Ako vybrať cestovnú batožinu?

Chystáte sa na dovolenku, služobnú cestu alebo balíte svoje dieťa do tábora a nemáte vhodný cestovný kufor? Vyberte si spoľahlivý model, ktorý bude chrániť váš osobný majetok. Okrem veľkosti by ste mali zohľadniť aj materiál, vybavenie a dizajn. Prejdite si s nami ako vybrať cestovný kufor a potom už stačí „len“ sa pobaliť.

Chystáte sa na dovolenku, služobnú cestu alebo balíte svoje dieťa do tábora a nemáte vhodný cestovný kufor? Vyberte si spoľahlivý model, ktorý bude chrániť váš osobný majetok. Okrem veľkosti by ste mali zohľadniť aj materiál, vybavenie a dizajn. Prejdite si s nami ako vybrať cestovný kufor a potom už stačí „len“ sa pobaliť.

Doba čítania 5 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať cestovný kufor podľa základného delenia

Aký kufor do lietadla

Palubný kufor patrí medzi tie cestovné kufre, ktoré vám svojou konštrukciou ušetria veľa starostí aj peňazí. Ide totiž o menšiu batožinu, ktorá je vyrobená v rozmeroch zodpovedajúcich požiadavkám leteckých spoločností. Z dôvodu väčšej odolnosti sa bude väčšinou jednať o palubný kufor škrupinový.

Môžete si ho so sebou preto vziať priamo na palubu lietadla. Zachováva si elegantný vzhľad a zároveň ponúkne toľko priestoru, že na kratšie cesty žiadnu inú batožinu nebudete musieť riešiť. Väčšinou disponuje rukoväťou a kolieskami. Pred odletom si však vždy overte predpísané rozmery konkrétnej leteckej spoločnosti. Vyhnete sa tak prípadným poplatkom.

Palubná batožina

Pre deti

Detský cestovný kufor je svojim dizajnom v podobne známych figúrok a veselých motívov ideálny pre malých cestovateľov. Deti tak budú za svoj kufor rady zodpovedať. Jedná sa samozrejme o batožinu s menšími rozmermi a s nižšou hmotnosťou. Prakticky všetky tieto modely sú určené priamo na palubu lietadla. Pre jednoduchú manipuláciu je potom ideálne zakúpiť detský cestovný kufor na kolieskach.

Ako pri všetkých licencovaných predmetoch a dizajnoch však počítajte s tým, že za trendy motívy s hrdinami z filmov a rozprávok si priplatíte.

Detské kufre

Škrupinový

Cestovné kufre škrupinové sú vysoko odolné a nepremokavé. Na výber máte väčšinou z 2 alebo 4 koliesok. Pevný plast použitý na výrobu poteší aj jednoduchou údržbou, kedy ho stačí utrieť handričkou. Ak vám 1 úložný priestor nestačí, potom voľte súpravu rôznych veľkostí - cestovné kufre škrupinová súprava.

Je perfektný na cestovanie lietadlom, kedy ochráni aj krehké veci. Podobne, ako napríklad hliníkový cestovný kufor, ktorý je ale tiež drahší.

Škrupinové cestovné kufre

Látkový

Cestovný kufor látkový je evergreenom slovenských domácností a vyrába sa z odolných textílií, ako je nylon alebo polyester. Jedná sa o ľahký a skladný cestovný kufor, ktorý väčšinou disponuje možnosťou rozšírenia objemu a množstvom vnútorných aj vonkajších vreciek. Ľahko sa s ním manipuluje a je ideálny na prevoz oblečenia. Na cestu lietadlom už sa však tak veľmi nehodí.

Textilné kufre

Aký cestovný kufor vzhľadom k parametrom

Veľkosť

Rozmery voľte podľa počtu osôb aj dĺžky pobytu. Najdôležitejšími parametrami sú objem a výška. Na kratšie cesty stačí menší cestovný kufor s objemom menším ako cca 40 l. Do tejto veľkosti sa zmestí väčšina kabínových kufrov. Pre dlhší pobyt alebo viacero členov rodiny vyberte objem väčší ako 70 l.

Niektoré látkové cestovné kufre majú tzv. expandéry, ktoré o niečo zvýšia objem. Výšku kufra potom vyberajte podľa vlastného vzrastu, s kufrom sa vám však musí predovšetkým dobre manipulovať. Mal by vám siahať maximálne do pása.

Kufre do lietadla a rozmery

Bohužiaľ neexistujú žiadne pevne dané rozmery kabínovej alebo palubnej batožiny, ktoré by platili naprieč všetkými leteckými spoločnosťami. Každá spoločnosť si stanovuje vlastné pravidlá, ktoré určujú podmienky prepravy a tiež veľkosti batožiny. Najčastejšie sa uvádza 55×40×20 cm. Pred odletom si však tieto rozmery radšej overte u vášho dopravcu.

Palubný kufor 55×40×23 cm

Materiál

Škrupinový kufor sa vyrába z pevného plastu. Textilný kufor je najčastejšie z polyesteru, nylonu, ale radíme sem napr. aj kožený cestovný kufor. Výhodou textilných kufrov je ich schopnosť sa tzv. nafúknuť. Pri zapínaní si potom stačí na batožinu sadnúť a poriadne ho stlačiť. Preto je textilná batožina vhodná na prepravu oblečenia, menej potom na krehké veci.

Vnútorný priestor

Pozrite sa, ako vyzerá batožina vo vnútri. Cestovný Kufor (ale napríklad aj taška na kolieskach) by mal mať vystužené dno. Vnútro je často obohatené o vrecká alebo sieťky. Škrupinové kufre bývajú rozdelené na polovice, aby bolo možné oddeliť rôzne veci. Môžete tak jednoducho oddeliť špinavé veci od čistých. Samozrejmosťou sú sťahovacie popruhy, ktoré udržia všetko na svojom mieste.

Design

Aj batožina môže vystihovať vašu osobnosť. Pokiaľ cestujete často, je dobré si svoj kufor hneď spoznať. O pestrú paletu designov nie je núdza. V ponuke nájdete klasický hnedý alebo cestovný kufor čierny. Môžete si však zaobstarať napr. aj ružový cestovný kufor alebo cestovný kufor fialový.

Funkcie a možnosti

  • Cestovný kufor na kolieskach – u kufrov platí, že čím viac koliesok, tým lepšie sa vám povezie, už s 2 kolieskami ľahko prekonáte obrubník aj iné menšie prekážky

  • Cestovné kufre súprava – 2 alebo 3 rôzne veľké kufre v rovnakom dizajne

  • Menovka – nevyhnutná súčasť každého kufra, pre prípad straty kufra je dobré napísať na menovku telefón, adresu cieľovej destinácie a trvalého bydliska

  • Obal na kufor – dizajnový prvok, ktorý váš kufor oživí, ale tiež ochráni pred škrabancami a odreninami

  • Rukoväť – ideálna je vysúvacia s poistkou proti spätnému zasunutiu, zamerajte sa tiež na materiál a kvalitu prevedenia, nech vám hneď po prvej ceste nezostane v ruke

  • Sťahovací popruh – stiahne batožinu a zabezpečí ju proti otvoreniu a mechanickému poškodeniu

  • Cestovný kufor so zámkom TSA - do tohto zámku uzamknete oba jazdce zipsu, zadáte kód a môžete letieť

TSA je skratkou pre Transportation Security Administration (prepravná bezpečnostná správa). Ide o bezpečnostný systém vyvinutý v reakcii na 11. septembra 2001 a jeho účelom je zvýšenie bezpečnosti leteckej prepravy. V rámci tohto systému sú všetky kufre podrobené bezpečnostnej prehliadke skenovacím prístrojom a niektoré z nich sú kontrolované aj fyzicky zvláštnym agentom.

Pri tejto kontrole môže dôjsť k oprávnenému poškodeniu zámku, nie však špeciálneho TSA zámku, ktorý je možné odomknúť univerzálnym kľúčom. Tento zámok tak zostane funkčný aj po kontrole.

Rady na záver

  • Spíšte si prehľadný zoznam vecí

  • Lieky, doklady, peniaze a elektroniku majte vždy v príručnej batožine

  • Osušky, uteráky, džínsy, bundy, knihy to všetko patrí na dno kufra

  • Vďaka tomu bude obsah kufra prehľadnejší

  • Navyše sa vám do neho zmestí viac ľahších vecí

  • Zrolované oblečenie zaberie menej miesta ako to poskladané

  • Úložný priestor nehľadajte len v kufri, ale aj vo vašich veciach

  • Využite každé voľné miestečko, nebojte sa napr. napchať zrolované ponožky priamo do topánok

  • Topánky potom uložte do samostatnej tašky

  • Zrkadlá, suveníry a iné krehké veci uložte doprostred kufra medzi oblečenie

  • Môžete ich do oblečenia priamo zabaliť

  • Kozmetiku a hygienické potreby uložte do vlastnej taštičky

  • Akonáhle máte plnú batožinu, vyplňte boky a medzery spodnou bielizňou alebo ponožkami


Ďalšie užitočné články