Ako vybrať kočík?

Točí sa vám z toho hlava, len čo si pomyslíte na to, čo všetko je potrebné zariadiť pre bábätko? Urobte si jasno v tom, aký kočík bude pre vás ideálny. Či už hľadáte trojkombináciu alebo vás lákajú športové kočíky, výber si prejdite krok po kroku v našom radcovi Ako vybrať kočík.

Točí sa vám z toho hlava, len čo si pomyslíte na to, čo všetko je potrebné zariadiť pre bábätko? Urobte si jasno v tom, aký kočík bude pre vás ideálny. Či už hľadáte trojkombináciu alebo vás lákajú športové kočíky, výber si prejdite krok po kroku v našom radcovi Ako vybrať kočík.

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať kočík podľa základného delenia

Ako vybrať kočík pre bábätko

Hlboký kočík je určený pre bábätká od ich narodenia až do cca pol roka až 8 mesiacov. Tieto kočíky prestávajú stačiť vo chvíli, keď začne váš novorodenec dychtiť po poznávaní sveta okolo neho. Konštrukcia má 3 alebo 4 kolesá a hlbokú vaničku. V tej bábätko pohodlne leží a má okolo seba dostatočný priestor.

Kočík je dobre odpružený, a tak umožňuje ľahké hojdanie a rovnako vyrovnanie nerovností terénu. Nechýba priestor pre najrôznejšie doplnky a výbavu. Samozrejmosťou sú pevné kolieska. Nevýhodou (okrem už naznačenej kratšej doby využitia) je predovšetkým menej skladná konštrukcia.

Hlboké kočíky

Ako vybrať športový kočík

Športový kočík je vhodný pre väčšie deti do cca 3-4 rokov, ktoré v ňom budú mať dobrý výhľad, zvlášť so sedačkou umiestnenou v smere jazdy. Je ideálny pre aktívnych rodičov, do prírody, na športovanie aj cestovanie, pretože je skladný a ľahký.

Do mesta vyberajte štandardný model, obľúbený je športový kočík s nafukovacími kolesami, na šport sa hodí športový kočík trojkolka. Kočík ponúkne aj prepracovaný systém polohovania.

Športové kočíky

Kombinovaný

Multifunkčné kombinované kočíky ponúknu obvykle bohatú výbavu a niekoľko možností využitia. Klasický kočík dvojkombinácia poteší vymeniteľnou hlbokou a športovou vaničkou.

Kočík trojkombinácia ponúkne vo výbave navyše aj autosedačku. Pri kúpe tak môžete počítať s dobrou skladnosťou a iba minimálnymi dodatočnými nákladmi. S čím súvisí samozrejme aj vyššia obstarávacia cena.

Kombinované kočíky

Kočíky v dvojkombinácii

Kočíky v trojkombinácii

Golfový

Golfový kočík sa skvele hodí vo chvíli, keď už vaše dieťa začína chodiť, ale rýchlo sa unaví. V princípe však na tento typ môžete prejsť priamo z hlbokého kočíka. Poznávacím znakom je nízka hmotnosť, ktorá je podporená ľahkou konštrukciou. To zľahčuje aj manipuláciu s kočíkom. Pri niektorých modeloch nechýba ani možnosť polohovania.

Golfka však nenahradí športový model, pretože disponuje väčšinou horším odpružením a plastovými kolesami. Nehodí sa tak príliš do náročnejšieho terénu. Celkovo ponúkne vášmu dieťaťu nižší komfort.

Golfové kočíky

Pre dvojčatá

Pokiaľ vyberáte súrodenecký kočík alebo kočík pre dvojčatá, potom sa zamerajte predovšetkým na umiestnenie detí. Tie môžu byť vedľa seba, nad sebou alebo za sebou.

Pokiaľ umiestnite deti za seba, bude kočík skladnejší, prejde aj užšími miestami, ale má horšiu stabilitu. Deti vedľa seba vyžadujú širší model, ale zároveň ponúknu vyššiu stabilitu. Umiestnenie detí nad seba prispeje k dobrej manévrovateľnosti, ale aj zhoršeniu výhľadu a horšiemu prístupu k dieťaťu.

Súrodenecké kočíky

Výber kočíka a jeho parametre

Kolieska

Pre jazdu na pevnom povrchu a v meste môžete zvoliť plastové kolieska. Do prírody či na výlety po nespevnených cestách sa však osvedčila kombinácia kočík a nafukovacie kolesá - gumové, štandardne s priemerom 10–12“. Možnosťami sú aj gélové kolieska pri kočíku.

Zamerajte sa tiež na ukotvenie koliesok. Fixné kolieska budú jasnou voľbou do terénu, ale na rovine sa vám môžu horšie ovládať. Otočné kolieska perfektne sadnú na jednoduchší povrch hlavne do mesta a ľahko sa s nimi vyhnete všetkým prekážkam. Pre väčšiu stabilitu zvoľte 4 kolieska. Kočík trojkolka sa zase ľahko ovláda aj v úzkych uličkách a je vhodnejší pre šport.

Typ koliesok

Terén

Aktivity

plastové

pevný

prechádzky po meste

nafukovacie

nerovný

športovanie, výlety

penové

nerovný

vychádzky v prírode

gélové

pevný i nerovný

do mesta aj do prírody

Hmotnosť

Manipulácia bude vždy jednoduchšia s ľahším modelom. Nezabudnite, že sa nevyhnete situáciám, kedy budete zdvíhať kočík aj s dieťaťom. Bežne počítajte s hmotnosťou 10–13 kg, ale napr. športový kočík môže vážiť aj menej ako 9 kg.

Rozmery

Rozmery hlbokého kočíka sú približne 80 × 35 cm a bábätko bude cca 60 cm nad zemou. Pri športovom variante hľadajte šírku ideálne 35 cm a výšku sedadla medzi 38 a 50 cm. Hĺbka posedu sa potom pohybuje na úrovni 24 cm. Stúpadlo na nohy býva výškovo polohovateľné.

Aký kočík - ďalšie dôležité body

Bezpečnostné prvky

Pri športovej verzii skontrolujte prevedenie pásov, tie 5bodové bývajú najbezpečnejšie, pretože v prípade nárazu rozložia silu do všetkých 5 bodov. Naopak 3bodové pásy pripútajú dieťa cez ramená k pásu alebo medzi nožičkami do pása.

Rukoväť by mala byť z dostatočne odolného čalúnenia a umývateľného materiálu, mala by sa vám dobre držať a nekĺzať z ruky. Reflexné prvky zvýšia vašu viditeľnosť za tmy aj v hmle. Ručná brzda je praktická pri športe, je umiestnená na rukoväti, a tak umožní rýchle zastavenie kočíka.

Pohodlie

Výškovo posuvná alebo rovno vymeniteľná rukoväť zaistí pohodlné tlačenie kočíka. Všetko ovládanie by ste mali mať vždy ľahko po ruke. Brzdy musia fungovať na ľahké došliapnutie. Vďaka odpruženiu sa bude bábätku lepšie spinkať aj v horšom teréne.

Novorodenca obvykle ukladáme proti smeru jazdy, lepšie sa tak kontrolujú a chránia pred rozmarmi počasia. Staršie deti ocenia skôr rozhľad do okolia, otočná sedačka je preto ideálnym riešením. Niektoré modely ponúkajú možnosť pripevnenia autosedačky na konštrukciu kočíka.

Polohovateľnosť a skladnosť

Na dlhých prechádzkach využijete hlavne opierku chrbta. Tú je možné často sklopiť v 5 polohách až do ľahu. Pre príjemný odpočinok je skvelá variabilná opierka nôh. Zamerajte sa tiež na skladnosť. Niektoré golfové a športové kočíky zložíte behom chvíle jednou rukou, pri iných kočíkoch zaberie skladanie niekoľko minút.

Materiál

Vrchný materiál voľte nepremokavý a ľahko umývateľný. Pri daždi sa vám bude hodiť pláštenka na kočík. Počítajte ale s tým, že bábätko bude mať zhoršený výhľad a trochu sa zhorší kvalita vzduchu vo vnútri. Vnútorné poťahy musia byť zdravotne nezávadné. Pozrite sa na weby výrobcov kvôli certifikácii a potvrdeniu kvality. Každý výrobca si totiž materiál (prakticky rovnaký) môže pomenovať inak. Zárukou kvality je napr. certifikácia Öko-Tex

Öko-Tex je medzinárodne uznávaná pečať kvality pre textilný tovar vyrobený iba zo zdravotne nezávadných materiálov.

Dizajn

Môžete si zvoliť moderné vzorovanie, alebo vyberajte medzi štýlovými retro kočíkmi. Na výber máte nespočetné množstvo farieb a motívov. Napriek tomu sa ale zamyslite nad tým, či nemôžu byť niektoré farebné kombinácie príliš rušivé.

Obľúbený je napr. červený kočík, tyrkysový kočík, fialový kočík alebo sivý kočík.

Retro kočíky

Rady na záver

Jednotlivé diely perte vo vode s teplotou max. 30 °C a používajte čo najšetrnejší prací prostriedok. Aj keď potrebujete vyčistiť len jednu jedinú škvrnu, vyperte radšej celý diel, aby zostal rovnako farebný. Ak dôjde k premočeniu, kočík vysušte. Rozhodne sa však vyhnite priamemu slnku (farby by vybledli) alebo kachliam.

Všetky kovové časti, pri ktorých dochádza k namáhaniu (osy, kolieska, brzdy, lanká atď.), premazávajte. Všetko môžete premazať pred prvým použitím kočíka a potom raz za čas. Prípadne vo chvíli, keď sa objavia nejaké neštandardné zvuky, ako napr. škrípanie. Zvýšenú pozornosť venujte kolieskam. Kontrolujte osi, ložiská, ich upevnenie ku kočíku atď.

Veľký výber nájdete v sekcii cyklistické vozíky. Nájdete tu jedno aj dvojmiestne varianty. Často zvládnu nielen cyklistiku, ale aj ďalšie outdoorové aktivity, napr. in-line korčuľovanie alebo prechádzku po lesnej ceste. Vozíky sú určené deťom prakticky od narodenia až do 5 rokov a mávajú nosnosť až do 35 kg. Logicky majú ľahkú konštrukciu, brzdy a bohatšie príslušenstvo.