Video nákupný rádca
Ako vybrať čističku a zvlhčovač vzduchu podľa typu prístroja
Čistička
Aj keď sa jedná o veľmi podobné prístroje, čističky vzduchu a zvlhčovače ponúknu vo svojom spracovaní niekoľko rozdielov. Čistička vzduchu je vhodná do každej domácnosti, či už bývate v meste, alebo na vidieku, vždy je dobré dýchať čo najčistejší vzduch.
Dokáže vyčistiť vzduch od peľov, prachu, roztočov a pod. Niektoré modely odstránia aj jedovaté toxíny, baktérie alebo plesne. Samozrejme sa vďaka nej zbavíte výparov z varenia a cigaretového dymu. Tým všetkým výrazne uľaví alergikom a astmatikom. Zároveň prekvapí lacnou prevádzkou, pretože väčšina čističiek spotrebuje rovnaké množstvo energie ako napr. žiarovka.
Pri výbere sa zamerajte na typ a údržbu filtrov. Čistička vzduchu s umývateľným filtrom vyžaduje pravidelné umývanie, a tak sa škodlivé častice môžu opäť uvoľniť do ovzdušia. Dôležitá je aj životnosť filtrov, ktorá sa väčšinou pohybuje medzi 6-12 mesiacmi.
Niektoré čističky majú prídavné funkcie, napr. čistička so zvlhčovačom pomôže taktiež so suchým vzduchom v byte, predovšetkým v zimnom období, čistička vzduchu s ionizátorom znižuje únavu a stres, a má tak pozitívny vplyv na celkovú psychiku. Vybrané modely s predfiltrom zachytia aj hrubé nečistoty, ako sú napr. zvieracie chlpy.
Čističky vzduchu Ultrazvuková čistička vzduchu Vodná čistička vzduchu
Zvlhčovač
Zvlhčovač vzduchu je vhodný do každej domácnosti, v ktorej je problém s príliš suchým vzduchom, a to predovšetkým v zimnom a vykurovacom období. Uľahčuje dýchanie a má vplyv aj na kvalitu spánku. Ideálny stav je 45-55 % vlhkosť vzduchu v lete a v zimnom období potom 45-65 %. Zvlhčené sliznice dýchacích ciest lepšie zachytávajú baktérie a vírusy, ktoré môžu spôsobiť respiračné ochorenia.
Zvlhčovače s horúcou parou ničia baktérie a mikroorganizmy. Sú menších rozmerov a je možné ich umiestniť prakticky kamkoľvek, kde nie sú v bezprostrednej blízkosti predmety citlivé na vlhkosť. Väčšina modelov disponuje integrovaným osvetlením, ktoré môže deťom nahradiť nočné svetlo pri zaspávaní.
Vzduch priamo nečistia, ale uľahčujú dýchanie. Ak ich chcete využívať predovšetkým v noci, dbajte na výšku maximálnej hlučnosti. Medzi najtichšie modely patrí ultrazvukový zvlhčovač vzduchu.
Práčky vzduchu a ionizátory
Práčky vzduchu
Rozhodne by ste nemali práčku vzduchu zamieňať s čističkou. Aj keď sa volajú podobne, ide o diskové zvlhčovače. Naberajú do seba vodu, ktorú následne odparujú do vzduchu. Pranie vzduchu funguje na princípe rotácie dvoch diskov vo vodnom kúpeli. Vzduch sa tak úplne prirodzene zvlhčuje a sčasti aj zbavuje prachu.
Ionizátory
Ionizátor je špecifický v tom, že alergény nezachytáva, ale neutralizuje. Navyše týmto prístrojom neprechádza vzduch. Samotná neutralizácia funguje tak, že ionizátor vypúšťa do prostredia záporné ióny a tie na seba viažu väčšinou kladne nabité nečistoty. Práve výskyt kladných iónov môže spôsobovať únavu, bolesť hlavy alebo podráždenosť.
Čistička je skvelý pomocník v starostlivosti o kvalitu vzduchu vo vašom byte. Skvelé tipy hľadajte na našej stránke Najlepšie čističky vzduchu. Svojmu zdraviu však môžete pomôcť aj inak. Čo napríklad sauna? Informácie nájdete v našom článku Ako často chodiť do sauny. K saune patrí aj následné ochladenie. Všetko nájdete prehľadne spísané na našej stránke Ako začať s otužovaním.
Akú čističku vzduchu podľa parametrov
Výkon
Potrebný vzduchový výkon získate tak, že objem miestnosti vynásobíte hodnotou aspoň 2,5×. Pokiaľ sú v domácnosti alergici, vynásobte objem miestnosti 4×. Vždy počítajte s tým, že čistička je schopná obslúžiť iba jednu miestnosť. Prístroje sú však často prenosné, takže ich môžete prenášať podľa potreby. Niektoré modely dokonca disponujú kolieskami na ľahšie premiestnenie.
Rozmery a hmotnosť
Tie najmenšie prístroje môžete položiť na poličku v izbe. Väčšie modely potom bývajú tiež výkonnejšie, ale ani tak sa nejedná o veľkosti, ktoré by v byte prekážali. Štandardne môžu mať až 50 × 30 × 25 cm.
Podobné ako s veľkosťou je to aj s váhou čističky. Môže vážiť niekoľko stoviek gramov, ale s väčšími rozmermi rastie aj váha. Napriek tomu môžete počítať s hodnotami do 10 kg.
Hlučnosť
Všeobecne môžete vychádzať z predpokladu, že čím väčší výkon, tým vyššia bude aj miera hluku. A akokoľvek cez deň môže byť prevádzka hlučnejšia, pokiaľ budete mať prístroj pustený aj v noci, budete chcieť pokoj. V každom prípade by hodnoty nemali presahovať 50 dB, v noci potom 30 dB. Niektoré modely disponujú funkciou nočný režim, kedy sa čistička stíši na minimum a nebude vás rušiť zo spánku.
Príkon
Pohybuje sa od 3 W až po 50 W a viac pri najvýkonnejších modeloch. Pre predstavu je to podobná úroveň, akú majú žiarovky. Nižšiu spotrebu potom majú čističky bez vykurovacieho telesa alebo motora, čo ale môže znamenať aj nižšiu účinnosť.
Funkcie čističky
Časovač – nastavte si sami, ako dlho má byť čistička v prevádzke. Prístroje majú väčšinou niekoľko prednastavených hodnôt.
Odložený štart – ideálna funkcia pre prípady, keď chcete mať čističku v prevádzke počas pracovného času. Nastavíte odložený štart a zariadenie sa spustí vo vami určenom čase.
Indikátor výmeny filtra – nespoliehajte sa na pravidelné intervaly. Udalosti ako sťahovanie alebo vonkajšie upratovanie môžu neplánovane zvýšiť množstvo prachu vo vašej domácnosti. Vďaka tejto funkcii vás čistička sama upozorní, kedy je potrebné vymeniť filter.
Ionizátor – funkcia, vďaka ktorej sa zrýchľuje zhlukovanie prachových častíc alebo sedimentácia, čím sa zvyšuje výkon čističiek. Extrémne výkonné ionizátory môžu výnimočne spôsobovať bolesti hlavy, avšak také prístroje s HEPA filtrom neobsahujú.
Nočný režim – ak plánujete mať čističku v prevádzke aj počas noci, zvoľte modely s týmto režimom. Počas neho sa zníži hlučnosť (spolu s výkonom) a môžu sa vypnúť napr. aj informačné diódy alebo displej.
Čistička vzduchu s UV lampou – UV žiarenie pomáha sterilizovať vzduch a odstraňovať z neho tak vírusy a baktérie. Vzhľadom na to, že UV lampa je uzavretá vo vnútri čističky, nemusíte sa báť negatívnych účinkov.
Diaľkové ovládanie – rovnako ľahko, ako ste si zvykli na ovládač k televízoru, zvyknete si aj na ovládač k čističke vzduchu. Ovládač môže byť čo najjednoduchší a slúži iba na vypnutie či zapnutie prístroja, sofistikovanejší model ovláda kompletné funkcie čističky.
Displej – dokáže poskytovať mnoho informácií – teplotu vzduchu alebo jeho vlhkosť, zapnutý program čistenia alebo ďalšie doplnkové funkcie.
Senzor kvality vzduchu – jednoduchý senzor, ktorý vám oznamuje, aká je kvalita vzduchu vo vašej izbe, koľko času môže trvať vyčistenie alebo kedy už nie je potrebné mať prístroj zapnutý.
Regulácia prúdenia vzduchu – sami si nastavte smer alebo intenzitu prúdiaceho vzduchu. Nemanipulujte s celou čističkou, kontrolujte iba prúd vzduchu.
Typy filtrov do čističky
Uhlíkový filter slúži predovšetkým na zachytávanie pachov zo vzduchu. Je možné ho kombinovať príkladne s HEPA filtrom.
Prachový filter často slúži ako predfilter pre HEPA filter. Čistič vzduchu od prachu zachytáva väčšie častice prachu, a bráni tak v zanesení ďalšieho filtra. Kombinácia s HEPA filtrom je ideálna pre prašnejšie prostredie.
Čistička vzduchu s HEPA filtrom má ako jediná garantovanú účinnosť 99,97 % a zachytáva aj veľmi malé častice do 0,3 mikrónu. Zbavuje vzduch peľu alebo úlomkov zvieracej srsti, preto je ideálna pre alergikov alebo astmatikov.
Elektrostatický filter čistí vzduch na princípe magnetizmu. Avšak pokiaľ nie je v kombinácii s ventilátorom, pokryje iba najbližšie okolie čističky. Predchádzajúce varianty sú prakticky vždy efektívnejšie.
Aký zvlhčovač vzduchu podľa typu
Tvoriaci paru – tento typ produkuje teplú sterilnú paru, ktorá dokáže zabíjať baktérie a iné mikroorganizmy. Zvlhčovače sú účinnejšie a výkonnejšie, nepotrebujú spotrebný materiál, ale na druhú stranu majú vyššiu spotrebu.
S prirodzeným odparovaním – suchý vzduch sa nasáva cez zvlhčovací filter a získava tak potrebnú vlhkosť. Celý proces je jednoduchý a prakticky bezúdržbový. Nie je však príliš vhodný pre alergikov kvôli možnosti vzniku a rastu baktérií.
Ultrazvukové – v tomto prípade využívajú prístroje ultrazvuk, ktorým menia vodu na parnú hmlu. Majú malú spotrebu energie, ale je potrebné meniť demineralizačné filtre.
Diskové – takzvané vzduchové práčky, kedy vo vodnom kúpeli rotujú špeciálne disky a vzduch prirodzene zvlhčujú a doslova premývajú. Systém je jednoduchý, prakticky bezúdržbový, ale závislý od okolitej vlhkosti. Najlepšie totiž pracuje tam, kde je suchý vzduch.
Parametre zvlhčovača
Zvlhčovací výkon
Kľúčový výkon, ktorý hovorí, koľko pary je maximálne zvlhčovač schopný vytvoriť. Je udávaný v gramoch alebo mililitroch za hodinu činnosti a platí, že čím viac, tým lepšie. Niektoré prístroje umožňujú reguláciu tohto výkonu.
Rozmery a hmotnosť
Väčšinou ide o menší prístroj, ktorý položíte na poličku alebo stolík. Rozmery úzko súvisia s nádržkou na vodu, výnimkou preto nie sú ani väčšie modely s rozmermi 10 l vedra.
Najľahšie prístroje nevážia ani 1 kg. Opäť platí, že veľkou mierou sa na celkovej váhe podieľa voda, a pokiaľ má prístroj zásobník na 8 l, môže zvlhčovač celkom vážiť až 10 kg. Čím menšia nádoba, tým častejšie ju budete musieť dolievať. Nájdete však veľké množstvo objemov - od 0,5 l až po 10 l zásobníky.
Hlučnosť a spotreba
Zvlhčovače sú pomerne tiché, väčšinou nájdete modely s hlučnosťou do 25 dB. Drvivá väčšina modelov má príkon maximálne 50 W, teda opäť na úrovni žiarovky. Niektoré je dokonca možné pripojiť USB konektorom k počítaču alebo notebooku.
Funkcie zvlhčovača
Zvlhčovač vzduchu s ionizátorom – vypúšťa do vzduchu záporné ióny, ktoré spríjemňujú dýchanie. Navyše napomáhajú zhlukovaniu a usadzovaniu nečistôt, takže pomáhajú čistiť vzduch.
Regulácia vlhkosti a intenzity zvlhčovania – ide o reguláciu výkonu. Zvlhčovač totiž nemusí bežať celý čas na 100 %. Môžete zvoliť napr. zvlhčovanie do hodnoty 55 % v miestnosti alebo napríklad celú dobu prevádzky na 75 % z celkového výkonu.
Regulácia doby prevádzky – podobná funkcia ako časovač, len môžete vybrať dobu, kedy bude zvlhčovač v prevádzke. Ten sa potom sám automaticky zapne a vypne bez nutnosti vašej prítomnosti.
Vlhkomer – vďaka tejto funkcii sa dozviete, aký vlhký je vzduch v miestnosti. Podľa hodnoty sa môžete rozhodnúť, či zvlhčovač necháte spustený, alebo či to už nie je potrebné.
Teplomer – môže vám ukázať nielen teplotu v miestnosti, ale napríklad aj teplotu vypúšťanej pary.
Indikátor prázdnej nádoby - môže to byť jednoduchý tón alebo informačná LED dióda na zariadení. Ak sa v nádobe minie voda, zariadenie si samo "povie", že ju má doplniť, aby nepracovalo naprázdno.
Aroma difuzér - niektoré modely dokážu prevoňať paru a spríjemniť atmosféru vo vašej domácnosti vôňou lúčnych kvetov, eukalyptu alebo borovicového lesa.
Príslušenstvo a ďalšie prístroje
Rady na záver
Je nutné čističku vzduchu čistiť?
Zaprášená čistička vzduchu vám nikdy neponúkne 100 % svojho výkonu. Preto by ste ju mali pravidelne utierať. Rovnako dôležitá je výmena filtrov. Pokiaľ čistička nemá indikátor ich výmeny, kontrolujte pravidelne ich stav a prípadne filtre včas vymeňte.
Ako využiť čističku vzduchu na 100 %?
Miestnosť s čističkou by mala byť vždy zatvorená. Ak chcete vyčistiť celý byt, postupujte miestnosť po miestnosti. Prístroj má obmedzený výkon dimenzovaný len na jednu miestnosť.
Odstráňte aj cigaretový dym a prach. Okrem klasického HEPA filtra by mala byť čistička vybavená aj uhlíkovým filtrom alebo špeciálnym pachovým filtrom. Dym nie je totiž nič iné ako pevné častice vo vzduchu.
Môžete vetrať, ale čističku zapínajte až po vyvetraní. Vždy majte na pamäti, že miestnosť by mala byť zatvorená - oknom by totiž pri vetraní do izby lietali ďalšie nečistoty, ako sú peľ alebo prach.
Myslite na umiestnenie čističky. Tá by totiž nemala ležať na zemi, pod stropom alebo v blízkosti okna a dverí. Ideálne miesto je zhruba vo výške pása medzi oknom a dverami. Výstup čistého vzduchu by mal smerovať do najviac používanej časti miestnosti.
Myslite na počet osôb v domácnosti a ich potreby. Vždy vyberajte model podľa miery znečistenia a s filtrami podľa toho, či máte v domácnosti alergika. Až potom môže čistička plniť vaše očakávania.
Aké sú náklady na prevádzku čističky vzduchu?
V prípade spotreby môžete byť pokojní. Väčšina modelov má príkon do 50 W, v niektorých prípadoch aj 30 W a menej. Cena filtrov je potom rôzna - od 4 € za najjednoduchšie typy cez uhlíkové filtre za niekoľko desiatok eur až po najdrahšie súpravy filtrov v hodnote niekoľko sto eur.
Musím zohľadniť veľkosť priestoru pri výbere čističky vzduchu?
Áno. Pri jednotlivých prístrojoch dbajte na ich výkon. Ten vám udáva množstvo prefiltrovaného vzduchu v metroch kubických za hodinu. Zároveň berte do úvahy, že vzduch by mal prístrojom prejsť aspoň 2× až 3× za hodinu, a pokiaľ je v domácnosti alergik, tak aj 4×. Výkon by mal byť zároveň naddimenzovaný, aby ste nemuseli prístroj neustále vyťažovať na maximum.
Pre koho sú čističky vzduchu vhodné?
Čistička vzduchu nájde uplatnenie v každej domácnosti. Dnes sú v ponuke čističky s filtrami, ktoré dokážu zbaviť vzduch nielen prachu, ale aj alergénov alebo dymu z cigariet. Pokiaľ vaše deti trpia astmou a alergiami, zistite si, či existuje kompatibilný filter v rámci príslušenstva. To isté platí aj pre fajčiarov. A keď máte psa alebo mačku, siahnite po antialergénnom alebo protipachovom filtri. Čističky vzduchu s predfiltrom zachytia aj hrubé nečistoty, ako sú chlpy a pod.
Akú údržbu vyžaduje zvlhčovač vzduchu?
Zvlhčovač priebežne utierajte a zamerajte sa na kvalitu vody v nádržke. Zároveň prezrite z času na čas filtre, či nie sú zanesené. Táto starosť vám odpadá vo chvíli, keď má zvlhčovač indikátor.
Ako využiť zvlhčovač vzduchu na 100 %?
Zvlhčovač by mal byť uprostred miestnosti. Nikdy ho neumiestňujte blízko predmetov, ktorým by mohla vlhkosť vadiť. Pokiaľ by ste ho chceli položiť na drevenú poličku, použite ešte odolnú podložku.
Využite možnosti zvlhčovača na maximum. Napríklad v zime, pokiaľ je nízka vlhkosť vzduchu, majte prístroj pustený aj 24 hodín denne. V letných mesiacoch sa potom orientujte podľa vlhkomeru. Vždy majte na pamäti, že doba prevádzky je závislá aj na veľkosti miestnosti a ďalších parametroch.
Počas prevádzky zvlhčovača nevetrajte. Prístroj púšťajte vždy v zatvorenej miestnosti – otvorené okno bude znižovať efektivitu zvlhčovania.
Používajte destilovanú vodu. Pokiaľ nemáte k dispozícii destilovanú vodu, zvoľte aspoň takú s nízkym obsahom minerálov, prípadne tvrdú vodu zmäkčite.