Vek
Pred kúpou stolovej hry sa zamyslite nad vekom hráča, mala by totiž zodpovedať jeho schopnostiam a záujmom. Vek vás bude zaujímať hlavne vo chvíli, keď kupujete rodinnú hru, pri ktorej si nie ste istí, či ju zvládne aj váš prváčik.
Veľkú úlohu zohrávajú aj predchádzajúce skúsenosti hráča s inými stolovými hrami. Ak kupujete stolové hry pre deti, veková hranica môže poukazovať aj na vhodnosť obsahu pre danú skupinu, napr. vojenské strategické hry nie sú vhodné pre deti do 12 rokov.
Hry pre najmenších možno rozlišovať podľa vekového prevedenia pre predškolské alebo školské. Podľa toho daná hra rozvíja logické myslenie dieťaťa, pamäť, prispieva k osvojeniu vhodného sociálneho správania alebo hravou formou priamo vzdeláva.
Podľa veku dieťaťa zohľadnite aj formu hry a materiál, z ktorého je vyrobená. Niektoré hracie dosky majú zámerne umývateľný povrch a zaoblené rohy. Hry pre najmenšie deti by nemali obsahovať malé časti, pri ktorých hrozí riziko vdýchnutia alebo prehltnutia.
Počet
Pri výbere hry si skúste predbežne spočítať, koľko ľudí s vami môže pravidelne hrať, aj to, či je hru možné odohrať iba vo dvojici. Neplatí, že hra bude rýchlejšia, ak ju bude hrať menej hráčov. Napr. strategické hry s vojnovou tematikou sú často stolové hry pre dvoch, a napriek tomu môžu trvať aj niekoľko hodín.
Stolové hry pre jedného hráča Stolové hry pre dvoch
Preferencie
Ďalej si premyslite, aká forma hry bude účastníkom najviac vyhovovať. Stolové hry možno rozdeliť na kooperačné, teda také, pri ktorých hráči spolupracujú na dosiahnutí cieľa a splnení úlohy, alebo súťažné, pri ktorých vyhráva najrýchlejší alebo najlepší hráč v danej disciplíne.
Každý uprednostňuje niečo iné, niekomu vyhovuje škodiť súperom, iný dáva prednosť tímovej spolupráci. Aj preto je dobré na to myslieť pri výbere obzvlášť drahšej stolovej hry.
Ďalšiu inšpiráciu hľadajte na našej stránke Najlepšie stolové hry.