Každý človek má iné požiadavky na kvalitu a dĺžku spánku. Niekomu stačí 5 hodín, niekto je aj po 8 hodinách nedostatočne vyspatý. S problémami so spánkom sa však stretáva cca tretina ľudí. Bez spánku totiž nie sme schopní vykonávať denné úlohy, zhoršuje sa schopnosť sústredenia aj správneho rozhodnutia, čo nás môže výrazne obmedzovať až brániť v každodenných činnostiach či v práci.
Medzi príznaky nespavosti patrí neschopnosť zaspať, prerušovaný spánok s častým nočným budením a skoré ranné prebudenie sprevádzané pocitom nevyspatosti. U dlhotrvajúcej insomnie bývajú príčinami zlý životný štýl a nedostatok pohybu, psychické problémy a ochorenia či chronické bolesti. Nespavosťou trpia aj starší ľudia, ktorých denná aktivita klesá rovnako ako hladina melatonínu v tele, pričom sa objavuje časté pospávanie počas dňa.
Info: Zdravý človek by mal zaspať za cca 10-20 minút od doby, kedy si ľahne do postele za účelom spánku. Ak zaspávate cca 45 minút a dlhšie, mohlo by ísť o nespavosť.
Ako na nespavosť
Čo na nespavosť? Hľadajte príčinu. Nespavosť môže byť prechodná, akútna alebo chronická.
Druhy a príčiny nespavosti
Pri prechodnej insomnii stačí vyriešiť príčinu - tzn. napríklad ísť na dôležitú schôdzku, splniť skúšku, absolvovať pohovor. Vymizne tak cca do jedného týždňa.
Akútna insomnia býva spôsobená zvýšeným stresom, a tak môže byť nutná konzultácia a liečba lekára. Táto nespavosť trvá okolo 4 týždňov.
Chronická insomnia je stav trvajúci dlhšie ako jeden mesiac. Môže sa objaviť sama o sebe aj ako dôsledok iného ochorenia často psychického rázu. Má značný negatívny vplyv na zdravie a psychický stav chorého a preto ju treba riešiť.
Dedičná nespavosť známa ako fatálna familiárna insomnia (FFI) je veľmi zriedkavé ochorenie mozgu spôsobené genetickou predispozíciou. Postihnutý postupne príde o schopnosť zaspať až do úplného vymiznutia spánku, čo zapríčiní zmeny v osobnosti a psychickom stave človeka. Nasleduje demencia, kóma a smrť.
Liečba nespavosti pozostáva zo správneho nastavenia spánkovej hygieny. To znamená, že si vytvoríte prostredie, kde sa vám bude pekne spať, a to doplníte pozitívnymi rituálmi a návykmi. To pomôže najmä v prípade, keď príčina nespavosti netkvie v inom ochorení.
Ďalšou možnosťou sú lieky tzv. prášky na spanie. Tie vám musí predpísať lekár po starostlivej analýze vášho zdravotného stavu, keď predošlé pokusy o zlepšenie spánku zlyhali. Tieto lieky vám môžu pomôcť v prekonaní nepríjemných stavov, ich dlhodobé užívanie sa však neodporúča z dôvodu rizika vzniku závislosti.
Pokiaľ vám na nespavosť nič nepomáha a chcete skúsiť trochu vedy, obráťte sa na spánkové laboratórium. V spánkovom centre vám odborníci za pomoci moderných technológií zanalyzujú váš spánok a pomôžu vám s liečbou insomnie.