Venujte dostatočnú pozornosť výberu zeleniny a ovocia už pri nákupe v obchode. Otlčené a nahnité kusy nekupujte.
Pred aj počas uskladnenia plody kontrolujte – najmä cherry paradajky, čučoriedky, hrozno a maliny, ktoré sa nachádzajú na dne balenia, môžu byť roztlačené alebo napadnuté plesňou.
Zeleninu aj ovocie umývajte až pred konzumáciou. Nasucho utrite iba špinavé plody, napr. od hliny.
Chladničku, zásuvky aj nádoby na plody udržujte čisté. Výrazne sa tým predĺži trvanlivosť potravín.
Zatiaľ čo cesnak, cibuľa, jablká, mrkva, zemiaky a karfiol vydržia uskladnené dlho, mäkké ovocie (maliny, jahody, čerešne) alebo zelenina plná vody (paradajky, šalát, uhorky) majú kratšiu trvanlivosť.
Zelenine sa najviac darí pri teplote od 2 do 8 °C. Najideálnejšie je skladovať ju v chladnej, vzdušnej a vlhkej pivnici, ktorá vo väčšine domácností chýba. Namiesto pivnice skvele poslúži chladnička.
Zeleninu a ovocie skladujte v špeciálnej zásuvke. Spravidla ide o nižšie poschodie chladničky.
Na uskladnenie rozkrojených plodov vám najlepšie poslúžia vákuové dózy na potraviny, prípadne uzatvárateľné sklenené misky.
Ovocie aj zelenina majú rady sucho. Preto ich nikdy nepokladajte na mokrú poličku chladničky ani neumiestňujte do vlhkej nádoby.
Zásady skladovania ovocia a zeleniny
Ako na správne skladovanie?
Naučiť sa správne uskladňovať zeleninu a ovocie je beh na dlhú trať, pretože mnoho druhov plodín vyžaduje na uchovanie svojej maximálnej čerstvosti rôzne podmienky.
Pobyt v chladničke vyslovene potrebujú černice, špargľa, čerešne, kukurica, maliny, hrach, špenát, jahody a mangold.
Až týždeň dlhé uskladnenie v chladničke zvládnu čučoriedky, ružičkový kel, karfiol, mandarínky, zelené fazule, papriky, rukola, pór, hlávkový šalát, hrozno a cukety.
O niečo menej vydržia marhule, nektárinky, broskyne a slivky. Spravidla je to 5 až 7 dní.
Najdlhšie v chladničke vydrží brokolica, kel, artičoky, čili papričky, brusnice, granátové jablká a koreňová zelenina (mrkva, reďkovky, zeler, repa).
Vyhýbajte sa skladovaniu ovocia vedľa zeleniny
Zeleninu neskladujte vedľa určitých druhov ovocia, pretože počas dozrievania uvoľňuje do zeleniny etylén. Ten urýchľuje proces jej dozrievania a skracuje jej trvanlivosť. Toto ovocie odporúčame skladovať samostatne, alebo v blízkosti ovocia, pri ktorom urýchlené zrenie uvítate.
Ktoré ovocie obsahuje najviac etylénu?
Jablká,
marhule,
banány,
figy,
nektárinky,
broskyne,
paradajky,
avokádo,
hrušky.
Ako dlho vydrží mäso v chladničke? Chladnička prestala chladiť?
Čo nepatrí do mrazničky?
Zelenina a ovocie s vysokým obsahom vody (paradajky, cibuľa, šaláty, cukety, uhorky, melón, jahody, maliny, jablká, reďkovky), ktoré je najlepšie zamraziť ako blanšírované (podľa druhu) alebo už spracované napríklad vo forme pyré.
Citrusy.
Drobné ovocie (slivky, marhule, broskyne), ktorých kvalita sa po zamrazení výrazne zhorší. Pred prípadným zamrazením ich nezabudnite vykôstkovať.
Surové zemiaky do mrazničky skrátka nepatria. Avšak bez obáv do neho môžete uskladniť napríklad zemiakové knedle.
Surové huby, pretože sa v nich počas počiatočného procesu zamŕzania uvoľňujú nebezpečné mykotoxíny, ktoré sú škodlivé pre ľudský organizmus.
Tipy, ako skladovať zeleninu v chladničke
Jednotlivé druhy zeleniny sú tvorené rozdielnymi typmi tkanív, čo je tiež dôvod, prečo majú inú trvanlivosť. Tomu je nutné prispôsobovať čas a spôsob skladovania. Ako na to?
Brokolica vydrží dlhšie, ak prekryjete jej vrchnú časť vlhkou utierkou a stonku ponoríte do pohára s vodou. Vodu je nutné pravidelne meniť.
Špargľu umiestnite do pohára s vodou, zachová si tak dlhšie svoju čerstvosť.
Bylinky a listovú zeleninu zabaľte do vlhkej utierky, čím predídete ich uvädnutiu. Druhou možnosťou je ponoriť ich do pohára s vodou, v ktorom vydržia čerstvé aj mimo chladničku.
Hlávkový šalát ponorte do misky s vodou (rezom nahor). Ak má šalát korienky, ponorte ich do vody namiesto listovej časti.
Reďkovkám odrežte listy a položte ich na tanierik alebo do misky s vodou korienkami dole.
Karfiol zabaľte do vlhkej utierky alebo do perforovanej potravinovej fólie, aby mohol dýchať.
Ak celer zabalíte do alobalu, zachová si svoju chuť aj konzistenciu.
Huby spracujte čo najskôr
K hubám by ste mali pristupovať ako k čerstvému mäsu – spracujte ich teda maximálne do druhého dňa od zberu a uskladnite ich v chladničke. Niektoré druhy húb ako napríklad hríb žltomäsový (ľudovo babka, žabiak, žlták) či iné mäkké a vodnaté huby by sa do chladničky nemali vôbec dostať, pretože sú určené na okamžitú spotrebu. Veľmi rýchlo podliehajú skaze a stávajú sa zdraviu nebezpečnými.
Huby je najvhodnejšie skladovať v priedušnej nádobe a maximálne v dvoch vrstvách. Ideálnou teplotou na ich uskladnenie je 0 až 6 °C a aby skutočne vydržali do ďalšieho dňa, je nutné predísť ich zapareniu. Preto ich nikdy pred uložením do chladničky neumývajte a už počas zberu si dávajte pozor, aby sa nezaparili, pretože by sa mohli stať toxickými.
Varené jedlo z húb by sa malo ihneď po vychladnutí uložiť do chladničky, aby sa nepokazilo. Pripravený hubový pokrm je možné bez obáv na ďalší deň zohriať a skonzumovať.
Huby sa odporúča zamraziť po tepelnej úprave blanšírovaním alebo aspoň päťminútovým dusením. Väčšie huby je nutné pred zamrazením pokrájať na menšie kúsky. Huby je možné uchovať v mrazničke v utesnenom obale a najlepšie je spotrebovať ich do maximálne 6 mesiacov. Po tejto dobe vymŕzajú a strácajú na kvalite.
Šampiňóny začnú lepiť
Čerstvé a neumyté šampiňóny skladujte v chladničke 2 až 3 dni, a to ideálne v zásuvke na zeleninu. Trvanlivosť šampiňónov je ovplyvnená nielen teplotou a podmienkami skladovania u vás doma, ale aj ich čerstvosťou. Optimálna teplota na ich uskladnenie sú 2 až 4 °C, pričom by mali byť hermeticky uzavreté v nádobe. Šampiňóny sa nesmú pred uložením do chladničky umývať, pretože by rýchlo stmavli a ich povrch by sa stal nepríjemne klzkým a lepivým.
Mrkvu umiestnite nastojato
Najlepším variantom na uskladnenie mrkvy je zapichnutie jej koreňovej časti do prepravky s pieskom v pivnici. Mrkva by týmto spôsobom mala vydržať až pol roka v bezchybnom stave. Samozrejmosťou je občasné pokropenie piesku vodou a kontrola jej stavu. Tento postup nie je vhodný len pre mrkvu, ale aj ostatnú koreňovú zeleninu.
Prečo sa koreňovej zelenine v tomto prostredí toľko darí? Je to jednoduché – páči sa jej vertikálne umiestnenie, pretože sa nachádza v takej polohe, v akej prirodzene rastie. Ak nemáte pivnicu, môžete ju ponoriť do pohára s vodou, z ktorého bude dostávať potrebné živiny. Zeleninu je možné tiež zabaliť do vlhkej utierky a uskladniť nastojato v chladničke.
Červená repa rýchlo mäkne
Červená repa je považovaná za kráľovnú koreňovej zeleniny. Ideálnym prostredím na jej uskladnenie je teplota 0 °C a vysoká vlhkosť vzduchu (okolo 95 %). Najpriaznivejšie podmienky na jej uskladnenie poskytuje pivnica, v ktorej dokáže vydržať 3 až 5 mesiacov. Ak pivnicu nemáte, môžete ju umiestniť do chladničky, kde vydrží zhruba 4 týždne. Keďže repa rýchlejšie mäkne a vysychá, zabaľte ju do perforovaného vrecka.
Ktorá zelenina nepatrí do chladničky?
Zázvor, tekvica a baklažány vydržia najdlhšie v izbovej teplote.
Cesnak ani cibuľa v chladničke nebudú jasať radosťou. Keďte majú rady tmavé a suché prostredie, najviac sa im bude páčiť v látkovom alebo papierovom vrecku.
Cukety, zemiaky a batáty uskladnite do pivnice alebo špajze, kde je chladnejšie.
Nezrelé avokáda (v chladničke sa zastaví proces ich dozrievania, preto do nej odpočúrame uložiť len zrelé plody, ktoré sú určené na skorú konzumáciu).
Nenakrojené melóny.
Rajčiny do chladničky nepatria, pretože v nej prichádzajú o svoju bohatú chuť a ich dužina sa stáva múčnatou.
Uhorky môžu byť kvôli svojmu pobytu v chladničke nepríjemne slizké (a to aj papriky a paradajky). Najlepšie sa im podarí pri izbovej teplote.
Ako na skladovanie ovocia v chladničke?
Ovocie vhodné na uskladnenie v chladničke by sa malo skladovať na polici s najnižšou teplotou a najvyššou vlhkosťou. Okrem ovocia sa na toto miesto bežne ukladá aj listová zelenina a v oddelených nádobách mäso a mäsové výrobky. Niektoré druhy ovocia vyžadujú na zachovanie svojej maximálnej trvanlivosti teplotu v rozmedzí 0 až 4 °C, ktorej chladničky pri bežnom používaní v domácnosti obvykle nedosahujú. Aj to je dôvod, prečo sa v nej toto ovocie pomerne rýchlo znehodnocuje. Patria sem napríklad kiwi, egreše, kaki, liči, višne, maliny, hrozno, černice, broskyne, nektárinky, slivky, jahody, ríbezle a brusnice.
Opačným prípadom je tropické ovocie ako avokádo, limetky, banány, citróny, grapefruity a ananás, ktoré na svoju dobrú výdrž potrebujú uskladniť pri teplote nad 10 °C. Ani túto podmienku chladničky nedokážu splniť, a preto ho mnohí konzumenti pokladajú na najteplejšie miesto, čo je v prípade kombinovanej chladničky na vrchnej polici. Úplne najlepším variantom je tropické ovocie uskladňovať v chladnej špajze.
Bez ohľadu na druh plodiny patrí každý kus rozkrojeného ovocia do chladničky, aby sa zabránilo rýchlemu skazeniu. Platí to aj pre ovocie, ktoré nie je v celom stave odporúčané umiestňovať do chladničky: citrusy, ananás, mango, banány, jablká, hrušky a melóny.
Banány v chlade strácajú chuť
Banány do chladničky nepatria, pretože v nej ztmavnú rýchlejšie ako pri izbovej teplote, a navyše stratia svoju lahodne jemnú chuť. Možno ste si po prinesení trsu banánov domov všimli, že ich stopky sú obalené do potravinárskej fólie. Nejde o žiadny obchodný trik, ale o snahu predajcu predĺžiť banánom trvanlivosť. Dokonca je odporúčané banány jednotlivo zabaliť do fólie, čím sa zabráni vylučovaniu etylénu, ktorý urýchľuje proces dozrievania ovocia i jeho následné pokazenie.
Hrozno rozdeľte na menšie časti
Hrozno rozdeľte pred vložením do chladničky na niekoľkých menších zväzkov a zabaľte do plastového vrecka. Na bobule naspodku nebude vyvíjaný silný tlak, vďaka čomu si zachovajú svoj pôvodný tvar i kvalitu po dlhší čas.
Skladovanie byliniek v chladničke
Kuchynské bylinky milujú vlhké prostredie. Domáce čerstvé bylinky dôkladne umyte v ručnej sušičke na šalát, ktorá z nich odstredí veľké množstvo vody, a následne ich vysušte pomocou kuchynskej papierovej utierky.
Odolnejšie bylinky je možné položiť na papierovú utierku a zrolovať. Zväzok takto zabalených bylín vydrží najdlhšie v uzatvárateľnej nádobe v chladničke.
Spodnú časť stoniek jemnejších bylín možno odstrihnúť a vložiť do uzatvárateľnej nádoby s vodou, ktorú opäť skladujte v chladničke.
Byliny ako bazalka je možné skladovať vertikálne vo váze alebo inej nádobe s vodou, a to pri izbovej teplote.