, maximálne do 2 kW.

Záber strunovej alebo kotúčovej hlavy

Ide o výšku porastu, ktorú pokrýva hlava krovinorezu, a vyjadruje sa v cm. Na kosenie trávy okolo chodníkov a plotov stačí menší záber. Kosenie väčších plôch trávy si logicky vyžaduje väčší záber. To vám výrazne šetrí čas.

Hmotnosť

Najľahšie krovinorezy vážia okolo 3 kg a niektoré ani nebývajú vybavené popruhom. Ide o ľahké, často elektrické modely určené iba na drobnejšie práce. Krovinorezy do náročnejších podmienok s popruhom začínajú zhruba na 5 kg. Pri ťažších zariadeniach sa zamerajte aj na to, aké silné vibrácie prístroj produkuje. Vibrácie môžu totiž prácu značne sťažiť.

Typy rukovätí

Jednoduchšie modely disponujú iba rukoväťou pripevnenou priamo k ich telu. Manipulácia s takýmito prístrojmi je náročnejšia a vyžaduje zvyk, sú ale výrazne skladnejšie a o niečo ľahšie. Lepšie sa s nimi pracuje na zle prístupných miestach.

Druhou možnosťou je rukoväť v tvare riadidiel. Kvôli nim je síce prístroj väčší a ťažší, ale výrazne spríjemňuje prácu. Využíva sa kvôli ľahšej manipulácii predovšetkým pri výkonnejších a ťažších krovinorezoch.

Rady na záver

V závislosti od frekvencie používania a náročnosti podmienok treba myslieť aj na kvalitu konštrukcie. Na základné použitie postačia ľahšie krovinorezy tvorené prevažne plastmi, častejšie využívanie však vyžaduje odolnejšie materiály v podobe kovových zliatin. Takéto krovinorezy sú síce ťažšie, majú však dlhšiu životnosť.

Najmä pri drahších prístrojoch preferujte modely s aspoň 3-ročnou zárukou, prípadne si za dlhšiu záruku nezdráhajte priplatiť. Zamerajte sa tiež na to, aby ste mali v dosahu dostupný servis od daného výrobcu a zistite, či ho poskytuje aj pozáručne.