Tvár si umývajte 2× denne jemným prípravkom na čistenie pleti. Použiť je možné čistiaci gél, olej alebo mlieko.
Po čistení použite pleťové tonikum, ktoré pomôže odstrániť zvyšné nečistoty.
1-2× týždenne je na rade jemný peeling alebo exfoliačná maska.
1-2× týždenne aplikujte čistiacu pleťovú masku z ílu alebo aktívneho uhlia, zlupovaciu masku alebo pásik na čierne bodky.
Na jednotlivé čierne bodky aplikujte lokálne prípravky vo forme náplastí alebo roll-onov.
Pokožku pravidelne hydratujte pleťovým krémom zodpovedajúcim vášmu typu pleti.
Vyhnite sa vytláčaniu čiernych bodiek. Môže to zapríčiniť rozšírenie infekcie a spôsobiť jazvy.
7 tipov, ako na odstránenie čiernych bodiek
Vytláčať, alebo nie? Ide to prstami, vákuovým čističom aj očkom
Všeobecne sa vytláčanie čiernych bodiek neodporúča, pretože to môže poškodiť a zjazviť pokožku. Pokiaľ vám ale bodky nedajú spať a skrátka sa ich musíte zbaviť, najprv sa uistite, že sú vaše ruky aj pleť čisté. Pred extrakciou pokožku naparte naparovačom na tvár (saunou na tvár) alebo si chvíľu odpočiňte s vlhkým teplým uterákom na tvári. Tak sa otvoria póry a koža zmäkne. Potom môžete špičkami prstov jemne zatlačiť okolo čiernej bodky a pomocou kývania prstami tam a späť ju uvoľniť. Na odstránenie čiernych bodiek je možné tiež použiť niekoľko rôznych prístrojov a pomôcok.
Jednou z obľúbených možností je očko na čierne bodky, čo je malý kovový nástroj so slučkou na jednom konci. Tú umiestnite okolo pupienka a jemne ju zatlačíte dole. Stretnúť sa môžete aj s pinzetou na čierne bodky a akné, ktoré s jej pomocou vytiahnete alebo vytlačíte. Ďalšou možnosťou je prúžok alebo náplasť na čierne bodky, čo je pásik s lepidlom, ktorý nalepíte na postihnutú oblasť a potom aj s obsahom pórov zlúpnete. Nakoniec môžete použiť vákuový čistič pórov na odsatie kožného mazu a vyrážok.
Hlavnou výhodou prístrojov na čierne bodky je fakt, že sú veľmi účinné zvlášť pri odstraňovaní tých hlbokých. Bývajú presnejšie ako prsty, ktoré často vedú k podráždeniu alebo zjazveniu. Majú však pár potenciálnych nevýhod. Pri nesprávnom používaní, môžu spôsobiť poškodenie kože, modriny, jazvy alebo infekciu. Niektorí ľudia ich navyše považujú za bolestivé alebo nepríjemné.
Vákuový čistič pleti na čierne bodky a akné
+ Veľmi účinný
+ Ľahko sa používa
+ Relatívne cenovo dostupný
+ Možno ho použiť na všetky typy pleti
- Možné podráždenie pokožky, tzn. musí byť správne používaný
- Môže byť príliš silný pre citlivú pokožku
- Horšie čistiteľný
Ručný nástroj alebo očko na čierne bodky
+ Cenovo dostupný
+ Prenosný a ľahko skladovateľný
+ Ideálny pre malé, ťažko dostupné oblasti (okolo nosa)
- Vyžaduje presnosť a trpezlivosť
- Horšie čistiteľný
- Pri nesprávnom použití hrozí poškodenie pleti
Masky a prípravky na čierne bodky pleť vyčistia
Na začiatok je dôležité mať dobrý prípravok na čistenie pleti, ktorý odstráni prebytočný maz a nečistoty z pokožky. Odporúčame hľadať čistiaci gél s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá pomáha uvoľňovať póry a odlupovať pokožku. Ďalšou účinnou zložkou je benzoylperoxid - antibakteriálne činidlo, ktoré zabíja baktérie spôsobujúce akné.
Existuje množstvo skvelých pleťových toník, ale na čierne bodky odporúčame toner s obsahom kyseliny glykolovej. Môžete sa tiež poobzerať po toneri s kyselinou hyalurónovou, čo je skvelá hydratačná zložka predchádzajúca budúcim pupienkom. Ďalším vhodným prípravkom je toner s obsahom hamamelu, ktorý sťahuje póry a znižuje zápal.
Ako vybrať prípravok na čistenie pleti?
Pri pleťových krémoch sa pozerajte po tých, ktoré sú nekomedogénne (neupchávajú póry), obsahujú ceramidy a kyselinu hyalurónovú. Tie dokážu pleť hydratovať a opraviť.
Na lokálne ošetrenie sú vhodné prípravky s benzoylperoxidom. Ten je dobrý na mierne až stredne ťažké akné. Vyskúšať môžete aj síru alebo oxid zinočnatý, ktoré sú šetrné a účinné, ale nevysušujú. Zoženiete ich napríklad vo forme krémov, roll-onov či náplastí.
Existuje niekoľko rôznych typov pleťových masiek vhodných na problematickú pleť. Jednou z možností je ílová maska, ktorá vytiahne z pleti nečistoty a absorbuje prebytočný maz. Môžete tiež vyskúšať zlupovaciu masku na čierne bodky, ktorá dokáže odstrániť všetky nečistoty na povrchu a minimalizuje vzhľad pórov. V zložení hľadajte prísady, ako je kyselina glykolová alebo olej z čajovníka.
Medzi pleťovými peelingami môžete vyberať z chemických peelingov a prípravkov obsahujúcich drobné čiastočky, ktoré kožu mechanicky obrusujú. Chemické peelingy sú všeobecne považované za účinnejšie. Objavujú sa v nich kyselina glykolová alebo kyselina salicylová, ktoré spôsobia jemné odlupovanie pokožky a odstránenie odumretých kožných buniek aj prebytočného mazu. Je tiež menej pravdepodobné, že spôsobia podráždenie a sú lepšie pre ľudí s citlivou pokožkou. Chemický peeling si môžete aplikovať sami doma, treba však presne dodržať rady výrobcu, alebo si naň zájsť do kozmetického salónu.
Peelingy s obsahom zrniečok či iných exfoliantov mechanicky odstraňujú pokožku, ale môžu ju taktiež dráždiť a zapríčiniť mikrotrhliny v koži. Na ich aplikáciu nepotrebujete špeciálne podmienky ani znalosti - jednoducho ich nanesiete na pleť, krúživými pohybmi masírujete a potom zmyjete.
Je vhodné sa vyhýbať kozmetike s obsahom alkoholu?
Záleží na konkrétnej zložke a na tom, akú citlivú máte pleť. Všeobecne môže alkohol pokožku veľmi vysušovať a dráždiť, takže sa obvykle neodporúča ľuďom s citlivou kožou. Medzi ďalšie zložky, ktoré môže pleť zle znášať, patria vône, mentol, sulfáty a niektoré konzervačné látky.
Pokožka niektorých ľudí však tieto zložky znesie dobre a bez akýchkoľvek reakcií, takže je dôležité poznať svoj vlastný typ pleti a citlivosť. Pokiaľ si nie ste istí, je vždy najlepšie siahnuť po jemných produktoch.
Aké zložky sú účinné ako na čierne bodky, tak aj na akné a problematickú pleť?
Kyselina salicylová preniká do pórov a odstraňuje kožný maz a odumreté kožné bunky. Kyselina glykolová pomáha exfoliovať pokožku a redukovať vzhľad pórov. Niacinamid je forma vitamínu B3, ktorá znižuje zápal a začervenanie. Retinol urýchľuje výmenu buniek a redukuje výskyt väčších pórov.
Ako na čierne bodky doma a prírodne
Nie každý je fanúšikom bežne dostupnej kozmetiky plnej nejasných ingrediencií, preto sme dali dohromady tipy, ako sa zbaviť čiernych bodiek prírodne a v pohodlí domova. Potrebné prísady možno máte v kuchyni!
Prvý z nich je zelený čaj, medzi ktorého vlastnosti patrí znižovanie produkcie kožného mazu. Najjednoduchšie je vyrobiť si tonikum zo zeleného čaju. Zhruba 5 minút lúhujte trochu zeleného čaju v horúcej vode, nechajte ho vychladnúť na izbovú teplotu a potom naneste na tvár pomocou vatového tampónu alebo žinky.
Ďalšou možnosťou je tea tree olej, ktorý dokáže zastaviť rast baktérií. Ten je možné aplikovať priamo na jednotlivé pupienky a bodky napríklad pomocou vatovej tyčinky, najlepšie však je ho najprv zriediť nosným olejom (jojobový, mandľový). Tea tree olej zmiešajte s nosným olejom v pomere 1:9 a zmes naneste na postihnuté miesta pomocou vatového tampónu alebo končekmi prstov. Jemne vmasírujte do pokožky a nechajte 10-15 minút pôsobiť, potom opláchnite teplou vodou.
Môžete tiež vyskúšať soľný alebo cukrový peeling, ktorý exfoliuje pokožku a odstraňuje odumreté kožné bunky upchávajúce póry. Skvelou voľbou sú ílové masky alebo masky s aktívnym čiernym uhlím. Tie pomôžu vytiahnuť z pórov nečistoty a maz.