Typ kávy
Celé zrnká si dlhšie udržia svoju arómu a preto je zrnková káva vhodná pre každého, kto si zakladá na intenzívnej chuti a vôni kávy. Vyberať môžete z čistej Arabiky, 100 % Robusty a ich zmesí. Sústreďte na mieru intenzity arómy a chuti, ktoré bývajú vyznačené priamo na obale, a to formou ikoniek, či textom. Pre uchovanie chuti a vône je veľmi dôležité správne skladovanie. Zrnkovú kávu uchovávajte v nádobe, ktorá zamedzí prístupu vzduchu, vlhkosti a svetla. Všeobecne sa odporúča kávu mlieť až tesne pred prípravou, najdlhšie však 2 týždne vopred.
Zobraziť viac
Na prípravu zrnkovej kávy je nevyhnutný vhodný mlynček, ktorý zoženiete v elektrickej aj ručnej variante. Ideálne je, ak umožňuje nastaviť hrubosť mletia. To sa vám bude hodiť v prípade, že radi experimentujete so spôsobmi prípravy kávy.
Širokú ponuku mlynčekov na kávu nájdete tu. S ich výberom vám pomôžeme v poradcovi Ako vybrať kávomlynček?, kde sa dozviete okrem iného aj to, akú hrubosť mletia vyžaduje napríklad príprava v moka kanvičke.
Ďalšou možnosťou je kúpa kávovaru so zabudovaným mlynčekom a zásobníkom na kávu. Vďaka týmto vychytávkam bude príprava chutného nápoja ľahšia a rýchlejšia.
Viac informácií k výberu kávovaru sa dozviete v našom poradcovi Ako vybrať kávovar a espresso?. V článku nájdete aj ďalšie spôsoby prípravy kávy, ako sú napríklad džezva, či dripper.
Mletá káva
Aj u mletej kávy môžete vyberať zo 100 % Arabiky, 100 % Robusty, či ich zmesi. Ide o pohodlnejší variant, pretože sa nemusíte zaoberať s mletím zrniek. Je však potrebné počítať s tým, že keďže je káva už nejakú dobu namletá, jej chuť a aróma nemusí byť tak intenzívna. Kontrolujte teda dátum spotreby a dbajte na správne skladovanie. Pre uchovanie vlastností mletej kávy je dôležité jej správne skladovanie ideálne vo vzduchotesnej dóze.
Existujú lokálne pražiarne, kde vám zvolené pražené zrnká namelú až pred odoslaním. Vyhnete sa tak domácemu mletiu kávy a chuť aj aróma však budú oproti iným mletým kávam intenzívnejšie. Aj tu však platí, že je potrebné ju spotrebovať zhruba do dvoch týždňov.
Mletú kávu môžete pripraviť v kávovare, prekvapkávači, mokka kanvičke, či Frenchpresse. Ak si na tieto prístroje a nástroje nepotrpíte, môžete si kávu zaliať horúcou vodou a pripraviť si tak tzv. slovenského turka.
Instantná káva
Instantná káva sa vyrába z kávových zŕn, ktoré sa po zbere upražia, pomelú, uvaria a následne zbavia vody. Aj tu tak nájdete kávy z jednodruhovej Arabiky, či Robusty a zmesí týchto dvoch druhov. Na odstránenie vody sa používajú dva spôsoby, a to sušenie rozprašovaním alebo mrazom. Nejedná sa tak o často diskutované chemické postupy.
Vzhľadom k postupu úpravy instantnej kávy má tento typ prirodzene menej kofeínu.
Instantná káva vyniká jednoduchosťou prípravy - stačí horúca voda napríklad z rýchlovarnej kanvice. Ak ste fanúšikom ľadovej kávy, instantná forma je pre vás vhodnou možnosťou, pretože sa ľahko rozpúšťa aj v chladnejšej vode.
Kapsule
Kapsulová káva je vopred naporciovaná a nemusíte tak riešiť, koľko gramov kávy je potrebné do hrnčeka vsypať. Aj táto možnosť tak ponúka veľmi jednoduchú prípravu. Skladovanie kávy v kapsuliach je pomerne jednoduché, lebo je už z výroby vďaka svojmu obalu uchovaná tak, aby si arómu a vôňu udržala čo najdlhšie. K samotnej príprave však budete potrebovať kávovar, ktorý kapsule podporuje.
Stretnúť sa môžete aj s E.S.E. podmi, ktoré sú podobné čajovým sáčkom. Taktiež sa jedná o vopred porciovanú kávu a jej príprava je tak veľmi jednoduchá. Rovnako ako u kapsúl však budete potrebovať špeciálny kávovar.
Základné druhy kávy
Kávové zrnká sa získavajú pražením semien z plodov kávovníka. Tieto plody sú považované za ovocie a tvarom aj farbou pripomínajú tvrdú čerešňu. Medzi najčastejšie používané patrí kávovník arabika a kávovník robusta. Tieto odrody sa potom predávajú samostatne alebo v zmesiach. Na svete existuje viac druhov kávovníkov, ich zrná sú však používané zriedkakedy.
Arabika
Arabika pochádza z plodov kávovníka arabského a je svetovo najobľúbenejšou odrodou. Na prvý pohľad ju možno spoznať podľa podlhovastých zŕn s esovitou ryhou v strede. Zrnká z arabiky sú aromatickejšie, chuť je jemnejšia a nájdete v nej sladkosť a ovocné tóny. Oproti robuste obsahuje arabika zhruba polovičný obsah kofeínu, nájdete v nej však viac olejov. Rastie vo vyšších polohách, kde sú nižšie teploty. Spravidla sa zberá ručne a spôsob spracovania tejto kávy je náročnejší, čo zvyšuje jej cenu.
Robusta
Robusta sa získava z plodov kávovníka statného. Zrnká sú zaoblené s rovnou stredovou ryhou. Robusta obsahuje menej cukru aj olejov, chuť je výrazne horká a zemitá. Oproti arabice má menej intenzívnu arómu, nájdete v nej však cca 2-krát viac kofeínu a antioxidantov. Často sa používa do kávových zmesí, pretože svojou horkosťou a vyšším obsahom kofeínu skvele dopĺňa arabiku a vďaka vyššej penivosti ľahšie tvorí žiadanú krémovitosť. Rastie v nižších polohách za vyšších teplôt a jej zber môže prebiehať strojovo, čo znižuje cenu tejto kávy.
Okrem jednodruhových káv z arabiky, či z robusty existujú aj ich kombinácie. Zmesi sa skladajú z rôznych odrôd a ich správnym pomerom možno získať kávu s harmonickou chuťou a vyváženými vlastnosťami.
Špeciálne druhy kávy
Zelená káva
Zelená káva sú jednoducho nepražené zrná arabiky, pri ktorých nedošlo k zničeniu zdraviu prospešných fenolových zlúčenín. Ich súčasťou je aj kyselina chlorogenová, ktorá v tele pomáha so štiepením cukru a zlepšuje schopnosť jeho vstrebávania. Zelená káva tiež obsahuje pomerne veľké množstvo kofeínu. Vďaka týmto vlastnostiam sa z nej stal obľúbený podporný prostriedok na znižovanie váhy.
K príprave zelenej kávy budete potrebovať kvalitný mlynček, pretože sú jej zrnká tvrdšie, ako zrná klasické praženej kávy. Po zomletí ju môžeme zaliať a pripraviť si tzv. slovenského turka alebo použiť frenchpress. Vzniknutý nápoj chuťou pripomína zelený čaj.
Káva bez kofeínu
Káva zbavená kofeínu nemá povzbudzujúce účinky, takže si ju môžu dopriať aj tí, pre ktorých nie je užívanie kofeínu ideálne - napríklad tehotné, či dojčiace ženy. Na odstraňovanie kofeínu dochádza ešte pred upražením zrniek a to najčastejšie za pomoci európskeho, či švajčiarskeho procesu.
Spôsoby odstraňovania kofeínu
Európsky proces - kofeín sa zo zŕn vymýva vo vodnom roztoku dichlórmetánu/metylénchloridu, či ethyl-acetátu, ktoré rozpúšťaním urýchľujú vylúhovanie kofeínu. Následne dôjde k opätovnému preplachu a vysušeniu zŕn, ktoré potom môžu byť upražené.
Švajčiarsky proces - pri tomto spôsobe sa káva lúhuje v horúcej vode, či pare a kofeín sa odstraňuje za pomoci filtrov s aktívnym uhlím. Aj pri tomto spôsobe sú zrnká vyplachované, následne vysušené a upražené.
Aromatizovaná káva
Aromatizácia kávy sa vykonáva ochutením aromatickými látkami, ktoré môžu byť prírodné alebo syntetické. Najčastejšie sa používajú orieškové, čokoládové, škoricové, či vanilkové arómy, ale môžete sa stretnúť aj s ovocnými príchuťami, ako sú napríklad banány alebo višne.
Bio káva
Káva v bio kvalite, čiže organická káva je pestovaná prírodným spôsobom bez použitia umelých látok a chemikálií, ktoré sa môžu vyskytovať v pesticídoch, herbicídoch a fungicídoch. Všetky použité látky a hnojivá tak musia byť prírodného pôvodu. Výsledná káva má čisté zloženie a jej produkcia navyše nezaťažuje životné prostredie.
Cibetková káva
Cibetková káva prechádza tráviacim traktom cibetkovitých šeliem, ktoré žerú len tie najzrelšie kávové čerešne. V ich žalúdku prejdú fermentáciou, čiže kvasením, čo dodá kávovým zrnám nezameniteľnú chuť pripomínajúcu čokoládu, či karamel. Zrnká sa následne vyberajú z ich trusu, vymývajú, sušia a pražia ako klasická káva. Cibetkovú kávu nájdete aj pod označením Kopi Luwak a je jednou z najdrahších na svete.
Slonia káva
Slonia káva, inak známa ako Black Ivory Coffee, prechádza tráviacim traktom slona. Slony sú bylinožravce, a preto ich žalúdok pracuje s kávovými čerešňami inak, ako tráviaci trakt všežravej cibetky. Nestrávené zrnká sú vyberané z trusu zvierat, vymývané, sušené a potom pražené. Výsledná chuť kávy je veľmi jemná bez stôp horkosti a nájdete v nej čokoládu a muškát. Jedná sa o aktuálne najdrahšie druhy kávy.
Kávoviny
Tzv. náhrady kávy sa najčastejšie vyrábajú z čakanky, pšenice, špaldy, raže a jačmeňa. Keďže sa kávovinové nápoje nevyrábajú z kávy, neobsahujú kofeín majúci povzbudzujúce účinky. Vďaka svojmu zloženiu a vlastnostiam tak sú vhodné pre ľudí so srdcovými či žalúdočnými problémami, tehotné a dojčiace ženy a môžu ich piť aj deti.
Korene čakanky obsahujú inulín, čo je nízkokalorická vláknina s prebiotickým efektom. Podporuje teda množenie dobrých črevných baktérií a nepriamo bráni premnoženiu tých škodlivých.
Krajina pôvodu
Základná charakteristika chuti je určená druhom a odrodou kávovníka. Výsledná chuť kávy potom závisí aj od množstva zrážok, nadmorskej výšky, teplotách a zloženia pôdy, kde kávovník rastie. Vďaka klimatickým podmienkam a geografickému vplyvu na chuť kávy sa jednotlivé odrody volajú podľa krajiny alebo oblasti pôvodu. Ich špecifickú chuť rozpoznáte v jednodruhových kávach. Najbežnejšími producentmi kávy sú Brazília, Kolumbia, Vietnam a Indonézia.
Veľmi cenená je odroda Santos z Brazílie, ktorá rastie v železitých pôdach, vďaka ktorej má jemnú chuť s ľahkou kyslosťou.
Kolumbijská káva má jedno z najsilnejších aróm medzi kávovými odrodami. Chuť je bohatá, smotanová s jemnou kyslosťou a ovocnými podtónmi.
Vietnamská káva pochádza z náhorných plošín, kde sú na pomerne malej ploche rozdielne mikroklimatické podmienky. Tie umožňujú pestovanie rôznych odrôd kávy, ktoré sa medzi sebou kombinujú s dôrazom na výslednú chuť, vôňu, plnosť, či silu kávy.
Indonézska klíma praje viac kávovníku udatnému a preto v produkcii tejto krajiny nájdete skôr odrodu Robusta.
V Taliansku sa kávovníky nepestujú, napriek tomu je pojem "talianska káva" veľkým lákadlom značiacim kvalitný nápoj. Prečo tomu tak je?
Zobraziť viac
Historicky bolo Taliansko vďaka strategicky umiestnenému prístavu v meste Trieste, do ktorého sa z krajín produkcie kávy schádzali lode plné nepražených kávových zŕn, považovaná za kávovú veľmoc. Tu mali obchodníci možnosť zakúpiť kávu označovanú ako "pravú taliansku" a toto slovné spojenie sa tak drží dodnes.
Nemožno opomenúť ani fakt, že má pitie kávy v Taliansku veľmi silnú tradíciu, prvé moka kanvičky zvané "bialletky" boli vyrobené Talianom a napríklad aj obľúbené espresso vzniklo práve tu.
Čo sa môže hodiť
Aby ste z kávy dostali to najlepšie, budete potrebovať príslušenstvo k jej príprave. Zomleté aj celé zrnká skladujte ideálne vo vzduchotesnej dóze.
Pokiaľ si potrpíte na zrnkovú kávu, je základným kameňom výbavy ručný, či elektrický mlynček na kávu, s ktorým si zrná zomeliete pred každou prípravou.
Pri voľbe prístroja či nástroja na prípravu kávy záleží predovšetkým na vašich chuťových preferenciách a finančných možnostiach. Môžete si zaobstarať kávovar za desaťtisíce, s ktorého pomocou pripravíte klasické espresso. Kúpiť si môžete aj pomerne lacnú tradičnú džezvu, ktorá vzhľadom pripomína plechový hrnček s rukoväťou a slúži na prípravu tureckej kávy. Ak ste priaznivci espressa, ale nechcete investovať do drahého kávovaru, kúpte si prekvapkávač, mokakonvičku, frenchpress, či dripper. Títo pomocníci patria k obľúbeným domácim alternatívam kávovaru a dajú sa kúpiť za pár sto korún.
Obľúbený nápoj si môžete vychutnávať z pohárov na kávu, hrnčeka, či šálky na kávu. Na cesty sa potom bude hodiť termoska alebo termohrnček.
Pokiaľ si kávu radi osladíte alebo vás baví experimentovať s dochucováním, sirupy do kávy sú vhodnou alternatívou cukru. Milovníci kávy s mliekom, capuccina a café latte môžu vyberať zo smotán a mliek do kávy.
Rady
Ako spoznať kvalitnú kávu?
Pred nákupom kávy si prezrite kvalitu zŕn. Vizuálna a čuchová kontrola vám mnohé napovie. Zrná by mali byť približne rovnako veľké, bez viditeľných kazov, dierok a škvŕn. Správne upražené zrná majú výraznú vôňu a približne rovnakú farbu bez znateľne svetlejších a tmavších zŕn. Zmes by mala byť čistá, bez zvyškov rastlín a kamienkov.
Ďalším kľúčovým parametrom pri voľbe zrnkovej kávy je miera praženia, ktorá výrazne ovplyvňuje výslednú chuť. Čím je stupeň praženia vyššia, tým je kyslosť slabšia a horkosť výraznejšia. Prepražené zrná spoznáte na prvý pohľad aj po prvom pričuchnutí. Sú veľmi tmavé, až čierne, majú lesklý olejnatý povrch a môžu zaváňať spáleninou. Po upražení káva rýchlo podlieha skaze. Za čerstvú tak možno považovať kávu upraženú maximálne pred 2 týždňami. Preto sa sústreďte na dátum praženia, ktorý by mala každá kvalitná pražiareň na obale uvádzať.
Miera praženia
Ľahké praženie zanecháva zrná svetlé, mierne hnedasté farby, chuť je kyslá a aróma nevýrazná.
Káva upražená do farby škorice má ľahko kyslú chuť so slabou arómou.
Stredne hnedá farba zrna signalizuje výraznejšiu kyslosť a plnšie telo.
U svetlo tmavého upraženia sa začína kyslosť prelínať s horkosťou a vynikajú skutočné chuťové zložky kávy.
U stredne hnedého praženia sú zrná matné bez náznaku olejnatenia a majú výraznú kyslú chuť.
Pri upražení do stredne tmavohnedej ustupuje kyslosť do pozadia a zrná sú ešte matné s drobnými kvapkami oleja.
U ľahko tmavšieho praženia začínajú zrná mierne olejnatieť a chuť je vyváženou zmesou horkosladkých a kyslejších tónov.
Pri výrazne tmavšom pražení, tzv. "dark french", sú zrná ľahko olejnaté a vyniká u nich horkosladká chuť s ľahkým kyslým nádychom.
Takmer čierne, či veľmi tmavo hnedé zrná sú ľahko pripálené a majú olejnatý a lesklý povrch. Ich chuť je horká, až pripálená.
Čierne zrná sú pripálené a ku konzumácii sa vôbec nehodia.
Ďalej je vhodné vykonať chuťový test kávy. Uvarte si šálku kávy, nechajte ju vychladnúť a ochutnajte. Ak vám bude studená káva chutiť sama o sebe bez mlieka a cukru, je tá pravá. A nezáleží na tom, či sa jedná o zrnkovú, instantnú alebo kávu v kapsuliach.
U kávových zmesí sa zamerajte predovšetkým na zloženie. Ak v nich prevažuje robusta alebo nie je pomer robusty a arabiky uvedený, nebude sa pravdepodobne jednať o chuťovo najvyváženejšiu zmes. Keď je pomer arabiky vyšší, výrobcovia sa jej obsahom radi pochvália.
Na kvalitu výsledného nápoja má veľký vplyv aj teplota a tvrdosť použitej vody.
Ideálna teplota vody na prípravu kávy je okolo 90 °C. Vriacou vodou by ste kávu spálili, a preto po uvarení vody chvíľu počkajte. Ak si nie ste teplotou istí, použite teplomer.
Ak vám tečie z kohútika príliš tvrdá voda, pred použitím ju prefiltrujte. Tvrdá voda by totiž poškodila chuť kávy.
Mletie kávy
Pre každý druh prípravy kávy sa hodí iná hrubosť mletia.
Zobraziť viac
Studená príprava, tzv. cold brew, je proces, kedy sa káva lúhuje niekoľko hodín a vyžaduje veľmi hrubé mletie.
Do french pressa, kde sa káva filtruje cez sitko, patrí hrubo mletá káva. Čiastočky musia byť dosť veľké, aby sa v sitku zachytili.
Pre vacuum poty a drippery s plochým dnom sa hodí stredne namletá káva, ktorá pripomína hrubý piesok.
Do lievikovitých, čiže kónických dripperov melte kávu na stredne jemno, aby pripomínala kuchynskú soľ.
Do moka kanvičky pomeľte zrná do konzistencie, ktorá bude na polceste medzi krupicovým cukrom a hrubou múkou.
Káva na prípravu espressa musí byť tak jemná, aby pripomínala hrubú múku.
Na prípravu kávy v džezve sa zrná melú na konzistenciu práškového cukru.
Ak sa rozhodnete pre domáce mletie, vyberte správny druh mlynčeka. Ručné mletie má síce svoje čaro, ale stojí viac úsilia. V prípade, že budete pravidelne mlieť kávu pre väčšiu spoločnosť, môže to byť pomerne zdĺhavé a fyzicky náročné, a preto je pohodlnejšie použiť elektrický mlynček, na ktorom si ľahko nastavíte hrubosť mletia aj veľkosť dávky, ktorú práve potrebujete. S výberom vhodného mlynčeka vám pomôže náš poradca.
Skladovanie kávy
Znehodnotenie chuti prebieha u praženej a hlavne zomletej kávy veľmi rýchlo. K drobným čiastočkám sa začne vo väčšej miere dostávať vlhko a svetlo, ktoré negatívne ovplyvňuje chuť. Ideálne je preto mlieť kávu pred každou prípravou. Ak nemáte mlynček, alebo sa vám zakaždým nechce kávu mlieť, zamerajte sa na dobré skladovanie kávy, kedy zamedzíte prístupu svetla aj vzdušnej vlhkosti. Skladovacia nádoba by mala byť nepriesvitná, s tesniacim vekom o približne rovnakom objeme ako skladované množstvo kávy. Najlepšou voľbou sú vákuové dózy, ktoré pri každom uzavretí vysajú prebytočný vzduch z nádoby. V prípade, že si kávu nakúpite do zásoby a chcete ju skladovať dlhšiu dobu, vložte ju v originálnom obale do uzatvárateľného vrecka a zmrazte ju.
Kávové nápoje
Espresso - sa štandardne pripravuje zo 7 g kávy, cez ktorú je tlakom 8-10 barov cca 25 sekúnd tlačená voda s teplotou 90 °C. Výsledkom je 30 ml kávy, ktorá sa podáva v malej, ideálne predhriatej šálke.
Ristretto - na prípravu ristretta je potrebná rovnaká teplota vody, rovnaký tlak aj množstvo kávy. Tá by však mala byť jemnejšie zomletá a to preto, aby pri prietoku vody vzniklo iba približne 20 ml nápoja s výraznou kávovou chuťou.
Cappuccino - na cappuccino si pripravte širšiu šálku, do ktorej vlejte cca 30 ml uvarenej kávy (tzn. jedno espresso). Kávu potom opatrne zalejte horúcou mliečnou penou. Celkový objem cappuccina sa pohybuje medzi 150-180 ml.
Latte macchiato - je espresso podávané vo vysokom pohári s cca 200 ml horúceho mlieka na dne a oddelenou mliečnou penou na vrchu.
Vietnamská káva - na výrobu správnej vietnamskej kávy budete potrebovať phin filter a sladené kondenzované mlieko. Mlieko dajte na dno šálky alebo pohára a následne do nej nechajte cez filter pomaly prekvapkať silnú kávu.
Írska káva - do správnej írskej kávy patrí pripravená káva, whisky a kopček vyšľahanej šľahačky.
Alžíská káva - v alžírskej káve nesmie chýbať šálka kávy, šľahačka a vaječný likér. V zahraničí sa môžete stretnúť s názvom Eggnog Latté.
Viedenská káva - je klasická uvarená káva vyšperkovaná kopčekom vyšľahanej šľahačky.
Ľadová káva - môže sa jednať o studené Latte macchiato, či Frappé (napenená káva s vodou, či mliekom), možností prípravy je však veľa. Zaujímavou metódou je ľadová káva pripravená zo stredne zomletých zrniek zaliatych studenou vodou, ktoré sa nechajú až 24 hodín lúhovať v chladničke. Následne kávu prefiltrujte a môžete popíjať.
Turecká káva - je výsledkom tradičného arabského spôsobu prípravy kávy v džezve. Oproti tomu slovenský "turek" je mletá káva zaliata horúcou vodou, kedy vznikne tzv. káva s usadeninou.
Biela káva - je iný názov pre kávovinový nápoj bez kofeínu, do ktorého možno pridať mlieko. Nejde teda o spôsob prípravy, či nápoj z klasických kávových zrniek.