Ako nalepiť ochranné sklo na mobil a ako ho sňať?

Po dlhom vyberaní a preberaní ste si konečne zaobstarali nový nádherne skonštruovaný telefón z tých najluxusnejších materiálov. Telefón s úžasným displejom. S displejom, ktorý delí len jeden malý pád od toho, aby praskol alebo aby sa kompletne roztrieštil. Výmena displeja sa cenovo často rovná kúpe nového mobilu a tak sa oplatí ho chrániť – či už tvrdeným sklom alebo fóliou. Na to, aby tieto ochranné prvky fungovali, ale musia byť najskôr tiež správne nalepené. Ako na to?

Po dlhom vyberaní a preberaní ste si konečne zaobstarali nový nádherne skonštruovaný telefón z tých najluxusnejších materiálov. Telefón s úžasným displejom. S displejom, ktorý delí len jeden malý pád od toho, aby praskol alebo aby sa kompletne roztrieštil. Výmena displeja sa cenovo často rovná kúpe nového mobilu a tak sa oplatí ho chrániť – či už tvrdeným sklom alebo fóliou. Na to, aby tieto ochranné prvky fungovali, ale musia byť najskôr tiež správne nalepené. Ako na to?

Doba čítania 8 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Ako správne nalepiť ochranné sklo na mobil?

Lepenie tvrdeného skla na mobil zvládne ktokoľvek. Určite je ale zároveň dobré ho nepodceniť, pretože váš drahocenný iPhone alebo telefón Samsung ochráni jedine sklo, ktoré je aplikované správne. 

A celý proces sa dá samozrejme uplatniť aj pri lepení skla na inteligentné hodinky, na tablety, na displeje fotoaparátov a na ďalšie podobné zariadenia. Len myslite na to, že čím väčšia plocha, tým to bude ťažšie. 

1. Čisté prostredie

Sklo aplikujte v čistom prostredí. A tým nemáme na mysli len stôl, ale aj celé vaše okolie. Najzákernejším protivníkom pri lepení ochranného skla je totiž prach. Preto ho najskôr nechajte sa usadiť, pustite si napríklad čističku vzduchu a svojich domácich miláčikov a deti držte čo najďalej. Každé miniatúrna smietka na displeji sa rovná viditeľnej bubline pod sklom. 

2. Skúška nanečisto 

Než sa do niečoho pustíte, vyskúšajte si, ako budete sklo nasadzovať. Zoznámte sa s ním. Zistite, ako kde sedí a koľko miesta vám zostáva na okrajoch. Nechcete predsa potom panikáriť z nedostatku času, keď vám pôjde o všetko – teda o bubliny.

3. Vyčistení telefón

Najdôležitejším krokom celého procesu je dokonalé očistenie celého prístroja. Nesústreďte sa len na displej. Vyberte telefón z puzdra a očistite ho handričkou z mikrovlákien a na to určeným čističom.

Samotné tvrdené sklo má v balení väčšinou pribalené hneď dva obrúsky - jeden navlhčený a jeden suchý. Potom, čo ste si poradili s celým telefón, sústreďte sa na displej. Najskôr použite navlhčený obrúsok a zbavte sa akýchkoľvek zvyšných mastnôt a odtlačkov prstov. Potom displej usušte a vyleštite pomocou suchého obrúska. Nezanedbajte pritom hrany, pretože práve v nich sa usadzuje najviac nečistôt. Nakoniec si displej prezrite pod silným svetlom, nech vám nič neunikne a zbavte ho posledných pár čiastočiek prachu.

4. Lepenie skla na mobil

Medzi krokom predchádzajúcim a „zákrokom“ nadchádzajúcim by malo byť maximálne pár sekúnd. Musíte byť jednoducho rýchlejší ako prach. Sklo umiestnite nad telefón položený na stole. Zo skla strhnite spodnú ochrannú fóliu a teraz to hlavné - pomaly ho ukladajte na displej.

Riaďte si pritom výrezmi pre prednú kameru a pre reproduktory. Sklo držte po bokoch a nedotýkajte sa jeho lepivej strany. Pokiaľ teda nechcete na svojom displeji každý deň vídať odtlačky svojich prstov. Zarovnajte ho tak, aby pasovalo k okrajom telefónu. Najskôr ho položte k hornému okraju displeja a potom ho pomaly spúšťajte k dolným okrajom. Uisťujte sa pritom, že máte po všetkých okrajoch rovnakú medzeru. Sklo položte na displej a zľahka naň v strede zatlačte. Potom už len sledujte show. Sklo samo priľne a splynie s displejom.

5. Okamih pravdy

Všetko sedí perfektne? Poklepte sa po chrbte, máte to za sebou. Sklo dosadlo na displej nakrivo? Objavujú sa pod ním bubliny? Alebo horšie - smietky prachu? Potom vás ešte nejaká tá práca čaká.

Ak sa nachádzajú bubliny čisto pri krajoch, dajte im čas. Často do druhého dňa zmiznú, len čo si lepidlo sadne. Ak obývajú stred displeja, môžete ich skúsiť vytlačiť smerom k okrajom. Inak ale bude potrebné sklo nadvihnúť a lapený vzduch vypustiť von.

Nechajte to na odborníkov

Dočítali ste sa až sem a stále si na to netrúfate? Aplikáciu si môžete tiež nechať urobiť odborníkom. Väčšina e-shopov, ktoré majú sklá v ponuke, vám ich s radosťou tiež nalepia. A oni by v tom predsa len mali byť o niečo zdatnejší. Robia to každý deň.

Prípadne môžete do tvrdeného skla zainvestovať o niečo viac a zaobstarať si model s plastovým adaptérom, ktorý slúži na zarovnanie skla na mobilnom telefóne.

Znovunalepenie tvrdeného skla

Zle nalepené sklo na mobile nie je taká tragédia, ako by sa vám mohlo zdať. Nie, ak budete konať rýchlo. Sklo čo najskôr po aplikovaní zase odlepte a snažte sa ho príliš neohýbať. Silne ohnuté rohy by už potom nemuseli znova priľnúť a mohli by dokonca prasknúť. Začnite v jednom z nich a sklo nadvihujte pomaly a postupne.

O lepidlo sa nestrachujte. Zas tak rýchlo nedegraduje. Vzduchovej bubliny alebo nakrivo nalepeného skla sa zbavíte ľahko. Jednoducho ho zložte a potom zase nalepte späť. Aj tentoraz ale dbajte na čistotu a zbavujte sa všetkého prachu.

Ak čakala na vás pod nalepeným sklom smietku prachu, potom budete musieť displej tiež odlepiť. S tým si ale nevystačíte. Na pomoc si vezmite odstraňovač prachu - malú samolepku, ktorá by mala byť súčasťou balenia, a na tú nalepíte všetky tie otravné smietka, ktoré sa uchytili na skle alebo na displeji.

Predtým, než sa do znovunalepovania skla pustíte, berte do úvahy fakt, že ide o riskantnú operáciu. Môžu vám tam pristáť ďalšie čiastočky prachu, sklo je možné ohnúť alebo zlomiť atď. Najskôr zvážte, či vám za to nejaká neviditeľná bublinka naozaj stojí.

Ako sňať ochranné sklo z mobilu?

Nadišiel čas na výmenu ošúchaného (alebo dokonca opavučinkovaného) tvrdeného skla za nablýskané sklo nové? Nebojte sa, zloženie skla je oveľa jednoduchšie ako jeho nalepenie. 

Hlavne ho príliš neohýbajte. Pod sklo sa dostanete špáradlom alebo iným pokiaľ možno plastovým náradím. Použiť môžete samozrejme aj necht. Vyhnite sa ale nožom a podobne drastickému náradiu. Buď ublížite telefónu, alebo horšie - sebe. Začnite v jednom z rohov a pokiaľ sklo drží, čo mu lepidlo stačí, môžete ho zľahka z dostatočnej vzdialenosti nahriať fénom. Lepidlo by potom malo povoliť. Akonáhle sa vám podarí nadvihnúť roh, môžete pod sklo vsunúť jednu z desiatok plastových vernostných kariet, ktoré okupujú miesto vo vašej peňaženke a pomôcť si týmto spôsobom.

Zbavujete sa skla roztriešteného? Čriepky môžu poškodiť displej. V takom prípade je ideálne celé sklo pokryť lepenkou a zložiť ho naraz ako celok. Čriepky by mali zostať na lepenke a ničomu (a nikomu) by sa nemalo nič stať.

Ako nalepiť fóliu na mobil?

Princíp lepenia ochrannej fólie sa v mnohom nelíši od vyššie prebraného tvrdeného skla. Rozhoduje hlavne čistota pracovného prostredia a telefónu a trpezlivosť.

V čom tkvú rozdiely? V samotnej aplikácii fólie na obrazovku. Z ochrannej fólie zlúpnite pred nalepením kryciu fóliu len približne do polovice a najskôr nalepte túto časť. Potom zlúpnite aj zvyšok a nalepte aj ten. Máte tak nižšiu šancu, že sa vám na fóliu zospodu niečo stihne nalepiť.

Odlišne pristupujte aj k vzduchovým bublinám. Pri fólii ich budete musieť uhladiť viac-menej zakaždým, a to buď priloženou stierkou alebo napríklad akoukoľvek plastovou kartičkou. Snažte sa pritom bubliny vytlačiť smerom k okrajom – aby mali kadiaľ utiecť.

Odnímanie a znovunalepenie sa u fólií neodporúča, pretože výsledok je spravidla ešte horší. Dajte si preto s prvým pokusom naozaj záležať.

Prečo je dôležité chrániť svoje zariadenia?

Je vcelku jedno, či sa bavíme o mobiloch, o tabletoch alebo o inteligentných hodinkách - displej je nielen tou najdôležitejšou časťou daného zariadenia, je tiež tou najkrehkejšou. Môžete byť akokoľvek opatrný, ale stačí naozaj jedna chvíľka nepozornosti, jeden malý pád, a displej je na odpis. Len si schválne spočítajte, koľkokrát denne vytiahnete svoj telefón z vrecka, koľkokrát denne nechtiac zavadíte o niečo svojimi inteligentnými hodinkami. Šancí na zničenie alebo aspoň na poškriabanie displeja je viac ako dosť.

A výmena panelu nie je žiadna lacná sranda. Zvlášť pri drahších modeloch vás vyjde na toľko, čo úplne nový prístroj. Práve preto chcete svoje zariadenia chrániť. Je to určitá forma poistky. Zaplatíte niečo málo za kvalitné ochranné sklo a za puzdro a budete mať istotu, že nech sa k svojmu zariadeniu budete správať akokoľvek, ono to už nejako prežije. Plne funkčný prístroj s nepoškriabaným displejom nielen lepšie vyzerá, ale možno ho potom samozrejme aj ľahšie predať, až si časom vyhliadnete nový.

Ako vybrať mobil?   Ako vybrať puzdro na mobilný telefón?

Na čo sa sústrediť pri výbere skla a fólie?

Nákup nového zariadenia je nevyhnutne spojený s nákupom nového tvrdeného skla, prípadne s nákupom ochrannej fólie. Otázkou zostáva, ako sa s tým výberom skla alebo fólie pobiť?

Na čo slúži sklo a na čo fólia?

Najskôr je nutné sa rozhodnúť, či chcete ísť cestou tvrdeného skla alebo ochrannej fólie. Tvrdené sklo je síce drahšie a na displeji je viditeľné oveľa viac, zároveň vám ale poskytne výrazne vyššiu formu ochrany. Sklo nechráni displej len pred poškriabaním, ale hlavne aj pred roztrieštením. Fólia chráni displej iba proti poškriabaniu.

Kompatibilita

Ďalším nevyhnutným krokom je výber skla či fólie určených pre váš konkrétny model telefónu, respektíve iného zariadenia. Je dobré sa neuspokojiť s tým, že „áno, sklo je kompatibilné“, ale chce to načrieť o niečo hlbšie. Dosahuje po okraje displeja, alebo je menšie a po okrajoch bude vytŕčať nepekná medzera na prach a bordel všetkého druhu? 

Kapitolou samou o sebe sú potom zahnuté displeje, ktoré sa snáď nikdy nebudú priateliť s fóliami a pre ich ochranu je nutné zainvestovať do naozaj kvalitného dobre tvarovaného skla.

Tvrdosť, hrúbka a ohybnosť skla

Iste vás neprekvapí, že nie je sklo ako sklo. Rôzne drahé sklá sa pýšia rôznou tvrdosťou, hrúbkou a dokonca aj rôznou ohybnosťou. 

Tvrdosť, prípadne odolnosť skla, sa pohybuje medzi 0H a 9H. Čím vyššia hodnota, tým je ťažšie sklo rozbiť. Hrúbka skla sa spravidla pohybuje medzi 0,1 mm a 0,4 mm. Hrubšie sklo je síce odolnejšie, ale je nutné myslieť na to, že svoje zariadenia ovládate hlavne pomocou dotykov prstom a na displeji sa väčšinou nachádza aj čítačka odtlačkov prstov. Obom môže robiť silné sklo problémy. Zvlášť lacnejšie typy skiel sú na dotyk nepríjemné a telefón má problémy s detekovaním jednotlivých gest.

Prečítajte si preto pred kúpou dostatok recenzií, nech máte istotu, že vami vybraný kúsok bude s vaším zariadením žiť v pokojnej symbióze a nie vás donekonečna frustrovať.

A ohybnosť? Aj tá súvisí s odolnosťou skla a uľahčí vám napríklad jeho inštaláciu.

Bližšie informácie o výbere skla a fólie si môžete prečítať v našich radcoch Ako vybrať tvrdené sklo pre mobilné telefóny a Ako vybrať ochrannú fóliu na mobil.

Podobné články: