Video nákupný rádca
Druhy doplnkov stravy
Pre mužov aj pre ženy
Jedná sa o doplnky stravy, ktoré rešpektujú špecifické potreby mužského a ženského tela, a to nielen na úrovni hormonálnych rozdielov.
Preparáty pre mužov často podporujú napr. tvorbu spermií a potenciu.
Prípravky pre ženy môžu byť určené na užívanie počas tehotenstva alebo menopauzy.
Zobraziť viac
V ponuke tiež doplnky stravy pre ženy na podporu chudnutia, obľúbené sú prípravky s karnitínom, thermogénne spaľovače tuku či redukčné koktaily. Predávajú sa aj preparáty s podpornými účinkami na kvalitu pleti, vlasov či nechtov.
Pre tehotné a dojčiace ženy
Reagujú na zvýšenú potrebu vitamínov, minerálov a stopových prvkov počas tehotenstva a dojčenia.
Dôležitá je kyselina listová, železo, horčík, vitamíny B1 a B12.
Prípravky na zmierňovanie sprievodných procesov tehotenstva (rannej nevoľnosti, chudokrvnosť) a správny vývoj plodu.
Rozlišujú sa svojim určením podľa stupňov tehotenstva ženy, niektoré sú vhodné po dobu všetkých troch trimestrov.
Tehotné a dojčiace ženy by mali užívanie všetkých doplnkov stravy konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom.
Pre športovcov
Telo športovcov musí znášať dlhodobo zvýšenú fyzickú námahu, čomu by mal zodpovedať príjem živín a látok v dostatočnom množstve a vyváženej kombinácii.
Pre seniorov
Ľudské telo je vo vyššom veku náchylnejšie k rôznym ochoreniam a tiež sa stretáva s rednutím kostí a kĺbov.
Vyhľadávané preparáty na výživu kĺbov a kostí.
V ponuke prípravky na podporu pamäte, zraku, posilnenia imunity či srdcovej činnosti.
Obľúbené aj doplnky na redukciu cholesterolu a krvného cukru.
Pre deti
Podporujú normálny rast a vývoj dieťaťa, zohľadňujú špecifické potreby detského organizmu.
V období viróz obľúbené doplnky stravy na imunitu.
Zvýšený obsah vitamínu D a fosforu pre správny vývoj kostí.
Rozdelené podľa veku.
Pri podávaní doplnkov stravy dieťaťu sa vždy riaďte odporúčaným vekovým obmedzením, pozorne si prečítajte príbalový leták a nikdy neprekračujte DDD.
Podľa čoho vyberať
Účel použitia
Podľa účelu použitia sa doplnky stravy delia na mnoho kategórií. Nižšie uvádzame tie najpočetnejšie.
Imunita - pre dobrú imunitu a odolnosť organizmu proti viróze je potrebné dodržiavať správnu životosprávu, t.j. mať vyváženú stravu, dostatok spánku aj pohybu. Vhodné doplnky stravy podporia obranyschopnosť organizmu.
Pamäť, sústredenie - pre správnu činnosť mozgu sa predávajú prípravky napr. s obsahom antioxidantov na podporu krvného obehu a teda aj výkonu nervovej sústavy. Rad preparátov pôsobí antistresovo a priaznivo ovplyvňuje schopnosť sústredenia.
Chudnutie - niektoré prípravky využívajú vo svojom zložení rokmi osvedčené prírodné extrakty, iné sú postavené na báze najnovších vedeckých poznatkov o redukcii tukových zásob v problémových partiách. Preparáty môžu napr. obmedzovať chuť do jedla, urýchľovať spaľovanie tukov či riadiť ich ukladanie.
Kĺby, kosti a svaly - doplnky stravy pre správnu a bezbolestnú činnosť pohybového aparátu často znižujú aj riziko kŕčov väzov a šliach . Obsahujú chondroprotektívne látky a podporujú tvorbu kolagénu. Vhodné pre seniorov i športovcov.
Vlasy, nechty a pokožka - účinnosť preparátov sa väčšinou zakladá na podpore správnej látkovej výmeny a výživy, t.j. obsahujú látky, ktorých nedostatok pôsobí štiepenie vlasov, lámanie nechtov či akné.
Trávenie, zažívanie - obsahujú aktívne živé baktérie, tzv. laktobacily, dôležité pre správne fungovanie črevnej mikroflóry.
Spánok, stres - zlepšujú kvalitu spánku, prispievajú k normálnej psychickej činnosti, zmierňujú únavu a vyčerpanie.
Močové cesty, prostata - podporujú funkciu obličiek aj celej močovej sústavy, u mužov prispievajú k normálnej funkcii prostaty.
Zloženie
Než doplnok stravy zakúpite, dobre si rozmyslite, na čo presne ho potrebujete a zistite si, aká účinná látka prípravku vám na to najlepšie poslúži.
Vždy čítajte zloženie výrobku a kontrolujte obsah účinných látok.
Každý doplnok stravy by mal mať na obale uvedené v percentách, koľko účinnej látky obsahuje. Podľa toho vyberte ten preparát, ktorého obsah účinných látok sa najviac blíži odporúčanej dennej dávke (DDD).
V zložení sa dočítate tiež to, či prípravok neobsahuje sladidlá, farbivá, zahusťovadlá a arómy, ktoré majú svoju úlohu pri užívaní prípravku deťmi, ale pre dospelého človeka sú postrádateľné.
Pokiaľ si neviete rady, aký doplnok stravy pre vás bude optimálny, obráťte sa na svojho lekára či lekárnika. Ak užívate lieky, konzultujte vždy užívanie doplnkov stravy so svojím lekárom.
Forma
Z hľadiska vonkajšej formy môžeme doplnky stravy rozdeliť do troch hlavných skupín:
Tekuté - zahŕňajú kvapky, sirupy, oleje, roztoky či nápoje. Ľahko sa prehĺtajú a často majú aj príjemnú chuť. Výhodou tejto formy je ľahká vstrebateľnosť účinných látok a vysoká koncentrácia v malom objeme.
Tvrdé - patria sem tabletky či kapsule, ktoré sa vždy prehĺtajú celé. Ich výhodou je absencia nadbytočných sladidiel, ktoré obsahujú napríklad sirupy. U detí sú obľúbené cmúľacie či žuvacie pastilky s príjemnou sladkou chuťou.
Sypké - môžu mať formu prášku alebo granulátu, niektoré bývajú rozpustné v nápoji alebo sa dajú pridať napr. do jogurtu.
Na trhu sa tiež môžete stretnúť s doplnkami stravy vo forme gélov, krémov a mastí, ktoré sú spravidla určené na vonkajšie použitie a využívajú vstrebávanie účinných látok cez pokožku.
Druhy vitamínov
Medzi vitamíny rozpustné vo vode patria vitamíny skupiny B a vitamín C. Ľudský organizmus ich neukladá a pri nadbytočnom príjme ich vylúči močom, aj napriek tomu ale môžete prekročením ich DDD svoje zdravie ohroziť.
Vitamíny rozpustné vo vode
Vitamín B1 (tiamín) - podporuje činnosť nervovej sústavy a pomáha zvládať stres. Zlepšuje pamäť a posilňuje chuť do jedla. Spolu s ostatnými vitamínmi skupiny B sa predáva pod názvom B-komplex. Odporúčaná denná dávka (DDD) je 1,1 mg.
Vitamín B2 (riboflavín) - podporuje rast vlasov, nechtov a zdravý stav pokožky. Prispieva k správnej činnosti obehovej sústavy a podporuje celkový metabolizmus organizmu. Priaznivo pôsobí na nervovú sústavu. Býva používaný pri zvýšenej fyzickej záťaži, pretože podporuje okysličovanie svalových buniek. DDD je 1,4 mg.
Vitamín B6 - pôsobí preventívne proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Napomáha pri metabolických procesoch v mozgu pri tvorbe serotonínu, dopamínu a noradrenalínu. Jeho nedostatok v organizme spôsobuje napríklad kŕče, zábudlivosť a zápaly. DDD je 1,4 mg.
Vitamín B12 (kobalamín) - zaisťuje správnu funkciu nervového systému, podieľa sa na krvotvorbe a chráni obehovú sústavu. Nedostatok tohto vitamínu v strave býva spájaný s vegánskou diétou. Jeho deficit sa v organizme prejavuje hlavne chudokrvnosťou, únavou a bolesťou kĺbov a svalov. DDD je 2,5 µg.
Vitamín C (kyselina L-askorbová) - chráni organizmus pred pôsobením voľných radikálov. Napomáha pri tvorbe kolagénu, zmierňuje prejavy prechladnutia, urýchľuje hojenie a posilňuje celkovú obranyschopnosť. Pomáha vstrebávať železo prijímané z potravy. DDD vitamínu C je 80 mg.
Vitamín H (biotín, vitamín B7) - pôsobí priaznivo pri kožných ochoreniach. Podieľa sa na metabolizme tukov a bielkovín. Podporuje činnosť nervovej sústavy a pohlavných žliaz. Zlepšuje kvalitu vlasov aj nechtov. Jeho nedostatok sa prejavuje únavou, zápalmi kože a bolesťou svalov. DDD vitamínu H je 50 μg.
Kyselina listová (vitamín B9) - napomáha krvotvorbe a je nevyhnutná pre správny vývoj plodu. Zabraňuje srdcovým ochoreniam a môže znižovať riziko vzniku rakoviny. DDD je 200 µg, starším a chorým osobám a tehotným ženám sa odporúča dvojnásobná dávka, teda 400 µg denne.
Vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch je v ľudskom tele podmienené dostatočným príjmom správnych tukov z potravy. V určitom množstve môžu byť ukladané v ľudskom tele, preto pri ich nadmernom príjme hrozí riziko predávkovania.
Vitamíny rozpustné v tukoch
Vitamín A (retinol) - podporuje „ostrý“ zrak a napomáha pri tvorbe pohlavných buniek. Pôsobí ako antioxidant a priaznivo ovplyvňuje stav vnútorných slizníc a kostí. Ľudský organizmus prijíma vitamín A biochemickou premenou z betakaroténu. DDD je 800 µg.
Pozor, pri prekročení dávkovania počas tehotenstva hrozí vážne riziko poškodenia plodu.
Vitamín D - zlepšuje kondíciu kostí a kĺbov. Podporuje hojenie pri zlomeninách, užíva sa ako prevencia osteoporózy. DDD je 5 µg.
Vitamín E - napomáha v boji proti rakovine a pôsobí preventívne proti kardiovaskulárnym chorobám, vrátane akútnych príhod (infarkt, mŕtvica) . Jeho užívanie sa odporúča pri ženskej aj mužskej neplodnosti a poruchách menštruačného cyklu. DDD je 12 mg.
Vitamín K - podporuje dobrú kondíciu kostí a kĺbov. Napomáha spaľovaniu tukov a pôsobí preventívne proti zubným kazom. Môže sa užívať pri nadmernom menštruačnom krvácaní. Za bezpečný odporúčaný príjem sa považuje 75 mg vitamínu K denne.
Multivitamíny
Ako multivitamíny sa obvykle označujú prípravky, ktoré obsahujú komplex vitamínov a minerálov vo vyváženom pomere zodpovedajúcom odporúčanej dennej dávke.
Komfortné používanie
Všetky vitamíny a minerály v jednej tablete
Niektoré sú horšie stráviteľné
Obsiahnuté vitamíny majú pre organizmus nižšiu využiteľnosť, než vitamíny používané zvlášť
Druhy minerálov
Minerály a stopové prvky sú nevyhnutnou zložkou našej stravy, a to aj napriek tomu, že nie sú rovnako ako vitamíny nositeľmi energie.
Horčík (Mg) zaisťuje funkciu nervovej sústavy a pečeňových buniek. Pôsobí ako antistresový faktor, veľmi významný je aj pre výkon srdcového aj ostatného svalstva. Jeho nedostatok je v populácii pomerne častým javom.
Nedostatok horčíka
Nedostatočný príjem horčíka rieši organizmus jeho odčerpávaním z kostí. Dlhodobý nedostatok sa začína prejavovať neschopnosťou sústredenia, podráždenosťou, zášklbmi a trasením svalov, kŕčovými záchvatmi. Hrozia vážne zdravotné komplikácie, srdcové arytmie, angína pectoris či infarkt.
Fosfor (P) sa v ľudskom tele nachádza predovšetkým v kostiach a zuboch. Jeho nedostatok spôsobuje únavu a telesnú slabosť.
Jód (I) sa podieľa na tvorbe hormónov štítnej žľazy. Nedostatok jódu sa prejavuje únavou, zvýšeným výskytom akné a zhoršeným stavom vlasov a kože.
Meď (Cu) má preventívne účinky na vysoký krvný tlak, podieľa sa na tvorbe kolagénu. Napomáha vstrebávaniu železa a je potrebná pri tvorbe červených krviniek.
Vápnik (Ca) má zásadný vplyv na rast a pevnosť kostí. Na správne pôsobenie vápnika v organizme je nevyhnutný dostatočný prísun horčíka a vitamínu D.
Zinok (Zn) pomáha udržiavať nízku hladinu cholesterolu v krvi a prispieva k posilneniu imunitného systému. Je významný pre tvorbu kolagénu. Podporuje hojenie rán a ekzémov.
Spôsob uvoľňovania
Prípravky s rýchlym uvoľňovaním poskytujú organizmu dávku potrebnej látky okamžite, čo ocenia najmä športovci pri svalovej únave po vysokej záťaži (napr. vitamín C a E).
Prípravky s postupným uvoľňovaním umožňujú efektívne vstrebanie účinných látok po dlhšiu dobu (napr. 7, 12 alebo 24 hodín).
Príslušenstvo
Najčastejšie otázky
Na čo si dať pozor pri užívaní doplnkov stravy?
Všeobecne platí, že by ste mali mať základný príjem vitamínov a minerálov z vyváženej stravy. V mnohých prípadoch nedostatok určitej látky v organizme poukazuje na nevhodnú životosprávu.
Skôr ako začnete liek užívať, vždy sa radšej poraďte so svojím lekárom, ktorý rozumie vašej diagnóze. Tak sa vyhnete riziku kontraindikácie s inými užívanými liekmi, doplnkami stravy či antikoncepciou.
Nikdy neprekračujte dennú dávku účinnej látky. Rozhodne neplatí pravidlo, že čím viac, tým lepšie. Aj vitamínmi sa môžete predávkovať a dostať otravu (hypervitaminóza). To sa týka predovšetkým vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K). Na problémy si ale môžete zarobiť aj pri prekročení DDD, najmä vitamínu B6 či vitamínu C, ktoré sa síce neskôr vyplavia z organizmu močom, ale pri jednorazovej vysokej dávke môžu spôsobiť poškodenie nervovej a tráviacej sústavy.
Vždy čítajte príbalový leták a dodržujte pokyny v ňom uvedené.
Ako sa správne vitamínové doplnky skladujú?
Prípravky skladujte podľa pokynov uvedených v príbalovom letáku a hlavne mimo dosahu detí. Niektoré vitamínové preparáty je potrebné skladovať na suchom a tienistom mieste pri izbovej teplote (do 25 °C), iné vyžadujú skladovanie v chladničke (pri 2 °C až 8 °C).
Je lepšie doplnky stravy kupovať v lekárni?
Určite nemusíte doplnky stravy kupovať iba v kamennej či internetovej lekárni. Vždy však platí, aby ste nakupovali iba od overených výrobcov a predajcov, vyhnite sa produktom ázijského pôvodu, ktoré môžu lákať na nižšie ceny, avšak nespĺňajú európske normy. Dobrou nápovedou vám môžu byť recenzie iných zákazníkov. Pokiaľ si nie ste istí dôveryhodnosťou predajcu, radšej sa mu vyhnite.
Môžem stratené alebo nespotrebované vitamíny vyhodiť do smetiaka?
Ak ste nespotrebovali balenie vitamínového prípravku celé a už vypršala lehota jeho trvanlivosti, odneste ho do lekárne, ktorá zaistí bezpečnú a ekologickú likvidáciu.
Aké výhody poskytujú tekuté doplnky stravy?
Výhodou tekutej formy je ľahká vstrebateľnosť účinných látok a ich vysoká koncentrácia v malom objeme. To oceníte napríklad na cestách, keď so sebou poveziete malú fľaštičku namiesto veľkého balenia tabliet či sypkého prášku. Tekutá forma potravinových doplnkov sa hodí v prípadoch sťaženého prehĺtania, napríklad pri bolesti v krku. Nevýhodou je, že účinné látky sú tu často uchovávané pomocou alkoholu, takže použitie takého prípravku má vplyv na schopnosť riadenia. Rovnako pri väčších dávkach nie je forma alkoholovej tinktúry optimálnym riešením pre deti či abstinentov.
Ako zistím obsah účinných látok?
Prípravky by mali mať na obale uvedený obsah účinných látok v percentách, miligramoch (mg) či mikrogramoch (μg). Podľa toho ľahko vyberiete preparát, ktorého obsah účinných látok sa najviac blíži odporúčanej dennej dávke (DDD).
Prečo sú vitamíny a minerály také dôležité?
Vitamíny a minerály v ľudskom tele zaručujú správny priebeh biochemických reakcií a metabolických procesov. Okrem niekoľkých výnimiek nie je ľudské telo schopné si vitamíny a minerály samo vyprodukovať a preto ich potrebuje prijímať z pestrej stravy, prípadne prostredníctvom suplementov. Užívanie vitamínov a minerálov pomáha organizmu napríklad pri únave, pri zvýšenej fyzickej alebo psychickej záťaži a pri niektorých ochoreniach.