1. Stanovte si realistické ciele: Začnite tým, že si stanovíte dosiahnuteľný cieľ, ktorý rešpektuje vaše zdravie a celkovú pohodu. Vyhnite sa extrémnym diétam! Príliš rýchly úbytok hmotnosti môže negatívne ovplyvniť vaše zdravie. Ideálna a udržateľná rýchlosť úbytku hmotnosti je 0,5 kg (max. 1 kg) za týždeň.
3. Kontrolujte veľkosť porcií: So správnou veľkosťou porcií obmedzíte prejedanie sa aj maškrtenie po jedle. Používajte menšie taniere, misky a hrnčeky.
4. Jedzte pravidelne: Konzistentným režimom zahŕňajúcim hlavné jedlá a desiaty predídete nadmernému hladu a znížite pravdepodobnosť výberu nezdravých potravín.
5. Pite dosť vody: Pravidelné pitie vody môže obmedziť zbytočné chodenie do chladničky a celkovo organizmu prospieva. Niekedy totiž môže byť smäd mylne považovaný za hlad.
6. Obmedzte pridané cukry a spracované potraviny: Sladké nápoje, sladkosti, nezdravé desiaty a potraviny s dlhými zoznamami ingrediencií bývajú vysoko kalorické a majú nízku výživovú hodnotu.
7. Zvýšte príjem vlákniny: Celozrnné obilniny, strukoviny, ovocie a zelenina s vyšším obsahom vlákniny vám pomôžu cítiť sa dlhšie sýti a podporujú zdravé trávenie.
8. Jedzte uvedomelo: Venujte pozornosť svojmu telu, kedy má hlad a kedy je sýte. Jedzte pomaly, vychutnávajte si každé sústo a pri jedle sa vyhýbajte rozptýleniu mobilom či odbiehaním.