Mäso skladujte na najspodnejšej polici kombinovanej chladničky, kde je najnižšia teplota. Skvelým miestom je aj nulová zóna chladničky, ktorá disponuje teplotou na bode mrazu.
Dbajte na dôkladné zabalenie mäsa – mäso by sa nemalo niekoľko dní kúpať vo vlastnej šťave v igelitovom vrecku. Vhodnejšie je položiť ho medzi dva taniere, prípadne ho uskladniť do uzatvárateľnej nádoby.
Surové mäso nesmie dôjsť do kontaktu s potravinami, ktoré sú určené na priamu konzumáciu. Mohlo by dôjsť k ich kontaminácii baktériami.
Pri manipulácii s mäsom dodržiavajte základné hygienické pravidlá (kuchynská doštička určená len na mäso, dezinfekcia vodovodnej batérie, kuchynskej linky a drezu od mäsa, umývanie rúk).
Obvyklá trvanlivosť chladeného mäsa je zhruba 2 dni.
Krájané mäso má o niečo nižšiu trvanlivosť ako väčší kus vcelku.
Najkratšiu výdrž má mleté mäso a hydina.
Ideálna teplota na uskladnenie mäsa v chladničke by sa mala pohybovať v rozmedzí od 2 do 4 °C.
Skladovanie mäsa v chladničke
Ako dlho vydrží kapor a iné ryby
Kapor
Vypitvaný alebo už naporciovaný kapor vydrží v chladničke približne 4 dni. Kapriemu mäsu sa bude najlepšie dariť pri teplote od 0 °C do 4 °C. Pri vyššej teplote dochádza k množeniu mikroorganizmov v mäse a k jeho následnému kazeniu.
Zamrazovanie kaprieho mäsa nie je vhodné, pretože uňho s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k zníženiu jeho kvality. Pomalým zmrazovaním kaprej svaloviny dochádza k tvorbe ľadových kryštálov priamo v bunkách mäsa, čo narúša jeho štruktúru. Po rozmrazení mäsa dochádza k vytekaniu šťavy a strate pôvodnej štruktúry i konzistencie. Odborníci ho preto neodporúčajú zamrazovať v domácích podmienkach. Vákuovaný kapor má samozrejme dlhšiu trvanlivosť.
Ostatné ryby
Každý plod mora vrátane rýb bol už raz hlboko zmrazený (po vylovení z mora). Akokoľvek sa teda môžu morské ryby a mäkkýše na pultoch obchodov tváriť čerstvo, nie je tomu úplne tak, pretože prvotné zmrazenie im výrazne skrátilo trvanlivosť. Po zakúpení by ste preto mali tohto „čerstvého“ živočícha zjesť do 24 hodín.
Oproti tomu údená ryba vám vydrží v chladničke až 14 dní, zatiaľ čo obsah otvorených rybích konzerv zjedzte ideálne do 3 dní. Morské ryby zvládnu pobyt v mrazničke pol roka až jeden rok. U sladkovodných rýb je tento čas skrátený na maximálne 4 mesiace.
Kuracie mäso sa kazí rýchlo
Mäso z hydiny sa kazí rýchlejšie, pretože je zo všetkých druhov mäsa najcitlivejšie na zmenu teploty a svetelných podmienok. Nielen chladené kuracie, ale aj kačacie alebo morčacie mäso je najlepšie spracovať čo najskôr odo dňa nákupu, pretože si nikdy nemôžete byť istí jeho stopercentnou čerstvosťou. Ak to nestíhate, v chladničke by ste ho mali mať uskladnené najdlhšie 48 hodín, a to na najspodnejšej polici kombinovanej chladničky. Práve polica nad zásuvkou na zeleninu a ovocie je najchladnejším miestom chladničky. Starostlivo ho zabaľte do igelitového vrecka alebo uzatvárateľnej dózy na potraviny.
Hydinové mäso v mrazničke
Kým celé kurča alebo kačica vydrží v mrazničke až jeden rok, porciované kúsky mäsa je vhodné ponechať v mraze maximálne pol roka. Samozrejmosťou by malo byť dôkladné zabalenie, aby nedošlo k zbytočnému vymŕzaniu živín.
Hovädzie mäso vydrží najdlhšie
Hovädzie mäso je najodolnejším mäsom vôbec, pretože obsahuje najmenej tuku. Všeobecne platí, že čím menej tuku obsahuje, tým pomalšie podlieha skaze. Steakom aj kockám na guláš to v chladničke najviac pristane maximálne 5 dní, na rozdiel od vnútorností, ktoré zvládnuť pobyt v tme najdlhšie 2 dni.
Varené hovädzie mäso v chladničke a čerstvé v mrazničke
Ak stihnete hovädzie (ale aj teľacie) mäso zamraziť do dvoch dní od nákupu, vydrží vám v mrazničke celý rok.Uvarené hovädzie mäso a pokrmy z neho je možné uskladniť do chladničky na najviac 3 až 4 dni.
Ako dlho vydrží bravčové mäso, šunka a tlačenka
Bravčové mäso
Bravčové mäso obsahuje v porovnaní s hovädzím oveľa viacej tuku, kvôli čomu nevydrží tak dlho ako hovädzie. Napriek tomu zvládne pobyt v chladničke 3 až 5 dní bez straty kvality. Uvarené bravčové mäso nenechávajte uskladnené v chladničke dlhšie ako 3 dni.
U zamrazeného bravčového mäsa platí to isté, čo pri jeho uskladnení do chladničky – chudšie mäso má lepšiu trvanlivosť, zatiaľ čo tučné podlieha rýchlejšie skaze. U bravčového mäsa sa uvádza odporúčaná doba skladovania v mrazničke maximálne 8 mesiacov.
Šunka
Krájaná šunka od mäsiara alebo zo supermarketu vydrží relatívne čerstvá 2 až 4 dni, v závislosti od jej kvality. Drahšie šunky pekne voňajú ešte na tretí deň vďaka vysokému obsahu mäsa, kým šunky s horšou kvalitou (a nižšou cenou) môžu už na druhý deň nepríjemne zapáchať. S týmto problémom sa môžete stretnúť najmä počas horúceho letného obdobia, kedy sa potraviny všeobecne rýchlejšie kazia.
Šunku je možné aj zamraziť, avšak maximálne na 4 mesiace. Šunka vytiahnutá z chladničky podlieha skaze pomerne rýchlo. Ak ste ju teda naservírovali svojim hosťom ako súčasť občerstvenia alebo vám leží na nedojedenom kúsku chleba, postrážte si, aby nebola vystavená izbovej teplote dlhšie ako dve hodiny. Potom už nie je odporúčané ju konzumovať.
Ako dlho to v chladničke a v mrazničke zvládnu ostatné údeniny?
Pri údeninách vo vákuovom obale sa riaďte dátumom odporúčanej spotreby uvedenom na obale výrobku. Slaninu aj varenú šunku uskladnenú v chladničke zjedzte najlepšie do týždňa od nákupu. Otvorený balíček párkov spotrebujte do zhruba 7 dní od otvorenia. V mrazničke vám údeniny vydržia zhruba mesiac.
Tlačenka
Tlačenka je bez pochýb najchutnejšia čerstvá. Zatiaľ čo v chladničke by vám mala spoľahlivo vydržať minimálne 7 dní, v mrazničke sa jej kvalita po chuťovej aj vizuálnej stránke zásadne znižuje. Dostali ste výslužku z poctivej zabíjačky? Klasické zabíjačkové pochúťky zvládnu uskladnenie v chladničke 2 až 3 dni, avšak tlačenka vydrží o nečo dlhšie. Môžete si na nej skvele pochutnať ešte zhruba aj na 5. deň od zabíjačky.
Mleté mäso vydrží v mrazničke a chladničke len krátko
Jednodruhové aj viacdruhové mleté mäso má krátku trvanlivosť a v chladničke vydrží spravidla 1 až 2 dni. Skvele si rozumie s nulovou zónou chladničky, ktorou disponujú niektoré modernejšie modely. Ideálna teplota na uskladnenie by nemala presiahnuť 2 °C.
Umiestnenie do mrazničky mletému mäsu síce predĺži trvanlivost, ale nie je to žiadna extra výhra. Mrazené mleté mäso sa odporúča skonzumovať do 3 až 6 mesiacov od uskladnenia. Aj tu platí pravidlo, že čím tučnejšie mäso je, tým rýchlejšie stráca pri zamrazení na svojej kvalite. Ideálna teplota na skladovanie mletého mäsa v domácich podmienkach je -18 °C. Trvanlivosť nielen mletého mäsa uskladneného v mrazničke je možné až o niekoľko mesiacov predĺžiť vďaka použitiu zváračky fólií.
Ako dlho to zvládne naložené mäso
Naložené mäso vydrží v chladničke výrazne dlhšie, ako je tomu u čerstvého chladeného mäsa. Základom jeho kvalitného naloženia a dlhšej trvanlivosti je rýchly presun z pultu v obchode do chladničky a okamžité naloženie do marinády, čím sa mäso vyhne riziku pokazenia.
Mäso naložené do oleja, bylín a cesnaku vydrží čerstvé aj dlhšie ako 7 dní. Cesnak výrazne predlžuje trvanlivosť mäsa.
Mäso naložené na údenie je nutné poriadne nasoliť, naolejovať a nechať v chladničke „zrieť“ pokojne aj 2 týždne.
Hoci je kuracie mäso po naložení odolnejšie pred skazením, ako keď je čerstvé, aj tak ho odporúčame nechať ležať v marináde maximálne 5 až 7 dní.
Naložené mäso dokáže už za 12 hodín perfektne nasať arómu a chuť z marinády. Preto s jeho tepelnou úpravou nemusíte príliš dlho otáľať.